Pojdi na vsebino

Grad Brdo pri Kranju

(Preusmerjeno s strani Brdo pri Kranju)
Grad Brdo pri Kranju
Grad Brdo pri Kranju
LegaPredoslje
Mestna občina Kranj
Koordinati46°16′55″N 14°23′24″E / 46.28194°N 14.39000°E / 46.28194; 14.39000
ArhitektIgor Lunaček (ok. 1960), Vinko Glanz (ok. 1960), Sergej Pavlin (4/4 20. stol.), Matija Bevk (2006-2007), Vasa J. Perović (2006-2007), Cecil Ross Pinsent (krajinski arhitekt; 1939)
Uradno ime: Brdo pri Kranju - Posestvo gradu Brdo
Razglasitev1. marec 2008
evid. št.907[1]
Grad Brdo pri Kranju se nahaja v Slovenija
Grad Brdo pri Kranju
Geografska lega: Grad Brdo pri Kranju, Slovenija

Grad Brdo pri Kranju je najbolje vzdrževani dvorec v Sloveniji. Stoji zahodno od vasi Predoslje na Gorenjskem. S središčem Kranja ga povezujeta mestni avtobusni progi št. 5 in 6, ki vozita mimo. Z njim upravlja Javni gospodarski zavod Protokolarne storitve Republike Slovenije.

Renesančni dvorec je dal začetku 16. stoletja (1510) postaviti goriški deželni glavar in kranjski vicedom Jurij Egkh. Pozneje so nadstropni dvorec s štirimi izstopajočimi vogalnimi stolpi in vmesnimi trakti večkrat prezidavali. Pogosto je menjal lastnike. Sredi 18. stoletja je prešel v last baronov Zoisov, ter je bil grad središče družinskega fidekomisa vse do dvajsetih let 20. stoletja. Od leta 1935 je bil last kraljevega namestnika, kneza Pavla Karađorđevića. Po drugi svetovni vojni je grad postal slovenska rezidenca Josipa Broza Tita. Bil je tudi Titova zadnja rezidenca, saj so ga od tu spomladi leta 1980 odpeljali v Ljubljanski Klinični Center, kjer je kasneje umrl. Po osamosvojitvi Slovenije grad pretežno služi protokolarnim potrebam Vlade Republike Slovenije. Dvorec je bil večkrat prenovljen. Znotraj je opremljen s stilnim pohištvom, preprogami, knjigami, slikami in kipi. Kakovostna je zbirka kipov in slik Neodvisnih (slikarji: Zoran Didek, France Mihelič, France Pavlovec, Maksim Sedej; kiparji: Boris in Zdenko Kalin, Karel Putrih in Frančišek Smerdu). V parku so dodatni kipi različnih avtorjev. Novo urejen je vhodni objekt s trgovino spominkov.

Laboda na ribniku znotraj posestva

Leta 2001 je protokolarni objekt gostil vrhunsko srečanje med ameriškim predsednikom Georgeom W. Bushem in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Ob koncu leta 2007 je bila na lokaciji nekdanjih kasarn dograjena nova palača kongresnega centra (arhitekta Matija Bevk in Vasa Perović). Izjemno transparentna arhitektura je zleknjena med Zoisovo pristavo in obronki gozda ter blizu spodnjega ribnika. Špartanska oprema dvoran spominja na oblikovanje baltskih dežel. Dvorana centra je bila ključna za prvo in drugo predsedovanje Slovenije EU.

Dvorcu Brdo pripada 496 ha zelenih površin, ki so urejene v park in namenjene kmetijski dejavnosti, predvsem pa gozdarstvu, gojitvi divjadi, in ribogojništvu. Na hipodromu je vzrejno središče za ameriške kasače. Gojeni gozdovi, ribniki in odprte površine imajo izjemno biotsko raznolikost.

Sklici

[uredi | uredi kodo]
  1. »Opis enote nepremične kulturne dediščine, evidenčna številka 907«. Pregledovalnik Registra nepremične kulturne dediščine. Ministrstvo RS za kulturo.

Glej tudi

[uredi | uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]