Uporabniški pogovor:Yerpo/Arhiv15-3
Stran je arhivska, zato je, prosimo, ne urejajte. Vse nove komentarje lahko objavite na tekoči pogovorni strani. |
Uporabniški pogovor:Yerpo | ||
---|---|---|
Arhivi 2007: 1 |
Postavitev seznama pesmi na strani Cocktail (album)
Pozdravljen, znašel sem se v položaju, ko potrebujem pomoč. Na strani Cocktail (album) namreč nikakor ne morem postaviti tabel s seznamom pesmi, da bi izgledale, kot so na tej strani, in ne vem, zakaj. Bi si lahko prosim enkrat vzel čas in pogledal, kje je napaka oz. kaj sem naredil narobe? Hvala lepa že vnaprej in ker mi velikokrat pomagaš. Lp, Marmio
- Na žalost ne najdem, kaj je narobe s predlogo. — Yerpo Ha? 21:50, 31. avgust 2015 (CEST)
- Oprosti, moral bi biti bolj natančen. V sekciji Ponovna izdaja je med naslovom in stolpci velik presledek (sumim, da zaradi širine strani zaradi infopolja albuma), prav tako med levim in desnim stolpcem (ki bi morala biti čisto eden ob drugem). Na strani Blonde on Blonde teh dveh presledkov ni. Lp, Marmio
- Ne, saj sem videl, kje je problem, pravim, da ne vem, kako ga rešiti. Infopolje ni problem, ker se zgodi isto, če skopiram oba stolpca v peskovnik. Mogoče bo imela Pinky kakšno idejo. — Yerpo Ha? 07:08, 1. september 2015 (CEST)
- Predloga {{track listing}} na veliko sama dela s tabelami in zato pokvari osnovne nastavitve tabele. Omenjena predloga ni primerna za uporabo znotraj tabel. Sem posodobila omenjeno predlogo (da deluje z opcijo collapsible) in naredila v članku nekaj drugega, upam da je ok. --Pinky sl (pogovor) 09:06, 1. september 2015 (CEST)
- Si takole želel? Popravila sem samo del z Originalna izdaja. Če ne, potem se opravičujem za popravke. --LucijaJ (pogovor) 10:15, 1. september 2015 (CEST)
- Hvala vsem trem, stran izgleda veliko bolje! --Marmio (pogovor) 11:55, 1. september 2015 (CEST)
Italija
Rad bi vključil ta članek med "glavne članke" poglavja o gospodarstvu, pa mi naslov ostaja rdeč in ga nikakor ne morem pomodriti. Kje sem ga polomil? Hvala za pomoč. --Radek (pogovor) 16:33, 2. september 2015 (CEST)
- Navpičnice je treba dati namesto pomišljajev - takole. Prvo povezavo sem popravil, da se sklada s standardnim poimenovanjem tovrstnih člankov. Sem pa malo skeptičen, ali Italijanski gospodarski čudež res sodi med "glavne" članke na to temo, saj gre za bolj specifično temo (vsaj zgodovinsko gledano). — Yerpo Ha? 16:41, 2. september 2015 (CEST)
- Neverjetno, kako človek svojih napak ne vidi - petkrat sem preveril, če je pravilno napisano, pa nisem opazil, da ni navpičnic, ki sem jih drugod po vsem članku pravilno napisal. Hvala lepa! - Kar se tiče umestnosti, te prosim, da članek prebereš iz malo drugačne perspektive: če bi ne bilo tistega obdobja, se Italija ne bi povzpela med "šest velikih", ki so dale štart Evropski Uniji, in danes Italija ne bi bila to, kar je, v dobrem in slabem smislu. Sicer pa eno mnenje (moje) ni zakon: gotovo ne potrebuješ mojega soglasja za brisanje in popravljanje. --Radek (pogovor) 18:02, 2. september 2015 (CEST)
- Meni je tvoj predlog všeč. Po branju članka mi je marsikaj bolj jasno in zdi se mi prav, da v članku o Italiji izpostavimo posamezne bolj izčrpne dopolnitve. --ModriDirkac (pogovor) 21:48, 2. september 2015 (CEST)
Peskovnik in g. Tomaž Šegula...
Pozdravljeni.
Pred časom sva se pogovarjala o pripravi članka, ki je trenutno še v peskovniku (g. Tomaž Šegula). Ali vas lahko prosim, da pogledate popravljeno različico ter mi posredujete vaše pripombe če so še kakšne preden bi zadevo dali v objavo.
Hvala v naprej.
ArbiterElegantiaex (pogovor) 18:09, 7. september 2015 (CEST)
- Članek je pravzaprav že objavljen, četudi je v peskovniku. Tudi Google ga najde med svojimi zadetki. Zato ni kakšne bistvene razlike, če članek "gradiš" kar na njegovem pravem naslovu (v tem primeru se na vrh članka samo prilepi {{V delu}}). Slogovno sem ga popravil; par pripomb samo z moje strani:
- Besedilo v uvodu govori o njegovih splošnih glasbenih dosežkih. Zdi se mi smiselno, če bi ga kar vkomponirali v poglavje Glasbeno udejstvovanje, tako da bi besedilo imelo približno kronološko sosledje.
- Na parih mestih (trikrat) sem označil, da manjka ime. V Wikipediji se krajšavam in kraticam praviloma izogibamo, oziroma vsaj ob prvi omembi naj bi bilo zapisano polno ime osebe ali ustanove (to velja sicer tudi na splošno za strokovno literaturo).
- Članek lahko sedaj prestaviš na naslov Tomaž Šegula in ga naprej urejaš kar tam. Tudi drugi souredniki ga bodo lažje opazili in po možnosti prispevali kakšno pomoč. --Janezdrilc (pogovor) 20:55, 8. september 2015 (CEST)
Pozdrav.
Članek o g. Tomažu Šeguli je sedaj objavljen in moje "igrajčkanje" v peskovniku se lahko "podre"... Imam pa en nearzumljiv problem.Klub temu, da je v kodi priimek Šegula napisan z veliko začetnico, le ta v naslovu ni prikazana tako temveč kot mala črka. Mi lahko kdo pomaga glede tega problema? ArbiterElegantiaex (pogovor) 19:19, 18. september 2015 (CEST)
- Članek sem prestavila na Tomaž Šegula ... napaka je bila že pri ustvarjanju strani. --Pinky sl (pogovor) 19:35, 18. september 2015 (CEST)
Ha. Niti pomislil nisem, da bi se lahko zatipkal povsem na "začetku"... Vsekakor hvala! ArbiterElegantiaex (pogovor) 20:08, 18. september 2015 (CEST)
Še vprašanje. Imaš kakšne izkušnje glede Google-a in njihovo indeksacijo Wikipedijinih strani (glede na to, da Wikipedija očitno ločuje med datotekami z velikimi in malimi črkami; predpostavljam, da zato, ker se zadeve nahajajo na linux-ovih strežnikih... :-) )? Namreč iskalnik sedaj kaže na stran, ki je napačno vsebovala mali š (šegula namesto Šegula). Jasno mi je tudi, da Google "osvežitve" ne bo naredil takoj.ArbiterElegantiaex (pogovor) 20:44, 19. september 2015 (CEST)
- Google zelo pridno indeksira Wikipedijo, tako da bi to moralo iti v roku nekaj dni. Članki niso zapisani kot datoteke, pač pa kot vnosi v bazi podatkov, je pa razločevanje med velikimi in malimi črkami zavestna odločitev kreatorjev sistema wiki, ker je včasih pomembno (recimo "Novo mesto" in "Novo Mesto" lahko označujeta različne kraje). — Yerpo Ha? 08:25, 20. september 2015 (CEST)
Napad gripe
Red ears alert - pa hvala za popravke. Kljub mojemu spodrsljaju je slovenščina (kot je že skoraj v navadi) v avgustu na drugem mestu po rasti in bo vse kaže prišla kmalu (če ne naslednji mesec, pa enkrat letos) med prvih 40. PS (lahko zbrišeš po branju) SmozBleda (pogovor) 18:24, 8. september 2015 (CEST)
SIGIC na Wikipodatkih
Se ti zdi, da bi portal SIGIC zaslužil svoj property na Wikipodatkih (glej na primer http://www.sigic.si/?mod=search&action=avtor&id=637)? Problem je edino, ker se ne da samo ID številko vnesti, saj URL naslov vsebuje za osebe besedo "avtor", za zasedbe pa "zasedba". --Janezdrilc (pogovor) 21:31, 8. september 2015 (CEST)
- PMM bi imelo smisel, navsezadnje je uraden vir. Verjetno je najbolje, da se naredi kar ločena, enega za izvajalce in drugega za zasedbe. Boš ti predlagal ali naj jaz? — Yerpo Ha? 22:38, 8. september 2015 (CEST)
Bom poskusil sam, da malo bolj postopek še osvojim. Na vsake toliko lahko preveriš, kako kaj napreduje stvar. Spotoma: še tretja možnost je (poleg izvajalcev in zasedb), in sicer institucija. --Janezdrilc (pogovor) 15:00, 9. september 2015 (CEST)
SIGIC je uspel, s tremi ločenimi lastnostmi. Eno predlogo bi bilo zdaj dobro narediti za v zunanje povezave, najbolje po zgledu SloBio, le da ne bi bilo treba posebej pisat id-jev, ampak bi jih izključno iz Wikipodatkov zajemala. --Janezdrilc (pogovor) 03:23, 11. oktober 2015 (CEST)
Prosim za pomoč pri brisanju/premikanju strani
Pozdravljen, nekako mi je uspelo članek, ki je imel prej neustrezen naslov Čas ali Svoboda (v živo), prestaviti na Čas ali Svoboda namesto Čas ali svoboda. Bi bil tako prijazen in prosim popravil? — Marmio (pogovor) 18:05, 24. september 2015 (CEST)
- Opravljeno — Yerpo Ha? 18:24, 24. september 2015 (CEST)
Kako urediti avtorske pravice
Zdravo, stran Slovensko sociološko društvo, ki sem ga pred časom predstavil, z njo pa povezujem biografije nekdanjih predsednikov društva (ti so bili vidni slovenski sociologi) - vse to delam ob 50. letnici tega društva - je bila označena kot tista, ki krši avtorske pravice. Res je, da je glavina besedila o zgodovini društva objavljena tudi na spletni strani društva, vendar imam sam avtorske pravice za to besedilo oziroma ga lahko brez težav na izvirni spletni strani označim s CC (Creative Commons). Zdi se mi torej, da spadam pod tole: "Poseben primer te točke je, kadar objavlja kopijo predstavnik lastnika avtorskih pravic. V tem primeru mora pred objavo ali hkrati z njo na pogovorni strani članka izrecno napisati, da organizacija dovoljuje prosto uporabo razširjanje vsebine po določilih licence CC-BY-SA (torej samo "dovoljujemo objavo v Wikipediji" ni dovolj). Če sem prispevek kljub temu pobrisal, je verjetno padel po prvi ali drugi točki tega seznama." Ampak - ne vem, kako zdaj to urediti oziroma dostopati do strani, ker je zablokirana. Pliz, help. :) LPR
- Živjo, če si sam avtor izvornega besedila, bi bila super rešitev, da ga na društveni spletni strani označiš s CC-BY-SA. Druga možnost je Wikipedija:Dokazilo o dovoljenju za objavo. V vsakem primeru pa stran ni zablokirana, samo okvir z obvestilom je na vrhu. — Yerpo Ha? 19:28, 24. september 2015 (CEST)
Hvala za odgovor. Besedilo sem označil s CC-BY-SA. Upam, da to zadostuje. (http://www.sociolosko-drustvo.si/zgodovina/). -Ta nepodpisani komentar je dodal Uporabnik:Romzy26 (pogovor • prispevki) 14:56, 28. september 2015.
- Kar se avtorskih pravic tiče je zdaj ok. Problem je, da članek ne navaja niti enega neodvisnega vira kot je pravilo v Wikipediji (glej Wikipedija:Navajanje virov) in je očitno, da jo je napisal predstavnik društva, kar je v nasprotju s pravilom nepristranskosti in smernico o konfliktu interesov. Še celo tako direktna kopija je, da je govoril o "naših članicah in naših članih" dokler nisem pobrisal tega nesmisla. Če bi prej vedel, da si tako tesno povezan z društvom bi prej omenil, da je tako ravnanje rahlo nehigienično, ampak vsaj za silo bi se pa že spodobilo prilagoditi tekst drugačnemu mediju. Mar ne? — Yerpo Ha? 15:10, 28. september 2015 (CEST)
Vir za kvantni misticizem
Hoj,
Zadnje dni preučujem razne duhovne metode, ki se sklicujejo na kvantno mehaniko. Rad bi napisal vsaj nekaj prispevkov na to temo, ki pa ne bodo uravnoteženi, ker nimam dostopa do del, ki jih iz vidika znanstvene metodologije oz. pristopa opredeljujejo za psevdo- oz. kvazi-znanost. Konkretno me zanimajo tile trije:
- Matrix Energetics
- Reconnection (Ponovna povezava)
- Tesla metamorfoza
V kolikor je Pigliucci, Massimo (2010; Nonsense on Stilts: How to Tell Science from Bunk.) splošen vir, prosim sporoči. Če pa ima to delo tudi konkretne pripombe za omenjene tri pristope, bi bil vesel, če mi sporočiš še stran in vsebino kritike.
Lp, --Bostjan46 18:17, 30. september 2015 (CEST)
- Vir je splošen, pobral sem ga iz en:Quantum mysticism. Kvantni misticizem je v celoti psevdoznanost brez strokovne veljave, tako da je možno kar posplošiti. Za konkretno tehniko lahko preveriš tako, da poskusiš poiskati njeno omembo v Googlovem Učenjaku. Iz rezultatov izključiš dokumente, ki očitno niso bili objavljeni v znanstveni reviji (kot recimo tale), potem pa še članke iz revij, ki jih izdajajo t.i. plenilski založniki. Če kaj ostane, je to zelo verjetno legitimna znanstvena objava, lahko pa vprašaš, če nisi prepričan. — Yerpo Ha? 18:26, 30. september 2015 (CEST)
Nepredvidena odsotnost
Pozdravljen. Trenutno imam v delu ta članek, a mi nepredvidene službene obveznosti preprečujejo, da bi ga v prihodnjih dneh končal. Spet se ga bom lahko lotil šele 18. t.m. Naj pustim opozorilo V DELU, ali naj ga odstranim, da bo kdo drugi medtem kaj popravil? --Radek (pogovor) 12:15, 5. oktober 2015 (CEST)
- Dva tedna nista več "krajši čas". Predlagam, da oznako odstraniš. Saj neke gneče ravno ni... --romanm (pogovor) 12:40, 5. oktober 2015 (CEST)
- Hvala, bom odstranil. --Radek (pogovor) 13:01, 5. oktober 2015 (CEST)
Slike in video posnetki
Pozdravljeni, zanima me kako neko sliko z interneta dodati v članek ali kako video posnetek s spleta dodati v članek oz. kako priti do prave kode slike ali posnetka.
Za odgovor se vam že v naprej lepo zahvaljujem!
Lep pozdrav, Nejc!
- Slike in videe z interneta lahko naložiš v Wikipedijo, če so objavljeni pod prosto licenco, drugače jih ne moreš uporabljati (razen nekaterih izjem, glej Wikipedija:Avtorske pravice). Na pogovornih straneh se mimogrede tikamo, tako da kar. — Yerpo Ha? 15:05, 13. oktober 2015 (CEST)
- To že vem, samo zanima me kako jo dodati oz. kaj napisati v okno zgoraj vgradi datoteko .
Hvala!
Lep pozdrav, Nejc!
- Slik in videov od drugod z interneta ni možno vključevati v članke. Morajo biti naloženi v Wikipediji, naloženi so lahko pa samo tisti, ki so pod prosto licenco. Za ostale lahko narediš kvečjemu hiperpovezavo v poglavju Zunanje povezave, ampak samo, če je zelo relevantno za temo članka in se proste različice ne da ustvariti. Za kaj več boš moral pa razložiti, kaj točno hočeš. — Yerpo Ha? 15:34, 13. oktober 2015 (CEST)
- Če ti razložim bolj podrobno, npr. da želim s spleta v Wikipedijo prenesti fotografijo. Kako vem da je fotografija pod prosto licenco in če je kako jo naložm. Enako me zanima tudi za video posnetek. Upam, da sem napisal dovolj nazorno in mi boš znal svetovati.
Hvala!
Lep pozdrav, Nejc!
- Če je fotografija pod prosto licenco, potem to običajno piše v neposredni bližini ali med pogoji uporabe za spletno stran. Lahko je ikonica CC-BY-SA ali omemba GFDL s povezavo do licence ali kako drugače povedano da se lahko material prosto uporablja za vsak namen. Če ja, jo naložiš z obrazcem v Zbirki. Z "bolj konkretno" sem mislil da skopiraš sem link do te slike, potem lahko povem sigurno ja ali ne. — Yerpo Ha? 17:46, 13. oktober 2015 (CEST)
Iz angleškega članka prevedli in priredili različni avtorji, predvsem AbhiSuryawanshi in Marko3.
Huh!? AbhiSuryawanshi je očitno tipkarska napaka (g), pravilno bi bilo SmozBleda, glede na to, da je od ca 50.000 črk članka kakih 48.500 moj znoj. gl. zgodovino članka LP SmozBleda (pogovor) 10:45, 16. oktober 2015 (CEST)
- Oprosti, ampak očitno nekaj narobe razumem. Iz zgodovine berem, da si obstoječi tekst omenjenih avtorjev 28. julija 2013 premaknil v svoj peskovnik, kar je MZaplotnik kmalu za tistim razveljavil. Potem si spet obstoječi tekst slovnično popravil z dvema posegoma (razlika), ki sta bila edini prispevek trenutni verziji. Poliranje teksta je že dobrodošlo, ampak vsebinsko sta največ res prispevala navedena avtorja. Je morda tvoj znoj po nesreči ostal v peskovniku?
- Moj predlog mimogrede ni bil na kakršenkoli način zlonameren, kar bi mogoče lahko pomislil, glede na to, da si predlagal nominacijo svojih del Pod lipo, jaz pa zdaj en tretji članek. Vsekakor nameravam predlagati tudi depresijo in shizofrenijo, ko ju bom imel čas pregledati. — Yerpo Ha? 11:01, 16. oktober 2015 (CEST)
- Pomota, dragi Yerpo - v smislu "že dvakrat odžagal dilo, pa je še vedno prekratka" - da mi je članek zgleda obvisel v peskovniku, sem se šele zavedel, ko sem malo natančneje pogledal v zgodovino. Sploh mi ni jasno, zakaj sem se tedaj lotil Hepatitisa C, če je bil že tako daleč - niham med WikiProject Medicine oz Doc James, ProZ/TWB in StFlorians Valley, pa sem in tja zgubim nit. Da mi sem in tja namigneš, da je moje delo čutiti, mi pomeni zadosti oz. veliko. LP SmozBleda (pogovor) 13:59, 16. oktober 2015 (CEST)
Stran o oddaji Tarča
Hvala lepa za opozorilo.
Moja želja je bila zgolja narediti faktografsko stran o oddaji Tarča, zato sem navedel zgolj javno dostopne in preverljive podatke. Prav zato sem jih navedel pod svojim imenom in ne denimo pod psevdonimom.
Vkolikor je kljub očitnemu samorazkritju avtorja pri tem kaj spornega, bom nemudoma spremenil in popravil v skladu s standardi.
Lep pozdrav in vse dobro, Jure
- Pozdrav, članku manjkajo predvsem zanesljvi neodvisni viri, kjer je možno podatke preveriti (več o tem: Wikipedija:Preverljivost). Samo izjava "podatki so javno dostopni in preverljivi" ni dovolj. Hkrati velja, da je po dogovoru o izogibanju konfliktom interesov pisanje o sebi ali svojih projektih sporno, ampak za primere, ko subjekt ustreza kriterijem pomembnosti, v skupnosti nismo čisto soglasni ali jih radirati ali ne. Tako da lahko ostane, če bodo navedeni dobri viri, le obvestilo bralcem bo na vrhu da bo vsakomur jasno, da ne gre za nepristransko pisanje. — Yerpo Ha? 13:53, 16. oktober 2015 (CEST)
Katedrala iz pločevink
Hello Yerpo, Here is a new translation in my sandbox Nicola Mitchell/sandbox of Katedrala iz pločevink. I would be grateful for any contribution, language and/or content, that you can make to it. If everything is in order, could you move it into the main Slovenian Wikipedia for me, as I'm not sure of how to do this, and please connect it up the original English Tin Can Cathedral and the other languages. Thank you. Nicola Mitchell (pogovor) 00:40, 24. oktober 2015 (CEST)
P.S. I've moved the article into the main Slovenian Wikipedia but can't figure out how the language links work.
P.P.S. Its okay, I've got it working. When you have time if you could look things over; I would be grateful for any attention you can give this article and any improvement you can make to it.
Tuam prevozi oseb in turistična dejavnost
Hvala za vaš odgovor in obrazložitev. Sem nov uporabnik, sem prebral osnovna pravila. Ker se zavedam, da nimam izkušenj in sem bil že pri prvi stvaritvi članka izbrisan sploh ne dvomim, da ne brez razloga. Sem si rekel dobro poskusi ponovno. Tokrat po načelu če ne znaš sam, poglej kako so to naredili drugi ki so uspešni. Po pregledu teh strani, ki opisujejo podjetje: General Motors Coca-Cola itd.. Sem vzel kodo in besedilo General Motors, ter spremenil notri realne podatke o našem podjetju. Torej kar že deluje za nekoga bo tudi za nas, saj to je vendar wikipedia a ne. No očitno mi nismo General Motors. Bi vas prijazno prosil če bi bili tako prijazni in me bi usmerili na povezavo, k opisu nekega podjetja po katerem se lahko zgledujem. Najlepša hvala -Ta nepodpisani komentar je dodal Uporabnik:Darko Fa. (pogovor • prispevki) 16:49, 24. oktober 2015.
- Kot sem rekel, Wikipedija ni imenik in nekaj, kar deluje za svetovno znane korporacije, žal ne bo delovalo za miniaturno firmo, ki s kombijem vozi ljudi na letališče. Povezave do navodil sem že dal, več o tem je še na povezavi "ZAKAJ JE BIL MOJ PRISPEVEK BRISAN?" na vrhu te strani. Z drugimi besedami, omenjeno podjetje ni dovolj pomembno da bi zaslužilo članek v Wikipediji, zato tudi zgledov nima smisla dajati. — Yerpo Ha? 16:58, 24. oktober 2015 (CEST)
- Hvala za vaš odgovor. Če bi tako odgovorili že v prvo, si nebi razbijal glave, da delam kaj narobe. Tudi povezavo do pomembnosti ste mi poslali šele zdaj za kar se vam zahvaljujem, res jo nisem poznal. Čeprav zanesljiv vir, da podjetje obstaja je verjetno že povezava do Ajpesa kjer smo registrirani in to bi bilo. Sem pač narobe razumel tole pravilo in pomoč v Wikipedija:Napiši članek/podjetje tam nekaj govorijo kako pomembna so podjetja v Wikipediji ne samo multikorporacije. Se zavedam, da zaradi vas ne bomo dobili mesta tukaj glede na to, kot ste se izrazili: (da vozimo samo s kombijem ljudi na letališča). Samo sem pa spremenil celotno moje mnenje o Wikipediji, se zavedam da se neresničnih podatkov ne objavlja in jih je treba moderirati, da se tudi resničnih ne sme če niso kot ste rekli, (dovolj veliki) to je pa žalostno. Še par povezav do tistih ki so manjši kot mi pa vendar dovolj veliki drugje: https://en.wikipedia.org/wiki/Hargeisa_Taxi veste ne bom niti našteval smo pač v Sloveniji in imamo naša pravila. Lep pozdrav
- Če bi bil kriterij neselektiven seznam tipa TIS, bi vsak prišel in delal reklamo za svoj SP tukaj (kar sicer marsikdo že poskuša). Rezultat bi bil kaos in tona neuporabne solate brez dodane vrednosti. Wikipedija je zbirka podatkov, ni pa zbirka vseh podatkov. Kar vsak pač ne zasluži biti omenjen v enciklopediji, za to je treba doseči kaj več kot iti na Ajpes in podpisati par obrazcev. Povezavo na kriterij pomembnosti sem mimogrede dal že takoj ob izbrisu, na Uporabniški pogovor:Darko Fa., ne "šele zdaj". Bi se pa spodobilo pravilo vsaj prebrati, potem bi bilo mogoče jasno, v čem je bistvena razlika med Tuam in General Motors ali celo Hargeisa Taxi (namig: ni velikost). — Yerpo Ha? 18:02, 24. oktober 2015 (CEST)
- Jaz sem vesel takšnih vnosov, na žalost ali srečo pa se 'moramo' (oziroma vsaj dobro je) držati smernic, pravil in navodil, ki jih je tukaj na Wikipediji res vsak dan več. Je pa lepa značilnost Wikipedije, da ni, kot je že Yerpo napisal, nastlana z vsemi mogočimi reklamami, kot to vse bolj postaja večina interneta. Sam bi temu rekel 4D-nadpovezave, s tem da 1D morda kaže v napačno smer dimenzij ali kar samo dimenzijo. Bojim se, da bo članek o tej, sicer najpomembnejši, hargejski taksislužbi na angleški Wikipediji pobrisan v slogu hitrega brisanja. Glej tamkajšnjo pogovorno stran o takšnih idejah. Darko Fa., tukaj se privzeto tikamo, tako da le pogumno. --xJaM (pogovor) 08:28, 27. oktober 2015 (CET)
Cf. en:European migrant crisis --Andrejj (pogovor) 07:30, 27. oktober 2015 (CET)
- Pa bs:Evropska izbjeglička kriza, bg:Европейска бежанска криза? --M★Zaplotnik edits 07:47, 27. oktober 2015 (CET)
- Po mojem razumevanju wiki standardov je predvsem pomembno [1], [2], [3], [4]. Res je, da niti ti mediji niso notranje konsistentni, ampak po mojem občutku se večkrat rabi "begunska kriza". — Yerpo Ha? 08:19, 27. oktober 2015 (CET)
- Tukaj je SVN dvakrat šteta. Pa še de:Flüchtlingskrise in Europa 2015, fr:Crise migratoire en Europe, ru:Европейский миграционный кризис. Zanimivo, zakaj rabijo »migracijski« – nemščina sicer ne. Grščina pa še nima članka. 'Begunska kriza', ki je prerasla v migrantsko – lako bi bilo tudi »selitvena / preseljevalna kriza«. --xJaM (pogovor) 09:08, 27. oktober 2015 (CET)
- Se strinjam z XJamom - bolje bi bilo »selitvena / preseljevalna kriza«, kar je pravilni prevod za migrant crisis. Kot Primorec znam iz izkušnje, da so takoimenovani begunci samo enote preseljevalnega vala, saj večinoma ne bežijo, temveč izbirajo boljši življenjski standard. --Radek (pogovor) 11:47, 28. oktober 2015 (CET)
- Kako "ne bežijo"? Imajo vojno v svoji domovini ali nimajo? Je pa precej normalno, da človek ne bo želel iti iz dežja pod kap (recimo v turška begunska taborišča, ki so že polna in zelo nevarna ali v Grčijo, kjer jih tudi nimajo kam dati), ampak bo odšel tja, kjer računa da ga bodo sprejeli in kjer bo lahko sploh preživel. V teorije zarote pa se raje ne bi spuščal, so zelo spolzek teren k nacionalistični propagandi. — Yerpo Ha? 12:30, 28. oktober 2015 (CET)
- @ Yerpo: nisem govoril o teorijah zarote, temveč o osebni izkušnji. Tudi ne o vseh beguncih, rekel sem večinoma. Vendar ne bi rad vztrajal, odstopam od debate. --Radek (pogovor) 16:29, 28. oktober 2015 (CET)
- Kako "ne bežijo"? Imajo vojno v svoji domovini ali nimajo? Je pa precej normalno, da človek ne bo želel iti iz dežja pod kap (recimo v turška begunska taborišča, ki so že polna in zelo nevarna ali v Grčijo, kjer jih tudi nimajo kam dati), ampak bo odšel tja, kjer računa da ga bodo sprejeli in kjer bo lahko sploh preživel. V teorije zarote pa se raje ne bi spuščal, so zelo spolzek teren k nacionalistični propagandi. — Yerpo Ha? 12:30, 28. oktober 2015 (CET)
- Se strinjam z XJamom - bolje bi bilo »selitvena / preseljevalna kriza«, kar je pravilni prevod za migrant crisis. Kot Primorec znam iz izkušnje, da so takoimenovani begunci samo enote preseljevalnega vala, saj večinoma ne bežijo, temveč izbirajo boljši življenjski standard. --Radek (pogovor) 11:47, 28. oktober 2015 (CET)
- Tukaj je SVN dvakrat šteta. Pa še de:Flüchtlingskrise in Europa 2015, fr:Crise migratoire en Europe, ru:Европейский миграционный кризис. Zanimivo, zakaj rabijo »migracijski« – nemščina sicer ne. Grščina pa še nima članka. 'Begunska kriza', ki je prerasla v migrantsko – lako bi bilo tudi »selitvena / preseljevalna kriza«. --xJaM (pogovor) 09:08, 27. oktober 2015 (CET)
- Po mojem razumevanju wiki standardov je predvsem pomembno [1], [2], [3], [4]. Res je, da niti ti mediji niso notranje konsistentni, ampak po mojem občutku se večkrat rabi "begunska kriza". — Yerpo Ha? 08:19, 27. oktober 2015 (CET)
Projekti v Wikipediji
Pozdravljeni, zanima me (zgolj informativno) kdo si izmisli razne WikiProjekte in ali lahko drugi uporabniki predlagajo teme za WikiProjekte. Hvala! LP!--92.37.97.137 17:06, 27. oktober 2015 (CET)
- Zdravo. WikiProjekt lahko načeloma ustanovi vsak, ki je pripravljen stvar koordinirati, je pa zelo dobrodošlo (oz. kar nujno), da ima nekaj predhodnih izkušenj z urejanjem. Če so ciljno občinstvo obstoječi urejevalci, lahko preveriš interes na naši osrednji debatni strani Wikipedija:Pod lipo. — Yerpo Ha? 17:19, 27. oktober 2015 (CET)
Priznanja
Pozdravljeni, zanima me kdo lahko podeljuje priznanja na Wikipeediji. Je to lahko vsak, samo administrator...? Hvala! LP! --92.37.97.137 17:33, 27. oktober 2015 (CET)
- Tudi priznanja lahko vsak, če se mu zdi. Naj bi se pa ravnal po dosedanji praksi. Mimogrede, na pogovornih straneh se tikamo. — Yerpo Ha? 17:35, 27. oktober 2015 (CET)
- Tudi anonimni uporabnik? --92.37.97.137 17:43, 27. oktober 2015 (CET)
- Načeloma tudi, vprašanje pa, koliko bo to prejemniku pomenilo. Odvisno od primera in upravičenosti podelitve. Posebej muhaste bi se lahko razumele tudi kot motnja, zato se je koristno seznaniti z dosedanjo prakso (kjer sicer res nismo posebej zavzeti). — Yerpo Ha? 17:56, 27. oktober 2015 (CET)
Živjo,
danes sem hotel napisati osnove članka za slovensko celtic punk skupino Happy Ol' McWeasel, pa sem videl, da je bila leta 2012 že napisana in izbrisana. Smem vprašati, zakaj si jo zbrisal? Lp, Marmio (pogovor) 18:09, 28. oktober 2015 (CET)
- Zdravo, kot razlog piše nepomembnost - mislim, da takrat (2012) da še niso bili preveč znani, kar pa zdaj ni več problem, ker o njih na veliko pišejo mediji, celo Delo in podobni. Tako da kar. — Yerpo Ha? 18:16, 28. oktober 2015 (CET)
- PS, Marmio, lahko tudi obnovim stran, če ti bo lažje. — Yerpo Ha? 19:04, 28. oktober 2015 (CET)
- Super. Gotovo mu bo. --xJaM (pogovor) 20:34, 28. oktober 2015 (CET)
- Res je, zagovovo bo lažje. Hvala obema. :) Marmio (pogovor) 21:16, 28. oktober 2015 (CET)
- Opravljeno. Bi pa zelo koristilo, če bi dodal vsaj kak resen vir. — Yerpo Ha? 21:20, 28. oktober 2015 (CET)
- Opravljeno Merodajni sklici dodani, nerelevantne povezave brisane.--Archangel 22:32, 28. oktober 2015 (CET)
Derivative works
Jo. Imaš morda kakšno idejo kaj naj naredim z zaslonsko sliko računalniške igre 2048. Sam se po tolikih letih na žalost še vedno lovim s temi licencami. Izdelal ('sforkal') sem program po algoritmu Matta Overlana z GitHuba in bi rad dodal zaslonsko sliko v članek. Ali misliš, da bi lahko šlo za derivative works? Raje prej vprašam, ker so mi pred časom po CSD zbrisali sliko po Fossovi konceptualni ilustraciji. Gre predvem za prikaz, da je igranje igre 'možno' tudi v solidnem grafičnem terminalu in ne zgolj prek spleta kot pri izvirniku, da se ne bi potem še kdo oglasil kako ne more izboljšati kakovosti članka itd. Ja, licenca na GitHubu je neka The MIT License (MIT). --xJaM (pogovor) 20:46, 28. oktober 2015 (CET)
- Mislim, da copyright niti ne pride v poštev za nekaj kvadratnih polj z avtomatično generiranimi številkami. Torej commons:Template:PD-shape. Je pa originalni 2048 izdan pod prosto licenco MIT, kar vključuje predelave, tako da lahko uporabiš tudi commons:Template:MIT. Vsekakor ni problema z objavo v Zbirki, za razliko od predelav neprostih avtorsko zaščitenih del. — Yerpo Ha? 20:54, 28. oktober 2015 (CET)
- Bom pregledal to zadnjo licenco in potem zgeneriral zaslonsko sliko. 'PD-shape', kolikor vidim, ne omenja takšnega specifičnega primera. Nisem niti pomislil na licenco orininala. Po tem bi že Overlan načeloma imel probleme. Sicer mu verjetno lahko pošljem kak kratek dopis za delno rabo njegove kode ..., ker vidim, da ne razvija naprej, če se ne motim. Hvala ti lepa za nasvet. --xJaM (pogovor) 03:37, 29. oktober 2015 (CET)
Dodajanje fotografi v Wikipedijo
Znima me kako dodati lastno ftografijo v Wikipedijo. Hvala! LP. --Operoes (pogovor) 15:17, 30. oktober 2015 (CET)
- Navodila so tukaj: WP:SLIKE. — Yerpo Ha? 15:27, 30. oktober 2015 (CET)
Sršeni
Ko si že lansko leto glih pisal o orjaškem azijskem sršenu ter obrambi azijskih čebel, te bo gotovo zanimal tale mehanizem ciprskih čebel (razen če ga že ne poznaš). Naravnost fantastično, pri eni metodi sršena skuhajo, pri drugi pa ga zadušijo.--Archangel 16:54, 5. november 2015 (CET)
- Meni se zdi fascinantno predvsem to, da se je zelo podobna taktika razvila ločeno pri čisto različnih čebelah na čisto različnih delih sveta. Pri azijskem sršenu sta v bistvu oba efekta prisotna - CO2 in temperatura, najbrž je tako velik in nevaren, da bi pobil celo kroglo čebel preden bi ga samo zadušile, lahko pa iz tega špekuliramo, da je zadušitev osnovna funkcija krogle, kuhanje pa se je razvilo kasneje. Zanimivo tudi, da sršeni kljub temu napadajo čebele, najbrž je tveganje za posameznika vredno koristi za celo družino. — Yerpo Ha? 17:47, 7. november 2015 (CET)
velike/male začetnice pri prvi besedi v infopolju za albume ali izvajalce
Pozdravljen, spet potrebujem mnenje. Na angleški wikipediji (po kateri se sumljivo veliko zgledujem) obstaja pravilo, da se v infopolju za albume ali izvajalce prva beseda pri vsaki novi vrstici piše z veliko začetnico, npr. "Glasbeni slog Grunge, alternativni rock, folk rock". Ker so v slovenščini pravila za velike začetnice dokaj drugačna, me zanima, ali naj pišem tudi prve besede z malo začetnico. Kakšno je tvoje mnenje o tem? Marmio (pogovor) 12:02, 7. november 2015 (CET)
- V slovenščini res ni navade vseh samostalnikov pisati z veliko začetnico, tako da predlagam, da napišeš vse z malo - glede na to, da naštevanje slogov ni stavek. — Yerpo Ha? 17:47, 7. november 2015 (CET)
- Sem bil podobnega mnenja. Hvala. Lp, Marmio (pogovor) 10:52, 8. november 2015 (CET)
Claude Bernard
Glede na to, da je spor glede vivisekcije kontroverzna tema (in da se ne bo zadeva nekje v prihodnosti kot kamen spotike prelila na pogovorno stan članka), se mi je zdelo primerno, da dodam opombo glede zakonske podlage glede poskusov/postopkov na živalih na območju EU (hkrati tudi kot neka majhna refleksija oz. primerjava med preteklostjo in sedanjostjo). Zadeva s populizmom me je naučila, da je treba biti maksimalno pripravljen na karkoli. Se strinjaš?--Archangel 18:50, 8. november 2015 (CET)
- No ja, pri Bernardu nisem hotel pretiravati s širino, saj spadajo te zadeve bolj v diskusijo poskusov na živalih v splošnem, ampak če misliš, da bo bolje za razumevanje, naj ostane. — Yerpo Ha? 22:22, 8. november 2015 (CET)
Izbris neažurnih podatkov
Pozdravljeni,
Obveščam vas, da sem izbrisal neažurne podatke, ki ste jih vnesli na strani slovenskega glasbenika Omarja Naberja.
Naberju so namreč obsodbo na sodišču letos septembra izbrisali, zato ni več pravnomočno obsojen. Če želite potrdilo o izbrisu obsodbe, ga lahko skeniranega dobite na e-naslov ali kopijo na navaden naslov.
Hvala za razumevanje in lep pozdrav, Robert
- Original dokumenti štejejo v Wikipediji za t.i. "izvirno raziskovanje", zato žal niso sprejemljivi. To razlaga temeljno pravilo Wikipedija:Brez izvirnega raziskovanja Wikipedije. Če je podatek o izbrisu obsodbe objavljen v kakšnem resnem mediju, pa je vsekakor za brisanje, saj se strinjam, da gre za občutljive zadeve. — Yerpo Ha? 08:51, 21. november 2015 (CET)
- Podatek o izbrisu je uradno izdan s strani sodišča, ni pa (še) objavljen v medijih, žal medije bolj zanimajo senzacionalistične novice, kot je bila tale začetna o dveh mladenkah, ki sta pričakovali denar od znanega pevca, nato pa ugotovili, da ga ne bo in želeli umakniti tožbo, kar pa so jima odsvetovali, ker bi bili kazovani zaradi krivega pričanja in na koncu sta zmagali dve besedi proti eni, brez drugih dokazov ali prič.
- Še nekaj je moteče pri tej wiki strani. Navaja se ta podatek, ki negativno vpliva na pevčevo podobo, ne navaja pa se na desetine koncertov, med katerimi je veliko dobrodelnih, ki mnogo pravilneje prikazujejo njegovo pravo podobo, ustvarjalnost in željo po pomoči komurkoli, ki ga prosi za dobrodelen nastop.
- Lp, R.
- Kot sem rekel, ko bo izbris objavljen, ne bo nobenega problema. Podatek o sodbi je naveden, ker je bil zelo odmeven pred leti in se je zato nekomu zdel relevanten. Enako je od prostovoljne angažiranosti ljudi, ki jih njegovo ustvarjanje zanima, odvisna morebitna dopolnitev življenjepisa z nastopi, albumi itd. (seveda spet s povzemanjem uglednih, neodvisnih virov). Na tem mestu bi opomnil le na smernico Wikipedija:Konflikt interesov. — Yerpo Ha? 12:37, 21. november 2015 (CET)
- PMM je smiselno, da se stvar prestavi v posebno poglavje Pravne težave, kot imajo to rešeno npr. na angl. Wikipediji (v smislu poglavja Legal issues, glej članke Randy Quaid, Lindsay Lohan in Ozzy Osbourne).--Archangel 13:01, 21. november 2015 (CET)
Vertikalni presledki v seznamu
Morda veš, kaj se je dogajalo z izgledom seznamov; da je npr. tale po novem zapisan tako na široko? thx., lp., Žiga ✉ 20:44, 23. november 2015 (CET)
- Na žalost ne, najbrž se je kaj spreminjalo v globalni CSS datoteki s stili (tudi kazalo na tej strani je malo bolj na široko), ampak s tem nisem na tekočem. — Yerpo Ha? 08:10, 25. november 2015 (CET)
niet
Seveda je spletna enciklopedija - ampak je nekaj stvari pomanjkljivih, zato sem jih dodal in malo uredil zadevo. Mislim, da je prav da je zadeva updejtana :) Avtorske pa niso kršene, ker je avtor besedila isti.
Ok - se strinjam :) bom uredil tako da zadeva ne bo sporna, pa vseeno up to date. -Ta nepodpisani komentar je dodal Uporabnik:84.41.38.131 (pogovor • prispevki).
Disambiguacija glede na kriterije, ki niso avtor
Pozdravljen, imam vprašanje. Recimo, da nekdo izda dve deli z istim naslovom, le v različnih letih; se ti zdi v redu, če naslov članka napišem na sledeč način: npr. "Peter Gabriel (album, 1977)"? (v angleščini je napisano kot "Peter Gabriel (1977 album)", za avtorje pa uporabljamo format z vejico npr. "Ten (album, Pearl Jam)") — Marmio (pogovor) 14:35, 1. december 2015 (CET)
- Ja, po mojem je (album, 1977) ok razločevanje v tem primeru. "1977 album" je angleška skladnja. — Yerpo Ha? 15:29, 1. december 2015 (CET)
- Se strinjam. Hvalalepa — Marmio (pogovor) 06:15, 2. december 2015 (CET)
Kategorija:Dob, Domžale
Pozdravljen, pri župniji Dob sem dodal kategorijo Dob, Domžale, pa se v tej kategoriji ne pojavi a lahko pogledaš kje je napaka jaz je ne najdem. Hvala.--kd reči? 14:48, 9. december 2015 (CET)
- Mislim, da je problem s strežnikom, ki ne posodablja vsebine kategorije v predpomnilniku (sem že opazil pri drugih kategorijah). Samo počakaj nekaj časa in bi se moral članek pojaviti. — Yerpo Ha? 14:54, 9. december 2015 (CET)
- Ok. Hvala--kd reči? 21:29, 9. december 2015 (CET)
Glifosat
Gre za aktualno temo, ki je vredna opravljenega dela (106.000 znakov). Pomagaj mi prosim razumeti odklonilno utemeljitev "zaradi jezikovnih nedoslednosti" na predlogu za izbrani članek. Dobrovoljen, kooperativno nastrojen komentar ("X se piše po novem Y", "X1 in X2 je bolje poenotiti v X3" ipd) bi bil dobrodošel, še bolj naravno bi mi bilo, priskočiti mi na pomoč in popraviti prvih nekaj kiksov. Tako pa mi ob tem ... naja ... "ošvrku" ostaja neprijeten vtis, da a) naj bi članek imel očitne pomanjkljivosti, ki jih b) jaz v svoji omejenosti nisem sposoben videti. Avtorju "proti" sem že pisal, problem eskaliram pri tebiː kako popraviti članek, če pripravljenosti pomagati ni. Hvala vnaprej. SmozBleda (pogovor) 22:45, 12. december 2015 (CET)
- Marko3 je obljubil, da bo poskušal izboljšati članek, ga bom pa pogledal tudi jaz. Na bolj konstruktivno noto, opažam, da res dostikrat delaš iste slogovne in slovnične napake pri prevajanju. Včasih je dobro na tekst pogledati z malo distance - ga prebrati še enkrat par dni po končanju in biti pozoren na dele, ki ne zvenijo "naravno". Za zgled so lahko za začetek tudi moji popravki tvojih starejših (uspešnih) predlogov za izbrane članke. — Yerpo Ha? 10:26, 13. december 2015 (CET)
Ne razumem zadnje vrnitve mojih urejanj, verjetno napačen gumb ...--Archangel 12:38, 13. december 2015 (CET)
- Res je, oprosti. Sem se zavedel že takoj ob kliku, ampak mi ni pokazalo posega v zadnjih spremembah, tako da sem mislil, da se ni nič zgodilo. — Yerpo Ha? 12:57, 13. december 2015 (CET)
redovni brat Štefan Kuhar
Začel sem pisati o njem na podlagi knjige Palme mučeništva. Potem pa kar izbris. Čudno! Boštjan -Ta nepodpisani komentar je dodal Uporabnik:Sebastos Mediolanum (pogovor • prispevki) 13:37, 26. december 2015.
- Na strani so bile štiri besede in letnici rojstva ter smrti, kar ni dovolj za enciklopedičen članek. Brisal sem uro in pol kasneje, ko ni bilo več videti, da se bo z njim še kdo ukvarjal. Prihodnjič predlagam, da objaviš, ko je kaj oprijemljivega že napisano, ali pa daš na vrh oznako {{v delu}} - tako sporočiš ostalim, da članek še nastaja. Ne glede na napisano predlagam, da poiščeš še kak drug, mogoče manj ideološko zaznamovan vir kot so Palme mučeništva. Tukaj naj bi se držali načela nepristranskosti, kar je s samo enim, očitno v eno stran nagnjenim virom, težko. V razmislek. — Yerpo Ha? 19:25, 26. december 2015 (CET)
"Šank Rock" v nasprotju s "Šank rock"
Pozdravljen, ali meniš, da bi se druga beseda morala pisati z malo začetnico? Sam se nagibam k tej možnosti, saj gre sicer za lastno ime skupine, je pa to slovenska skupina in bi zanjo morala veljati naša pravila za velike in male začetnice. Ali pač? Vsi mediji namreč uporabljajo zapis "Šank Rock" in me zanima, ali nisem morda kakega pravila spregledal. Tvoje mnenje? :) — Marmio (pogovor) 17:13, 26. december 2015 (CET)
- Tukaj sem malo izven elementa, ampak po principu umetniške svobode bi rekel, da je njihovo ime tako, kot sami sebi pravijo. Lahko pa odpreš še debato na pogovorni strani članka, več glav več ve. — Yerpo Ha? 19:34, 26. december 2015 (CET)
Drill
Prvič sem poskusil napisati članek. Gre sicer o meni, glasbeniku, ki že 13 let ustvarja, in si očitno še vedno ne zasluži svoje wiki strani. Tisto je pač moja biografija, ki sm jo slučajno poslal tudi na muzikobala. Hvala za brisanje mojega dolgoletnega truda. -Ta nepodpisani komentar je dodal Uporabnik:Drillito (pogovor • prispevki) 14:28, 27. december 2015.
- Oprosti, ampak samopromocija pa v Wikipedijo sploh ne spada. Več o tem na Wikipedija:Konflikt interesov. To lahko vzameš kot ogledalo lastne prepoznavnosti. lp, — Yerpo Ha? 16:29, 27. december 2015 (CET)