Predsednik Generalne skupščine Združenih narodov

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Skoči na: navigacija, iskanje

Predsednik generalne skupščine Združenih narodov je voljena funkcija v Generalni skupščini ZN. Delegati ga voljo vsako leto. Zasedanje skupščine je načrtovano meseca septembra in vsako izredno ali posebno nujno zasedanje, ki sledi v enoletnem obdobju vodi izvoljeni predsednik Generalne skupščine.

Predsedniško mesto se menjava po redu med petimi skupinami držav:

  • Afrika
  • Azija
  • Vzhodna Evropa
  • Latinska Amerika in Karibi
  • Zahodna Evropa in druge države.[1]
Zasedanje Leto Ime predsednika Država
Prvo 1946 Paul-Henri Spaak Belgija
Prvo izredno 1947 Oswaldo Aranha Brazilija
Drugo 1947 Oswaldo Aranha Brazilija
Drugo izredno 1948 José Arce Argentina
Tretje 1948 Herbert Vere Evatt Avstralija
Četrto 1949 Carlos P. Romulo Filipini
Peto 1950 Nasrollah Entezam Iran
Šesto 1951 Luis Padilla Nervo Mehika
Sedmo 1952 Lester B. Pearson Kanada
Osmo 1953 Vijaya Lakshmi Pandit Indija
Deveto 1954 Eelco N. van Kleffens Nizozemska
Deseto 1955 José Maza Čile
Prvo posebno nujno 1956 Rudecindo Ortega Čile
Drugo posebno nujno 1956 Rudecindo Ortega Čile
Enajsto 1956 Wan Waithayakon Tajska
Dvanajsto 1957 Leslie Munro Nova Zelandija
Tretje posebno nujno 1958 Leslie Munro Nova Zelandija
Trinajsto 1958 Charles Habib Malik Libanon
Štirinajsto 1959 Víctor Andrés Belaúnde Peru
Četrto posebno nujno 1960 Víctor Andrés Belaúnde Peru
Petnajsto 1960 Frederick Henry Boland Irska
Tretje izredno 1961 Frederick Henry Boland Irska
Šestnajsto 1961 Mongi Slim Tunizija
Sedemnajsto 1962 Muhammad Zafrulla Khan Pakistan
Četrto izredno 1963 Muhammad Zafrulla Khan Pakistan
Osemnajsto 1963 Carlos Sosa Rodriguez Venezuela
Devetnajsto 1964 Alex Quaison-Sackey Gana
Dvajseto 1965 Amintore Fanfani Italija
Enaindvajseto 1966 Abdul Rahman Pazhwak Afganistan
Peto izredno 1967 Abdul Rahman Pazhwak Afganistan
Peto posebno nujno 1967 Abdul Rahman Pazhwak Afganistan
Dvaindvajseto 1967 Corneliu Mănescu Romunija
Trindvajseto 1968 Emilio Arenales Catalan Gvatemala
Štiriindvajseto 1969 Angie Elisabeth Brooks Liberija
Petindvajseto 1970 Edvard Hambro Norveška
Šestindvajseto 1971 Adam Malik Indonezija
Sedemindvajseto 1972 Stanisław Trepczyński Poljska
Osemindvajseto 1973 Leopoldo Benites Ekvador
Šesto izredno 1974 Leopoldo Benites Ekvador
Devetindvajseto 1974 Abdelaziz Bouteflika Alžirija
Sedmo izredno 1975 Abdelaziz Bouteflika Alžirija
Trideseto 1975 Gaston Thorn Luksemburg
Enaintrideseto 1976 Hamilton Shirley Amerasinghe Šri Lanka
Dvaintrideseto 1977 Lazar Mojsov Jugoslavija
Osmo izredno 1978 Lazar Mojsov Jugoslavija
Deveto izredno 1978 Lazar Mojsov Jugoslavija
Deseto izredno 1978 Lazar Mojsov Jugoslavija
Triintrideseto 1978 Indalecio Liévano Kolumbija
Štiriintrideseto 1979 Salim A. Salim Tanzanija
Šesto posebno nujno 1980 Salim A. Salim Tanzanija
Sedmo posebno nujno 1980 Salim A. Salim Tanzanija
Enajsto izredno 1980 Salim A. Salim Tanzanija
Petintrideseto 1980 Rüdiger von Wechmar Zvezna republika Nemčija
Osmo posebno nujno 1981 Rüdiger von Wechmar Zvezna republika Nemčija
Šestintrideseto 1981 Ismat T. Kittani Irak
Sedmo posebno nujno - Nadaljevanje 1982 Ismat T. Kittani Irak
Deveto posebno nujno 1982 Ismat T. Kittani Irak
Dvanajsto izredno 1982 Ismat T. Kittani Irak
Sedemintrideseto 1982 Imre Hollai Madžarska
Osemintrideseto 1983 Jorge E. Illueca Panama
Devetintrideseto 1984 Paul J. F. Lusaka Zambija
Štirideseto 1985 Jaime de Piniés Španija
Trinajsto izredno 1986 Jaime de Piniés Španija
Enainštirideseto 1986 Humayun Rasheed Choudhury Bangladeš
Štirinajsto izredno 1986 Humayun Rasheed Choudhury Bangladeš
Dvainštirideseto 1987 Peter Florin Nemška demokratična republika
Petnajsto izredno 1988 Peter Florin Nemška demokratična republika
Triinštirideseto 1988 Dante Maria Caputo Argentina
Štiriinštirideseto 1989 Joseph Nanven Garba Nigerija
Šestnajsto izredno 1989 Joseph Nanven Garba Nigerija
Sedemnajsto izredno 1990 Joseph Nanven Garba Nigerija
Osemnajsto izredno 1990 Joseph Nanven Garba Nigerija
Petinštirideseto 1990 Guido de Marco Malta
Šestinštirideseto 1991 Samir S. Shihabi Saudova Arabija
Sedeminštirideseto 1992 Stoyan Ganev Bolgarija
Oseminštirideseto 1993 Samuel Insanally Gvajana
Devetinštirideseto 1994 Amara Essy Slonokoščena obala
Petdeseto 1995 Diogo Freitas do Amaral Portugalska
Enainpetdeseto 1996 Razali Ismail Malezija
Deseto posebno nujno 1997 Razali Ismail Malezija
Devetnajsto special 1997 Razali Ismail Malezija
Dvainpetdeseto 1997 Hennadiy Udovenko Ukrajina
Deseto posebno nujno - Nadaljevanje 1998 Hennadiy Udovenko Ukrajina
Dvajseto izredno 1998 Hennadiy Udovenko Ukrajina
Trinpetdeseto 1998 Didier Opertti Badan Urugvaj
Deseto posebno nujno - Nadaljevanje 1999 Didier Opertti Badan Urugvaj
Enaindvajseto 1999 Didier Opertti Badan Urugvaj
Štiriinpetdeseto 1999 Theo-Ben Gurirab Namibija
Dvaindvajseto izredno 1999 Theo-Ben Gurirab Namibija
Trindvajseto izredno 2000 Theo-Ben Gurirab Namibija
Štirindvajseto izredno 2000 Theo-Ben Gurirab Namibija
Petinpetdeseto 2000 Harri Holkeri Finska
Deset posebno nujno - Nadaljevanje 2000 Harri Holkeri Finska
Petindvajseto izredno 2001 Harri Holkeri Finska
Šestindvajseto izredno 2001 Harri Holkeri Finska
Šestinpetdeseto 2001 Han Seung-soo Republika Koreja
Sedeminpetdeseto 2002 Jan Kavan Češka
Oseminpetdeseto 2003 Julian Hunte Saint Lucia
Devetinpetdeseto 2004 Jean Ping Gabon
Šestdeseto 2005 Jan Eliasson Švedska
Enainšestdeseto 2006 Haya Rashed Al-Khalifa Bahrain
Dvainšestdeseto 2007 Srgjan Kerim Republika Makedonija

Viri in opombe[uredi | uredi kodo]

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]