Lovska zveza Slovenije (LZS) je nacionalna stanovska zveza v Sloveniji, ki deluje v interesu svojih članic, katere so slovenske lovske družine in lovska društva, ter ostale organizacije, katerih delovanje je povezana z divjadjo, lovstvom in varstvom okolja, pod pogojem, da cilji in delovanje teh organizacij niso v nasprotju s cilji LZS. Ima poglavitno vlogo na slovenskem območju na področju trajnostnega gospodarjenja z divjadjo, kar opravlja v skladu s cilji organizacije.
LZS je včlanjena v Združenju zvez za lov in varstvo divjadi v Evropski skupnosti in Mednarodnem svetu za lovstvo in ohranjanje divjadi.
Med vidnejšimi nosilci narodnega programa na Slovenskem na prelomu 19. in 20. stoletja, ki so bili tudi lovsko zavzeti ljudje, je vse bolj zorela pobuda, da bi ustanovili organizacijo, ki bi združevala slovenske lovce v vseh takratnih deželah in tako je bil v Ljubljani 16. oktobra leta 1907 ustanovljen Slovenski lovski klub[1]. Njegov prvi predsednik je postal ljubljanski župan Ivan Hribar, gonilna sila pri ustanavljanju slovenske lovske organizacije pa je bil dr. Ivan Lovrenčič. Ustanovitelji slovenske lovske organizacije, zlasti še dr. Ivan Lovrenčič, so od vsega začetka poudarjali in izpostavljali slovenski značaj nove organizacije in njeno dolgoročno naravovarstveno usmeritev. To je bila strateška opredelitev, ki je slovenske lovce uvrstila med resnične varuhe narave in skrbne gojitelje divjadi že v časih, ki so bili še zelo naklonjeni divjadi in lovstvu. Dr. Ivan Lovrenčič je brez dlake na jeziku vedno znova opozarjal, da »mi ne smemo biti samo lovci, ampak tudi zaščitniki narave«. Pri tem je rad uporabil besede grofa S. Tarouca: »Kein Heger – Kein Jäger« – »kdor ne goji – naj tudi ne lovi«. Njegovo temeljno izhodišče je bilo, da »način lova mora biti tak, da ž njim nista spojena le užitek in zabava, ampak tudi varstvo in skrb za divjačino. To leži v interesu vsakega lovca in kdor tega ne prizna, ta naj si ne lasti tega naslova, ker si ga en zasluži, samem saj je lov oni teren, kjer prenehajo vse razlike stanu, bogastva, časti itd., kjer se pozna in upošteva le ena lastnost, lastnost – lovca«. Slovenski lovski klub, kot začetek in predhodnik sodobne lovske organizacije na Slovenskem, je znal pravilno izpostaviti tudi naloge na področju lovske kulture in izobraževanja, kinologije in založništva.19. marca 1909 se je Slovenski lovski klub preimenoval v Slovensko lovsko društvo (SLD). To se je zgodilo na občnem zboru, ki je bil v ljubljanskem hotelu Ilirija. Takrat je društvo štelo vsega skupaj 170 članov, od katerih jih je bilo 53 v Ljubljani. Društveni predsednik in ljubljanski župan Ivan Hribar se omenjenega občnega zbora zaradi obveznosti v dunajskem parlamentu ni udeležil, tako da je zborovanje vodil dr. Ivan Lovrenčič. Za predsednika je bil vnovič izvoljen Ivan Hribar, za podpredsednika pa dr. Ivan Lovrenčič.
Od leta 1921 so zaradi lažjega poslovanja ustanavljali podružnice (Radovljica, Ptuj, Murska Sobota, Maribor, Celje). Slovensko društvo se je leta 1936 preoblikovalo v Zvezo lovskih društev v Dravski banovini. V zvezo je bilo včlanjenih štirinajst lovskih društev, ki so bile nekdanje podružnice Slovenskega lovskega društva. Podružnice so bile Ljubljana, Maribor, Celje, Ptuj, Ljutomer, Murska Sobota, Kranj, Ribnica, Novo mesto, Krško, Črnomelj, Stari trg ob Kolpi, Trbovlje). Članstvo je v svojih najboljših časih segalo tudi do 6000 lovcev, kar pa je zelo okrnila druga svetovna vojna. Zveza lovskih društev je zastopala interese lovcev in skrbela za napredek lovstva v Banovini Banovinska lovska Zveza je bila včlanjena v Osrednjo zvezo lovskih društev Kraljevine Jugoslavije.
[2]
Med drugo svetovno vojno je lovstvo v Sloveniji stagniralo, zato so morali po vojni v večjih krajih na novo delovati lovska društva, ki so se kasneje združile v Zvezo lovskih društev LR Slovenije. V skladu z lovskim zakonom so ustanovili lovske družine, ki so povezale v okrajne lovske svete, ti pa v Lovski svet Ljudske republike Slovenije. Lovski svet LR Slovenije se je preimenoval v Republiško lovsko zvezo, ta pa leta 1958 v Lovsko zvezo Slovenije.
Preteklo sodelovanje z lovskimi organizacijami je vodilo v ustanovitev Delovne skupnosti lovskih zvez jugovzhodnega alpskega prostora, leta 1981.
Lovska zveza Slovenije je bila do osamosvojitve članica Lovske zveze Jugoslavije, istega leta (1991), pa je bila sprejeta v Mednarodni svet za lovstvo in ohranitev divjadi (CIC) in dve leti pozneje v Skupnost evropskih lovskih zvez.
[3]
Najpomembnejše naloge LZS so tiste, ki jih opravlja v javnem interesu. Pri vseh nalogah se LZS dejavno zavzema za uveljavljanje ciljev in programskih usmeritev občnega zbora LZS. Poglavitne naloge so izobraževanje in organiziranje izpitov za lovce in lovske čuvaje, naravovarstveno ozaveščanje članov in komuniciranje z lastniki zemljišč ter širšo javnostjo, razvoj lovske kinologije, izdajanje strokovne literature s področja lovstva in divjadi ter opravljanje drugih nalog javnega interesa s področja varstva narave in divjadi ter lovstva, ki jih določa zakon.
Prav tako ima vlogo pri pripravljanju strokovnih podlag za določitev biohabitatov in biokoridorjev, ki so poglavitnega pomena za ohranitev ogoroženih vrst velike divjadi. Z drugimi organi sodeluje pri ustvarjanju kriterijev za namene evidentiranja odstrela in izgube divjadi in skrbi za primernost metod in meril za ugotavljanje višine škode.
Naloge, ki so v interesu zveze kot take so spodbujanje in krepljenje lovske kulture v obliki zborovskega petja, lovskih rogistov, tekmovanja iz jelenjega rukanja, ter spodbujanje nastajanja lovskih leposlovnih del in upodabljajočo umetnost z lovsko tematiko. Prav tako LZS vodi svoj interni informacijski sistem imenovan Lisjak.
[4] [5]
Poglaviten cilj LZS je zagotavljanje etičnosti lova, enotnosti slovenske lovske organizacije in odgovornega izvajanja nalog LZS in njenih članov. Dolgoročni cilji so tudi uveljavljanje statusa samostojne lovske in naravovarstvene nevladne organizacije, vzdžrevanje enotnosti lovske organizacije, zagotavljanje javnih podatkovnih baz in evidenc s področja lovstva in varstva okolja.
Informiranje tako članov kot širše javnosti poteka tako preko spleta kot tudi preko močne založniške dejavnosti.
[6] [7]
Vse daljnosežne odločitve sprejema občni zbor LZS, katerega sestavljajo vse članice LZS. Glavne pristojnosti občnega zbora so, da voli in razrešuje organe LZS ter funkcionarje LZS, sprejema pravila in spremembe pravil ter programske usmeritve za delo LZS.
Upravni odbor LZS skrbi za uresničevanjih programskih usmeritev, pravil in aktov LZS, kateri so bili sprejeti s strani občnega zbora LZS. Sestavljajo ga predsednik LZS in ostali člani upravnega odbora, katere se voli z ozirom na enakomerno teritorialna zastopanost lovskih družin in upravljalk lovišč na vseh področjih Republike Slovenije.
Glavne naloge upravnega odbora so ustvarjanje sklepov o sklicu občnega zbora, določanje letnega članskega prispevka, obravnava in sprejem letnega načrt dela in določanje proračuna za izvedbo le-tega, upravljanje s premoženjem. Prav tako je zadolžen za sprejem drugih splošnih aktov, kot so sprejem ali izključitev članic iz zveze, imenovanje urednikov glasila Lovec in podobne administrativne zadeve.
Poglavitna naloga nadzornega odbora je nadzor vseh organov LZS, še poseben finančno in drugo materialno poslovanje. O svojem delu je dolžan poročati občnemu zboru, o ugotovitvah pa ga sproti obvešča. Skupno šteje 5 članov, katere izvoli občni zbor.
Razsodišče je sodno telo LZS, ki odloča o ravnanju članice LZS, ko ravnanja le-te niso v skladu s cilji in nalogami ter opredeljenimi programskimi usmeritvami LZS. Razsodišče je prisotno tudi v primeru spora dveh ali več članic, v primeru, da se vse vpletene strani s tem strinjajo. V sporu razsodišče poskuša doseči spravo, ki je zavezujoča za vse udeležence spora. Razsodišče šteje 9 ljudi, katere izvoli občni zbor. V posameznem postopku nastopajo trije člani, ki jih glede na okolišče imenuje predsednik razsodišča.
Odbor etičnega kodeksa skrbi za uveljavljanje pravil Etičnega kodeksa slovenskih lovcev. Poleg poučevanja in pojasnjevanja etičnega kodeksa tudi razsoja in ocenjuje posamezna dejanja lovcev. Odbor šteje 9 članov, katere izvoli občni zbor. Člani odbora lahko kadarkoli predlagajo spremembe in dopolnitve etičnega kodeksa.
[8]
Lovski etični kodeks narekuje dokument z imenom Etični kodeks slovenskih lovcev, ki je najvišji in samostojni dokument, ki narekuje etične norme vsakega slovenskega lovca. Etični kodeks lahko, za razliko od različnih pravil in aktov, ki se lahko spreminjajo letno, več desetletij ostane nespremenjen. Vsi zakoni, podzakonski predpisi in akti o lovskih organizacijah bi naj bili v skladu z Etičnim kodeksem slovenskih lovcev.
Etične norme slovenskih lovcev temeljijo na dejstvu, da je lov sestavni del trajnostne rabe in da mora lovec v odnosu do žive in mrtve divjadi ravnati zakonito, humano in v skladu s predpisih, kar posamezen lovec doseže z notranjo konotrolo. Lovec mora biti častna oseba, ki ima do narave, divjadi, do tovarišev in družbenega okolja spoštljiv odnos.[9]
Zaprisega slovenskega lovca[uredi | uredi kodo]
- Spoštovani lovski tovariši, pred Vami ter pred našo skupni in edino Naravo prisegam, da sprejemam načela in določbe Etičnega kodeksa slovenskih lovcev, po katerih se bom ravnal v svojem življenju in dokler bom imel čast biti lovec. Pri posegih v naravo bom uresničeval načelo trajnostne rabe. Lovil bom zakonito, po strokovnih smernicah in lovsko pravično ter v skladu z notranjo etično kontrolo. Spoštoval bom odločitve lovske organizacije in si prizadeval za ugled lovstva ter za lovsko tovarištvo. Ohranjal in širil bom lovsko kulturo ter utrjeval narodno in naravovarstveno zavest.
Leta 1997 je zveza prejela častni znak svobode Republike Slovenije z naslednjo utemeljitvijo: »za nacionalno, napredno in naravovarstveno naravnanost v vseh devetdesetih letih obstajanja«[10].
- ↑ Marjan Toš, Sto let v kraljestvu Zlatoroga, poročilo o razstavi, Pokrajinski muzej Maribor, Maribor 2008; Romana Erhatič Širnik Lov in lovci skozi čas, Zlatorogova knjižnica XXX, LZS, Ljubljana 2004 in Marjan Toš, Sto let v kraljestvu Zlatoroga, Zlatorogova knjižnica XXXI., LZS, Ljubljana 2007.
- ↑ Erhatič Širnik, Romana. Divjad in lovstvo. Zlatorogova Knjižnica, 2012, str. 34, 35
- ↑ Erhatič Širnik, Romana. Divjad in lovstvo. Zlatorogova Knjižnica, 2012, str. 35, 36
- ↑ Toš, Marjan. Divjad in lovstvo. Zlatorogova Knjižnica, 2012, str. 63, 64
- ↑ "9. člen pravilnika LZS"
- ↑ Toš, Marjan. Divjad in lovstvo. Zlatorogova Knjižnica, 2012, str. 64
- ↑ "8. člen pravilnika LZS"
- ↑ "Podroben opis organizacije LZS"
- ↑ "Etični kodeks slovenskih lovcev"
- ↑ Up-rs.si - Seznam vseh odlikovancev od leta 1992 do decembra 2007
|
---|
Zlati častni znak svobode |
---|
- 1992: Igor Bavčar, France Bučar, Janez Drnovšek, Janez Janša, Jelko Kacin, Janez Milčinski, Lojze Peterle, Dimitrij Rupel, Janez Slapar, Policija Republike Slovenije, Teritorialna obramba Republike Slovenije, Francesco Cossiga, Gianni De Michelis, Hans Dietrich Genscher, Alois Mock, Angelo Sodano, Geza Jeszenszky
- 1993: Ljubo Bavcon, Janko Pleterski, Gasilska zveza Slovenije, Planinska zveza Slovenije, Václav Havel
- 1994: Rdeči križ Slovenije
- 1995: Ciril Zlobec, Andrew W. N. Bertie, Claud Chappey, William Deakin, James M. Goodwin, Franklin Lindsay, Ivan Petrovič - Ribačenko, Peter Wilkinson
- 1996: Matjaž Kmecl, France Mihelič, Andrej Novak, Ivan Oman, Dušan Plut, Leon Štukelj, Anton Trstenjak, Akademski pevski zbor Tone Tomšič, Slovenski oktet, John A. Blatnik, Hans van den Broek
- 1997: France Bernik, Ferdo Bidovec, Viktor Bobek, Ivan Ivančič, Simon Kos, Franc Marušič, Zvonimir Miloš, Pinko Tomažič, Ivan Vadnal, Alojz Valenčič, IX. Korpus NOV Slovenije, Árpád Göncz, Lennart Meri, William J. Perry, Juan Antonio Samaranch
- 1998: Lado Ambrožič-Novljan, Franc Novak, Akademska folklorna skupina France Marolt, Cistercijanski samostan Stična, Specialna enota Ministrstva za notranje zadeve Republike Slovenije
- 1999: Vlasto Kopač, Constantinos Stepanopoulos, Igor Torkar, Zoran Mušič, Maistrovi borci
- 2000: Radiotelevizija Slovenija, Pripadniki Manevrske strukture narodne zaščite, Jorge Sampaio
- 2001: Ivan Dolničar, Slovenska filharmonija, Elizabeta II. Britanska, Margareta II. Danska, Celjska Mohorjeva družba, Celovška Mohorjeva družba, Goriška Mohorjeva družba, France Arhar, Jože Mencinger, Alojzij Šuštar, Milan Osredkar
- 2002: Zdenko Roter, Mladinska knjiga, Robert Blinc, Guido de Marco, Janez Stanovnik, Aleksandr Kwasnievski, Ion Iliescu, Juan Carlos I., Nursultan Abiševič Nazarbajev, Vaira Vike Freiberga, Abdulah bin Al-Hussein
- 2003: Milan Kučan, Rudolf Schuster, Janez Bernik, Irena Grafenauer, Drago Jančar
- 2004: Slovenska matica, Slovenska narodna podporna jednota, Kranjska slovenska katoliška jednota, Slovensko stalno gledališče v Trstu, Ivan Grobelnik, Jože Bernik
- 2005: 7. korpus NOVJ, Skupnost partizanskih učiteljev Primorske
- 2006: Občina Vrhnika
|
|
Srebrni častni znak svobode |
---|
- 1992: Bojan Adamič, Miran Bogataj, Albin Gutman, Mirko Jelenič, Štefan Kous, Anton Krkovič, Danijel Kuzma, Marjana Lipovšek, Andrej Lovšin, Vladimir Miloševič, Leopold Morela, Tone Starc, Univerzitetni klinični center Ljubljana, Postaja mejne policije Holmec, Posebna policijska enota Ministrstva za notranje zadeve, Splošna bolnišnica Brežice, Splošna bolnišnica dr. Franc Derganc Šempeter pri Novi Gorici, Splošna bolnišnica Maribor, Srednja kmetijska šola Maribor
- 1993: Vincencij Beznik, Bogomil Brvar, Pavel Čelik, Slavko Debelak, Milan Domadenik, Darko Maver, Boris Žnidaršič, Franc Jakopin, Miha Potočnik, Miguel Angel Martinez
- 1994: Branko Celar, Mitja Klavora, Zoran Kržišnik, Janko Moder, Lado Smrekar, Ginekološka klinika Kliničnega centra Ljubljana, Inštitut Republike Slovenije za rehabilitacijo, Prirodoslovno društvo Slovenije, Tabor slovenskih pevskih zborov Šentvid pri Stični, Valentin Inzko, Franci Zwitter, Helmut Zilk
- 1995: Marijan Lipovšek, Stanislav Mahkota, Miloš Mikeln, Lev Milčinski, Boris Strohsack, Fran Žižek, Društvo zobozdravstvenih delavcev Slovenije, Inštitut za narodnostna vprašanja, Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije, Zveza tabornikov Slovenije, Pasquale Gujon, Marc Hodler, Claud M. Kicklighter
- 1996: Lidija Andolšek Jeras, Leopold Bibič, Štefanija Drolc, Jože Gale, Ferdo Gestrin, Karl Gorinšek, Boris Gregorka, Miran Herzog, Vida Jan Juvan, Mile Korun, Vladimir Klemenčič, Jože Krašovec, Pavla Lah Jerina, Pia Mlakar, Pino Mlakar, Dušan Moravec, Boris Paternu, Karel Pečko, Marjan Pogačnik, Lev Premru, Mitja Šipek, Jože Toporišič, Marijan Tršar, Drago Ulaga, Franc Zadravec, Mirko Zupančič, Andrej O. Župančič, Planinsko društvo Tolmin, Splošna bolnišnica Slovenj Gradec, Hans Peter Repnik
- 1997: France Adamič, Tone Ferenc, Pavle Kornhauser, Franc Košir, Dušan Ogrin, Drago Plešivčnik, Zveza društev medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov Slovenije, Gerd Bacher
- 1998: Jože Tisnikar, Elektroinštitut Milan Vidmar, Gimnazija Ledina, Kmetijski inštitut Slovenije, Zveza geografskih društev Slovenije
- 1999: Janez Fettich, Vinko Kambič, Vilko Novak, Tine Lah, France Habe, Ivan Vanek Šiftar, Lutkovno gledališče Ljubljana, Revija pevskih zborov Primorska poje
- 2000: Vilma Bukovec, Rudolf Francl, Jože Stanič, Boris Pahor, Aleksandra Kornhauser Frazer, Wesley Kanne Clark, Jože Jeras, Dušan Karba, Pavle Petričič, Dušan Senčar
- 2001: Janez Bole, Samo Hubad, Pavle Merku, Vinko Cajnko, Janez Pečar, Vasilij Melik, Marko Kranjec, Zora Konjajev, Boris Podrecca, Anica Cevc, Janez Šmidovnik, Alfred Brežnik
- 2002: Božo Kovač, Miha Ribarič, Marjan Šiftar, Vekoslav Grmič, Mitja Rotovnik, Breda Pogorelec, Vito Turk, Peter Božič, Boris Cibic, Marko Kolenc, Vlado Benko, Niko Toš, France Vreg, Wiliam V. Roth, Anton Nanut, Marko Munih, Albin Vengust, Miloš Kovačič, Tomaž Banovec
- 2003: Rudarska godba Hrastnik, Planinsko društvo Kamnik
- 2004: Ersin Arioglu, Bogić Bogićević, Uffe Ellemann Jensen, Luis Durnwalder, Luciano Caveri, Demetrij Volčič, Janko Zerzer, Emil Pozvek
- 2005: Štefan Šemrov, Miha Butara, Marjan Fekonja, Ivan Smodiš, Gabrijel Rijavec, Jože Ranzinger, Leopold Čuček, Ernest Breznikar
- 2006: ni bil podeljen
|
|
Častni znak svobode |
---|
- 1992: Jože Ajdišek, Bojan Babič, Stanislav Bačar, Bogdan Beltram, Tine Brajnik, Branko Bratkovič, Miloš Bregar, Ivan Britovšek, Ivan Bukšek, Dušan Burian, Alojz Cifer, Stane Ciglarič, Zoran Dernovšek, Robert Dovgan, Željko Ernoič, Ludvik Faflek, Jure Ferme, Robert Fink, Franko Fiorelli, Alojz Flisar, Maks Gorenšek, Dušan Gorše, Zlatko Halilovič, Ivan Hočevar, Milan Horvat, Robert Hvalc, Stanislav Isak, Bogdan Jenko, Jože Kalan, Željko Klajič, Rade Klisarič, Andrej Kocbek, Slavko Kocmut, Aleš Kodra, Mirko Kokol, Bogdan Koprivnikar, Janez Košir, Jože Kralj, Viktor Kranjc, Jože Krapše, Milan Kreft, Janez Lesjak, Borut Likar, Zdenko Lilek, Srečko Lisjak, Bojan Lunežnik, Roman Marguč, Anton Martinčič, Marjan Mauko, Jernej Molan, Miha Molan, Darko Muc, Anton Peinkiher, Edvard Peperko, Zlatko Perko, Stanko Pesrl, Peter Petrič, Stanislav Požar, Drago Plančutič, Brane Podboršek, Oto Pok, Janez Portir, Otokar Praper, Darko Prinčič, Janez Rauter, Vincenci Repnik, Rudolf Rogelšek, Janez Rupar, Rudolf Skobe, Janez Sladič, Marjan Starc, Ivan Starina, Stanislav Strašek, Marjan Strehar, Janko Stušek, Janez Šibanc, Franc Širovnik, Jože Šoštarič, Ivo Štandeker, Vojko Štemberger, Bojan Štumberger, Bojan Šuligoj, Bogomir Šuštar, Janez Švajncer, Mitja Teropšič, Drago Toporoš, Marjan Trope, Aldo Turk, Zvonko Ulcej, Bojan Ušeničnik, Franc Uršič, Rajmund Veber, Robert Verbančič, Dejan Vnuk, Ludvik Volf, Milan Zagernik, Alojz Zakrajšek, Franc Zorko, Peter Zupan, Ludvik Zvonar, Franci Žnidaršič, Franc Lasič, Drago Vizjak, Gorska reševalna služba Kamnik, Krajevna skupnost Kočevska Reka, Postaja mejne policije Brnik
- 1993: Milena Hajnšek - Holz, Marija Janežič, Jože Kolenc, Franc Kosi, Alojz Kuralt, Jakob Müller, Franjo Krpač, Hans Mayer, René Putzeys
- 1994: Jože Ambrož, Darko Anželj, Angel Čibej, Ervin Drašler, Bojan Guček, Viktor Hladnik, Marjan Horvat, Breda Janežič, Janez Jereb, Konrad Jurič, Zvonimir Kelher, Rajko Komat, Drago Kupnik, Venčeslav Lihtenvalner, Radovan Lukman, Jakob Ornik, Bojan Podbevšek, Marko Pogorevc, Fedor Pirkmajer, Vekoslav Rajh, Boris Rehar, Vojko Robnik, Srečko Rosič, Robert Rožaj, Andrej Rupnik, Bojan Skočir, Franc Slokan, Marjan Šef, Branko Šekoranja, Slavko Škerlak, Tomaž Tušar, Jože Vehovec, Jože Vidic, Mirko Završek, Revija 2000, Slovenska Karitas, Bernard Coursat, Karl Haas, Erich Paulitsch, Dan Yeshayahu, Federico Zeri
- 1995: Franc Baškovič, Vlado Habjan, Ivan Horvatič, Martin Hozjan, Zdenko Pavlina, Dušan Pleničar, Rajko Sedej, Ana Štuhec, Tone Vogrinec, Arhivsko društvo Slovenije, DAN-Ljubljana, Gledališče Tone Čufar, Radio Koper - Capodistria, Slovenski program radia RAI Trst, Turistična zveza Slovenije, John W. Andersen, František Benhart, Albert Benker, Ernst Landschbauer, Astrid Lindgren, Viktor Meier, Heribert Spaeth, Heinrich Strasser, Bill Petty, John Phillips, Walter Reinartz, John C. Rucigay
- 1996: Vinko Apšner, Božo Benedik, Otmar Bergant, Janez Bitenc, Ivan Bratuž, Milan Čuš, Jaka Čop, Franc Hočevar, Maksimilijan Jezernik, Zvonka Kneževič, Andrej Kocijan, Vojislav Lukić, Leopold Oblak, Alojz Pavlič, Ivan Peršak, Franci Povše, Boris Raj, Majda Šlajmer Japelj, Boris Šuštaršič, Ljubinko Volmut, Nada Vreček, Zoran Vudler, Jože Zupanc, Pevski zbor Šentanelski pauri, Slovenski program radia ÖRF Celovec, Slovensko kulturno prosvetno društvo SAVA iz Frankfurta, Šentjakobsko gledališče Ljubljana, Zveza društev za boj proti sladkorni bolezni Slovenije, Zveza slovenskih društev za boj proti raku, Gerald S. Arsmtrong, Paul Baumann, Wolfgang Knoll, Werner Kraus, Kurt Müller, Robert Plan, Karl Schnabel, Robert Tinlot, Edward O. Welles
- 1997: Milan Baškovič, Viljem Belovič, Janez Bizjak, Kristina Brenk, Marko Černivec, Franc Habe, Savo Janežič, Janez Kuhar, Maks Lešnik starejši, Franc Lobnik, Andrej Martinčič, Franc Perhavec, Ljudmila Plesničar, Zinka Svetelj, Vladimir Šerbel, Marija Zupančič Vičar, Časopisno založniška družba Primorske novice, Lovska zveza Slovenije, Zveza računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije, Zveza radioamaterjev Slovenije, Božidar Fink, Paul Braendli, Jean-Paul Carteron, Ludwig Heigl, Gyula Pusztai, Klaus Schwab, Heinz Sippel
- 1998: Janez Bohorič, Franc Ekar, Slavko Gliha, Ignac Golob, Jože Jan, Matjaž Jančar, Alojz Ješelnik, Evgenija Kegl Korošec, Janez Korošec, Aleš Mižigoj, Janez Mrdavšič, Marijan Lačen, Ivan Nemanič, Božidar Opara, Dušan Parazajda, Fedor Pečak, Janez Planina, Mirko Ramovš, Alojz Serini, Pavel Smolej, Zora Tomič, Emil Ulaga, Atletsko društvo Kladivar Cetis Celje, Center za usposabljanje, delo in varstvo Črna na Koroškem, Tednik madžarske narodne skupnosti NÉPUJSÁG, Zgodovinski arhiv Ljubljana, Zlatko Aurelius Verbič, François Burkhardt, Viljem Černo, Oreste Davini, Alberto Estrada Vilarrasa, Maia Kollander, Joachim A. Scholz, Albert Theis
- 1999: Pavle Svete, Milan Pogačnik, Posavski muzej Brežice, Tomaž Humar, Bruno Breschi, Bruno Ravnikar, Anton Ogorelec, Avto-moto zveza Slovenije, Zvezna gimnazija in zvezna realna gimnazija za Slovence v Celovcu, Marin Bastjančič, Franc Zlatko Dreu, Miroslava Kramarič, Cvetka Kocijančič, Ciril Soršak, Ivan John Plut, Anica Mikuš Kos, Jožica Simonič, Iztok Tomazin, Franc Urlep, Prostovoljno gasilsko društvo Metlika, Zavezniški padalci, Károly Bauer, Richard Jackson, Dénes Pálfy, Slavko Avsenik, Vilko Ovsenik, Andrej Babič, Mojmir Lasan, Lidija Sotlar, Magda Vrhovec, Svetlana Makarovič, Milan Matos, Nace Simončič, Ignacije Šunjić, Klaus Wolf
- 2000: Martin Strel, Nogometna zveza Slovenije, Zavod za gluhe in naglušne Ljubljana, Franc Eržen, Milica Kacin Wohinz, Nada Čučnik Majcen, Boris A. Novak, Rado L. Lenček, Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani, Izidor Hafner, Davo Karničar, Gasilsko društvo Ljubljana mesto, Prostovoljno gasilsko društvo Ptuj, France Filipič, Zveza inženirjev in tehnikov Slovenije, Dolenjski muzej, Antonija Bernard, Božena Glavak, Jože Florjančič, Tom Priestly, don Pierino Gelmini, Bazilij Albin Valentin, Majda Mačkovšek Peršič, Jože Makoter, Drago Petrič, Božidar Krajnčič, Ivan Turk, Peter Winkler, Kurt Kancler, Predrag Matvejevič, Robert Tomsich, Franc Kozjek, Rajko Cibic
- 2001: Jože Zupan, Stanislav Peček, Mirko Cuderman, Igor Ozim, Ivo Petrič, Alenka Saksida, Boris Šinigoj, Ivica Žnidaršič, Avgust Likovnik, Boris Kristančič, Stanislav Hafner, Zlatko Šugman, Rajko Šugman, Danica Purg, Gimnazija Kranj, Charles F. Ipavec, August B. Pust, Adolf Radoh, Belokranjski muzej Metlika, Andrej Anžin, France Bevc, Davorin Bratuš, Zdenka Celina, Janez Drevenšek, Zlatko Erzin, Slavko Gerželj, Franc Kokot, Srečko Krope, Rajko Meh, Edvard Mlačnik, Vinko Mlinšek, Mladen Mrmolja, Stane Plohl, Janez Sodražnik, Borut Usenik, Stanislav Veniger, Drago Vidrih, Bojan Vrečič, Drago Zadnikar, Miroslav Žaberl, Anton Žale, Novi Matajur, Jože Prešeren, Jože Kastelic, Zveza ekonomistov Slovenije, Miloš Brelih, Petra Dobrila, Stanko Kotnik, Mina Jeraj, Janez Albreht, Stane Leban, Dušan Mevlja, Janez Škof, Aleksander Valič, Aleksander Videčnik, Prostovoljno gasilsko društvo Log pod Mangartom, Danijel Krivic, Milan Leban, Stanislav Peterlin
- 2002: Martin Cerkvenik, Andreja Furlan Šinkovec, Franc Godeša, Bojana Hudales Kori, Olga Jakhel Dergan, Ida Močivnik, Peter Šefman, Peter Toš, Miha Vrhunec, Milovan Zorc, Mario Magajna, Anton Preinfalk, Bruno Parma, Milan Kneževič, Boris Kutin, Jožek Horvat - Muc, Danijela Bratec, Jože Primožič, Izidor Pečovnik, Društvo livarjev Slovenije, Marko Ivan Rupnik, Aleksander Saša Novak, Ladislav Cvahte, Jože Kobolt, Janko Ljubič, Igor Potočnik, Jože Škof, Stanislav Zlobko, Silvo Komar, Stane Koselj, Lojze Slak, Ana Božanovič, Geza Bačič, Festival Ljubljana, Zlatko Ferencek, Janez Konrad, Zlatan Kovačevič, Zlatko Kuk, Ciril Ravbar, Stanko Sakovič, Fabio Steffe, Iztok Trček, Edvard Glaser, Franc Bohinc, Francka Seljak, Vladimir Urbanc, Božidar Jordan, Jože Melanšek, Jože Stanonik, Tone Škarja, Danilo Škerbinek, Adi Vidmajer, Yves Frachet, Giovanni Volpe, Janez Žmavc, Janez Strojanšek, Marianna Leonidovna Beršadska, Sergejevna Plotnikova, Pihalni orkester železarjev Ravne, Nada Pavšer, Majna Sevnik Firšt, Mimi Malenšek, Prostovoljno gasilsko društvo Kamnik, Elko Borko, Zora Janžekovič, Aleksander Sterger, Jože Trstenjak, Marija Vodnjov, Božena Žen Boh, Anton Žunter, Maca Jogan, Stane Južnič, Zdravko Mlinar, Milan Ževart, Janko Koren, Pavle Šegula, Franc Telcer, Zlata Rodošek, Jože Šater, Milena Dobernik, Jože Natek, Mednarodna ustanova za razminiranje in pomoč žrtvam min, Janez Kranjc, Viktor Grošelj, Ingemar Stenmark, Kmečka zveza - stanovska organizacija slovenskih kmetov v Italiji, Rajko Lesjak, Derek F. Abel, Peter Kraljič, Dušan Vrščaj, Prostovoljno gasilsko društvo Maribor-mesto, Prostovoljno gasilsko društvo Krško, Georg Soros, Carole Rogel, Valerijan Jenko
- 2003: Delavska godba Trbovlje, Milenko Rosić, Pevsko društvo Lira, Jože Arzenšek, Štefan Mauri, Pokrajinski arhiv Maribor, Rado Jenko, Peter Svetik, Lojze Motore
- 2004: Marjan Vrbnjak, Drago Berden, Marjan Ferk, Jožef Grah, Marjan Korenjak, Stanislav Mlakar, Milan Vogrinec, Franc Kozel, Štefan Brezočnik, 2. operativno območje varnostno informativne službe Maribor, Ljubo Tomažič, Peter Pungartnik, Drago Kos, Marjan Kobale, Dušan Ferenčak, Štefan Perš
- 2005: Vojko Adamič, Ivan Golob, Mihael Petrovič, Miloš Šonc, Albin Mikulič, Boris Mikuš, Srečko Martinuč, Zlatko Vehovar, Peter Klopčič
- 2006: Branko Brezovnik, Srečko Bukovski, Jožef Košir, Marjan Ferk, Slavko Korenič, Miran Loparec, Stane Leskovšek, Bojan Šoper
|
|
|
|