Andrej Bajuk

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Redakcija dne 11:26, 26. marec 2009 od Klemen Kocjancic (pogovor | prispevki) (Hitro dodajanje kategorije "Diplomiranci Univerze Kalifornije, Berkeley" (z uporabo orodja HotCat))
Andrej Bajuk
Portret
3. Predsednik vlade Republike Slovenije
Na položaju
7. junij 2000 – 30. november 2000
PredhodnikJanez Drnovšek
NaslednikJanez Drnovšek
Osebni podatki
Rojstvo18. oktober 1943
Ljubljana, Slovenija
Smrt16. avgust 2011({{padleft:2011|4|0}}-{{padleft:8|2|0}}-{{padleft:16|2|0}})[1] (67 let)
Ljubljana
Politična strankaSLS+SKD, N.Si
Poklicekonomist, politik

Dr. Andrej Bajuk [andrèj bajúk], slovenski ekonomist, politik, od decembra 2004 minister za finance, v letu 2000 predsednik vlade, * 18. oktober 1943, Ljubljana, Slovenija.

Njegova družina je kmalu po koncu 2. svetovne vojne zaradi strahu pred obtožbami zaradi sodelovanja z okupatorjem zapustila Slovenijo. Po nekaj letih bivanja po begunskih taboriščih v Avstriji se je leta 1948 preselila v argentinsko mesto Mendoza pod Andi.

Bajuk je leta 1964 diplomiral iz ekonomije na mendoški Universidad Nacional de Cuyo. Prvi magisterij iz ekonomije je opravil po posebnem programu, ki ga je v Mendozi organizirala University of Chicago. Leta 1969 je dobil štipendijo za študij na univerzi v Berkeleyu, kjer je opravil še en magisterij in doktorat iz ekonomskih znanosti.

Po prvem magisteriju se je najprej zaposlil kot svetovalec finančnega ministra province Mendoza. Po šestih mesecih se je zaposlil v regionalnem uradu Nacionalnega sveta za gospodarski razvoj, kjer je ostal vse do odhoda v Berkeley. Leta 1973 se je vrnil v Argentino in postal profesor na mendoški univerzi. Že po približno letu in pol pa se je zaradi državnega udara umaknil v ZDA. Tam je postal tehnični asistent direktorja Svetovne banke. Po dobrem letu se je leta 1975 zaposlil v Medameriški razvojni banki (IDB), kjer je postopoma napredoval do mesta direktorja predsednikovega kabineta in člana predsednikovega sveta. Leta 1994 je postal predstavnik IDB na evropskem predstavništvu v Parizu, kjer je ostal vse do predčasne upokojitve zaradi vstopa v politiko leta 2000.

Ko aprila 2000 Drnovškova vlada doživi nezaupnico, ga stranka SLS+SKD, ki je z združitvijo nekaj tednov pred tem postala največja parlamentarna stranka, predlaga za mandatarja za sestavo nove vlade. 3. maja 2000 ga Državni zbor z minimalno večino potrdi za tretjega predsednika vlade v samostojni Sloveniji; ob tem se je odrekel državljanstvu Argentine. V času njegovega vladanja stranka SLS+SKD zaradi nesoglasij o spremebah ustave in volilnem sistemu razpade in Bajuk iz enega dela ustanovi stranko Nova Slovenija, ki ji predseduje še danes. Predsednik vlade ostane približno 7 mesecev, do 17. novembra 2000, ko ta položaj po zmagi na volitvah znova zasede Janez Drnovšek. Bajuk je izvoljen v Državni zbor Republike Slovenije. V parlament je znova izvoljen 4 leta kasneje (2004), a tam ne ostane dolgo, ker postane finančni minister v Janševi vladi. Revija The Banker ga je konec leta 2005 razglasila za »finančnega ministra leta v EU«.

Neposredno po razglasitvi slabih neuradnih rezultatov državnozborskih volitev 2008 je ponudil svoj odstop z mesta predsednika NSi[2].

Viri

Glej tudi

Zunanje povezave