Svetovno prvenstvo v atletiki 1995

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Svetovno prvenstvo v atletiki 1995 je peto svetovno prvenstvo v atletiki, ki je potekalo med 5. in 13. avgustom 1995 na stadionu Ullevi v Göteborgu, Švedska. Udeležilo se ga je 1804 atletov iz 191-ih držav, ki so tekmovali v 44-ih disciplinah.

Dobitniki medalj[uredi | uredi kodo]

Tekaške discipline[uredi | uredi kodo]

Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
100 m Kanada Donovan Bailey 9,97 Kanada Bruny Surin 10,03 Trinidad in Tobago Ato Boldon 10,03
200 m Združene države Amerike Michael Johnson 19,79
RP
Namibija Frankie Fredericks 20,12 Združene države Amerike Jeff Williams 20,18
400 m Združene države Amerike Michael Johnson 43,39
RP
Združene države Amerike Butch Reynolds 44,22 Jamajka Greg Haughton 44,56
800 m Danska Wilson Kipketer 1:45,08 Burundi Arthémon Hatungimana 1:45,64 Norveška Vebjørn Rodal 1:45,68
1500 m Alžirija Noureddine Morceli 3:33,73 Maroko Hicham El Guerrouj 3:35,28 Burundi Vénuste Niyongabo 3:35,56
5000 m Kenija Ismael Kirui 13:16,77 Maroko Khalid Bouhlami 13:17,15 Kenija Shem Kororia 13:17,59
10000 m Etiopija Haile Gebrselassie 27:12,95
RP
Maroko Khalid Skah 27:14,53 Kenija Paul Tergat 27:14,70
Maraton Španija Martín Fiz 2:11:41 Mehika Dionicio Cerón 2:12:13 Brazilija Luiz Antonio dos Santos 2:12:49
110 m z ovirami Združene države Amerike Allen Johnson 13,00 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Tony Jarrett 13,04 Združene države Amerike Roger Kingdom 13,19
400 m z ovirami Združene države Amerike Derrick Adkins 47,98 Zambija Samuel Matete 48,03 Francija Stéphane Diagana 48,14
3000 m z ovirami Kenija Moses Kiptanui 8:04,16
RP
Kenija Christopher Kosgei 8:09,30 Saudova Arabija Saad Shadad Al-Asmari 8:12,95
CR
Hitra hoja na 20 km Italija Michele Didoni 1:19:59 Španija Valentí Massana 1:20:23 Belorusija Jevgenij Misjulja 1:20:48
Hitra hoja na 50 km Finska Valentin Kononen 3:43:42 Italija Giovanni Perricelli 3:45:11 Poljska Robert Korzeniowski 3:45:57
Štafeta 4x100 m  Kanada
Donovan Bailey,
Robert Esmie,
Glenroy Gilbert,
Bruny Surin
38,31  Avstralija
Paul Henderson,
Tim Jackson,
Steve Brimacombe,
Damien Marsh
38,50  Italija
Giovanni Puggioni,
Ezio Madonia,
Angelo Cipolloni,
Sandro Floris
39,07
Štafeta 4x400 m  ZDA
Marlon Ramsey,
Derek Mills,
Butch Reynolds,
Michael Johnson
2:57,32  Jamajka
Michael McDonald,
Davian Clarke,
Danny McFarlane,
Greg Haughton
2:59,88  Nigerija
Udeme Ekpeyong,
Kunle Adejuyigbe,
Jude Monye,
Sunday Bada
3:03,18

Tehnične discipline[uredi | uredi kodo]

Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
Skok v daljino Kuba Iván Pedroso 8,70 Jamajka James Beckford 8,30 Združene države Amerike Mike Powell 8,29
Troskok Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Jonathan Edwards 18,29
(SR)
Bermuda Brian Wellman 17,62 Dominika Jerome Romain 17,59
Skok v višino Bahami Troy Kemp 2,37 Kuba Javier Sotomayor 2,37 Poljska Artur Partyka 2,35
Skok s palico Ukrajina Sergej Bubka 5,92 Rusija Maksim Tarasov 5,86 Francija Jean Galfione 5,86
Suvanje krogle Združene države Amerike John Godina 21,47 Finska Mika Halvari 20,93 Združene države Amerike Randy Barnes 20,41
Met diska Nemčija Lars Riedel 68,76
(RP)
Belorusija Vladimir Dubrovščik 65,98 Belorusija Vasilij Kaptjuh 65,88
Met kladiva Tadžikistan Andrey Abduvaliyev 81,56 Belorusija Igor Astapkovil 81,10 Madžarska Tibor Gecsek 80,98
Met kopja Češka Jan Železný 89,58 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Steve Backley 86,30 Nemčija Boris Henry 86,08
Deseteroboj Združene države Amerike Dan O'Brien 8695 Belorusija Eduard Hämäläinen 8489 Kanada Mike Smith 8419

Dobitnice medalj[uredi | uredi kodo]

Tekaške discipline[uredi | uredi kodo]

Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
100 m Združene države Amerike Gwen Torrence 10,85 Jamajka Merlene Ottey 10,94 Rusija Irina Privalova 10,96
200 m Jamajka Merlene Ottey 22,12 Rusija Irina Privalova 22,12 Rusija Galina Malčugina 22,37
400 m Francija Marie-José Pérec 49,28 Bahami Pauline Davis 49,96 Združene države Amerike Jearl Miles 50,00
800 m Kuba Ana Fidelia Quirot 1:56,11 Surinam Letitia Vriesde 1:56,68
(CR)
Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Kelly Holmes 1:56,95
1500 m Alžirija Hassiba Boulmerka 4:02,42 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Kelly Holmes 4:03,04 Portugalska Carla Sacramento 4:03,79
5000 m Irska Sonia O'Sullivan 14:46,47
(RP)
Portugalska Fernanda Ribeiro 14:48,54 Maroko Zahra Ouaziz 14:53,77
10000 m Portugalska Fernanda Ribeiro 31:04,99 Etiopija Derartu Tulu 31:08,10 Kenija Tegla Loroupe 31:17,66
Maraton Portugalska Manuela Machado 2:25:39 Romunija Anuţa Cătună 2:26:25 Italija Ornella Ferrara 2:30:11
100 m z ovirami Združene države Amerike Gail Devers 12,68 Kazahstan Olga Šišigina 12,80 Rusija Julija Graudin 12,85
400 m z ovirami Združene države Amerike Kim Batten 52,61
(SR)
Združene države Amerike Tonja Buford 52,62 Jamajka Deon Hemmings 53,48
(DR)
Hitra hoja na 10 km Rusija Irina Stankina 42:13
(RP)
Italija Elisabetta Perrone 42:16 Rusija Jelena Nikolajeva 42:20
Štafeta 4x100 m  ZDA
Celena Mondie-Milner
Carlette Guidry
Chryste Gaines
Gwen Torrence
D'Andre Hill
42,12  Jamajka
Dahlia Duhaney
Juliet Cuthbert
Beverly McDonald
Merlene Ottey
42,25  Nemčija
Melanie Paschke
Silke Lichtenhagen
Silke-Beate Knoll
Gabriele Becker
43,01
Štafeta 4x400 m  ZDA
Kim Graham
Rochelle Stevens
Camara Jones
Jearl Miles
Nicole Green
3:22,29  Rusija
Tatjana Čebikina
Svetlana Gončarenko
Julija Sotnikova
Jelena Andrejeva
3:23,98  Avstralija
Lee Naylor
Renée Poetschka
Melinda Gainsford-Taylor
Cathy Freeman
3:25,88

Tehnične discipline[uredi | uredi kodo]

Jette Ø. Jeppesen v finalu meta kopja
Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
Skok v daljino Italija Fiona May 6,98 Kuba Niurka Montalvo 6,86 Rusija Irina Mušailova 6,83
Troskok Ukrajina Inesa Kravec 15,50
(SR)
Bolgarija Iva Prandževa 15,18 Rusija Ana Birjukova 15,08
Skok v višino Bolgarija Stefka Kostadinova 2,01 Nemčija Alina Astafei 1,99 Ukrajina Inha Babakova 1,99
Suvanje krogle Nemčija Astrid Kumbernuss 21,22 Ljudska republika Kitajska Huang Žihong 20,04 Bolgarija Svetla Mitkova 19,56
Met diska Belorusija Elina Zvereva 68,64 Nemčija Ilke Wyludda 67,20 Rusija Olga Černjavska 66,86
Met kopja Belorusija Natalija Šikolenko 67,56 Romunija Felicia Tilea 65,22 Finska Mikaela Ingberg 65,16
Sedmeroboj Sirija Ghada Shouaa 6651 Rusija Svetlana Moskalec 6575 Madžarska Rita Ináncsi 6522

Medalje po državah[uredi | uredi kodo]

Poz Država Zlato Srebro Bron Skupaj
1  ZDA 12 2 5 19
2  Belorusija 2 3 2 7
3  Nemčija 2 2 2 6
 Italija 2 2 2 6
5  Kuba 2 2 0 4
6  Kenija 2 1 3 6
7  Kanada 2 1 1 4
 Portugalska 2 1 1 4
9  Ukrajina 2 0 1 3
10  Alžirija 2 0 0 2
11  Rusija 1 4 7 12
12  Jamajka 1 4 2 7
13  Združeno kraljestvo 1 3 1 5
14  Finska 1 1 1 3
 Bolgarija 1 1 1 3
16  Bahami 1 1 0 2
 Etiopija 1 1 0 2
 Španija 1 1 0 2
19  Francija 1 0 2 3
20  Češka 1 0 0 1
 Danska 1 0 0 1
 Irska 1 0 0 1
 Sirija 1 0 0 1
 Tadžikistan 1 0 0 1
25  Maroko 0 3 1 4
26  Romunija 0 2 0 2
27  Avstralija 0 1 1 2
 Burundi 0 1 1 2
29  Bermuda 0 1 0 1
 Kitajska 0 1 0 1
 Kazahstan 0 1 0 1
 Mehika 0 1 0 1
 Namibija 0 1 0 1
 Surinam 0 1 0 1
 Zambija 0 1 0 1
36  Madžarska 0 0 2 2
 Poljska 0 0 2 2
38  Brazilija 0 0 1 1
 Dominika 0 0 1 1
 Nigerija 0 0 1 1
 Norveška 0 0 1 1
 Trinidad in Tobago 0 0 1 1
 Saudova Arabija 0 0 1 1

Viri[uredi | uredi kodo]