Svetovno prvenstvo v smučarskih poletih

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Jump to navigation Jump to search
Jugoslovanska priložnostna znamka za prvo Prvenstvo leta 1972 v Planici

Svetovno prvenstvo v smučarskih poletih je tekmovanje, ki z nekaj izjemami poteka na dve leti. Poteka na največjih smučarskih skakalnicah s K-točko prek 185, oziroma smučarskih letalnicah. Pravila se razlikujejo od pravil tekem svetovnega pokala, saj za naslov svetovnega prvaka v poletih šteje seštevek štirih poletov, na glavno tekmo se kvalificira 40 tekmovalcev, po prvi seriji pa se uvrsti v naslednje tri serije trideset najboljših tekmovalcev. Od leta 2004 poteka poleg posamične tekme tudi ekipna tekma, kjer štejeta dva poleta od vsakega od štirih tekmovalcev, kolikor jih je v posamezni ekipi.

Gostitelji[uredi | uredi kodo]

Št. Leto Prizorišče Skakalnica K-točka HS Št. TV gledalcev
(skupaj po svetu)
I 1972 Socialistična federativna republika Jugoslavija Planica (1) Letalnica bratov Gorišek K-165 - -
II 1973 Zahodna Nemčija Oberstdorf (1) Heini-Klopfer-Skiflugschanze K-175 - -
III 1975 Avstrija Bad Mitterndorf (1) Kulm K-165 - -
IV 1977 Norveška Vikersund (1) Vikersundbakken K-150 - -
V 1979 Socialistična federativna republika Jugoslavija Planica (2) Letalnica bratov Gorišek K-185 - -
VI 1981 Zahodna Nemčija Oberstdorf (2) Heini-Klopfer-Skiflugschanze K-175 - -
VII 1983 Češkoslovaška Harrachov (1) Čerťák K-180 - -
VIII 1985 Socialistična federativna republika Jugoslavija Planica (3) Letalnica bratov Gorišek K-185 - -
IX 1986 Avstrija Bad Mitterndorf (2) Kulm K-185 - -
X 1988 Zahodna Nemčija Oberstdorf (3) Heini-Klopfer-Skiflugschanze K-182 - -
XI 1990 Norveška Vikersund (2) Vikersundbakken K-175 - -
XII 1992 Češkoslovaška Harrachov (2) Čerťák K-180 - -
XIII 1994 Slovenija Planica (4) Letalnica bratov Gorišek K-185 - -
XIV 1996 Avstrija Bad Mitterndorf (3) Kulm K-185 - -
XV 1998 Nemčija Oberstdorf (4) Heini-Klopfer-Skiflugschanze K-185 - -
XVI 2000 Norveška Vikersund (3) Vikersundbakken K-185 - -
XVII 2002 Češka Harrachov (3) Čerťák K-185 - -
XVIII 2004 Slovenija Planica (5) Letalnica bratov Gorišek K-185 - -
XIX 2006 Avstrija Bad Mitterndorf (4) Kulm K-185 HS200 -
XX 2008 Zahodna Nemčija Oberstdorf (5) Heini-Klopfer-Skiflugschanze K-185 HS213 Rast 35 milijonov
XXI 2010 Slovenija Planica (6) Letalnica bratov Gorišek K-185 HS215 Rast 50 milijonov
XXII 2012 Norveška Vikersund (4) Vikersundbakken K-195 HS225 Rast 67 milijonov
XXIII 2014 Češkoslovaška Harrachov (4) Čerťák K-185 HS205
XXIV 2016 Avstrija Bad Mitterndorf (5) Kulm K-200 HS225
XXV 2018 Zahodna Nemčija Oberstdorf (6) Heini-Klopfer-Skiflugschanze K-185 HS 213
XXVI 2020 Slovenija Planica (7) Letalnica bratov Gorišek K-200 HS 230
XXVII 2022 Norveška Vikersund (5) Vikersundbakken K-195 HS225 -
XXVIII 2024 Avstrija Bad Mitterndorf (5) Kulm K-185 HS200 -
XXIX 2026 Zahodna Nemčija Oberstdorf (7) Heini-Klopfer-Skiflugschanze K-185 HS 213

Dosežki Slovenije[uredi | uredi kodo]

Robert Kranjec je kot prvi Slovenec osvojil zlato medaljo na svetovnem prvenstvu v poletih leta 2012.
Medalja Športnik Leto
Gold medal.svg Zlato Peter Prevc 2016
Gold medal.svg Zlato Robert Kranjec 2012
Silver medal.svg Srebro Primož Ulaga 1988
Silver medal.svg Srebro ekipa 2018
Bronze medal.svg Bron Urban Franc 1996
Bronze medal.svg Bron ekipa 2012
Bronze medal.svg Bron Peter Prevc 2014

Posamične tekme[uredi | uredi kodo]

Leto / prizorišče Zlato Srebro Bron
2022

Norveška Vikersund

Norveška
Marius Lindvik
Slovenija
Timi Zajc
Avstrija
Stefan Kraft
2020

Slovenija Planica

Nemčija
Karl Geiger
Norveška
Halvor Egner Granerud
Nemčija
Markus Eisenbichler
2018

Nemčija Oberstdorf

Norveška
Daniel-André Tande
Poljska
Kamil Stoch
Nemčija
Richard Freitag
2016

Avstrija Kulm

Slovenija
Peter Prevc
Norveška
Kenneth Gangnes
Avstrija
Stefan Kraft
2014

Češka Harrachov

Nemčija
Severin Freund
Norveška
Anders Bardal
Slovenija
Peter Prevc
2012

Norveška Vikersund

Slovenija
Robert Kranjec
Norveška
Rune Velta
Avstrija
Martin Koch
2010

Slovenija Planica

Švica
Simon Ammann
Avstrija
Gregor Schlierenzauer
Norveška
Anders Jacobsen
2008

Nemčija Oberstdorf

Avstrija
Gregor Schlierenzauer
Avstrija
Martin Koch
Finska
Janne Ahonen
2006

Avstrija Kulm

Norveška
Roar Ljøkelsøy
Avstrija
Andreas Widhölzl
Avstrija
Thomas Morgenstern
2004

Slovenija Planica

Norveška
Roar Ljøkelsøy
Finska
Janne Ahonen
Finska
Tami Kiuru
2002

Češka Harrachov

Nemčija
Sven Hannawald
Nemčija
Martin Schmitt
Finska
Matti Hautamäki
2000

Norveška Vikersund

Nemčija
Sven Hannawald
Avstrija
Andreas Widhölzl
Finska
Janne Ahonen
1998

Nemčija Oberstdorf

Japonska
Kazujoši Funaki
Nemčija
Sven Hannawald
Nemčija
Dieter Thoma
1996

Avstrija Kulm

Avstrija
Andreas Goldberger
Finska
Janne Ahonen
Slovenija
Urban Franc
1994

Slovenija Planica

Češka
Jaroslav Sakala
Norveška
Espen Bredesen
Italija
Roberto Cecon
1992

Češkoslovaška Harrachov

Japonska
Noriaki Kasai
Avstrija
Andreas Goldberger
Italija
Roberto Cecon
1990

Norveška Vikersund

Zahodna Nemčija
Dieter Thoma
Finska
Matti Nykänen
Vzhodna Nemčija
Jens Weissflog
1988

Nemčija Oberstdorf

Norveška
Ole Gunnar Fidjestøl
Socialistična federativna republika Jugoslavija
Primož Ulaga
Finska
Matti Nykänen
1986

Avstrija Kulm

Avstrija
Andreas Felder
Avstrija
Franz Neuländtner
Finska
Matti Nykänen
1985

Socialistična federativna republika Jugoslavija Planica

Finska
Matti Nykänen
Vzhodna Nemčija
Jens Weissflog
Češkoslovaška
Pavel Ploc
1983

Češkoslovaška Harrachov

Vzhodna Nemčija
Klaus Ostwald
Češkoslovaška
Pavel Ploc
Finska
Matti Nykänen
1981

Avstrija Oberstdorf

Finska
Jari Puikkonen
Avstrija
Armin Kogler
Norveška
Tom Levorstad
1979

Socialistična federativna republika Jugoslavija Planica

Avstrija
Armin Kogler
Vzhodna Nemčija
Axel Zitzman
Poljska
Piotr Fijas
1977

Norveška Vikersund

Švica
Walter Steiner
Avstrija
Anton Innauer
Vzhodna Nemčija
Henry Glaß
1975

Avstrija Kulm

Češkoslovaška
Karel Kodejška
Vzhodna Nemčija
Rainer Schmidt
Avstrija
Karl Schnabl
1973

Nemčija Oberstdorf

Vzhodna Nemčija
Hans-Georg Aschenbach
Švica
Walter Steiner
Češkoslovaška
Karel Kodejška
1972

Socialistična federativna republika Jugoslavija Planica

Švica
Walter Steiner
Vzhodna Nemčija
Heinz Wossipiwo
Češkoslovaška
Jiří Raška

Ekipne tekme[uredi | uredi kodo]

Leto Zlato Srebro Bron
2022

Norveška Vikersund

 Slovenija
Domen Prevc
Peter Prevc
Timi Zajc
Anže Lanišek
 Nemčija
Severin Freund
Andreas Wellinger
Markus Eisenbichler
Karl Geiger
 Norveška
Johann André Forfang
Daniel-André Tande
Halvor Egner Granerud
Marius Lindvik
2020

Slovenija Planica

 Norveška
Daniel Andre Tande
Johann André Forfang
Robert Johansson
Halvor Egner Granerud
 Nemčija
Constantin Schmid
Pius Paschke
Markus Eisenbichler
Karl Geiger
 Poljska
Piotr Żyła
Andrzej Stękała
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
2018

Nemčija Oberstdorf

 Norveška
Johann André Forfang
Daniel-André Tande
Robert Johansson
Andreas Stjernen
 Slovenija
Peter Prevc
Domen Prevc
Anže Lanišek
Jernej Damjan
 Poljska
Kamil Stoch
Piotr Żyła
Dawid Kubacki
Stefan Hula
2016

Avstrija Kulm

 Norveška
Anders Fannemel
Johann André Forfang
Daniel-André Tande
Kenneth Gangnes
 Nemčija
Andreas Wellinger
Stephan Leyhe
Richard Freitag
Severin Freund
 Avstrija
Stefan Kraft
Manuel Poppinger
Manuel Fettner
Michael Hayböck
2012

Norveška Vikersund

 Avstrija
Thomas Morgenstern
Andreas Kofler
Gregor Schlierenzauer
Martin Koch
 Nemčija
Andreas Wank
Richard Freitag
Maximilian Mechler
Severin Freund
 Slovenija
Jernej Damjan
Jurij Tepeš
Jure Šinkovec
Robert Kranjec
2010

Slovenija Planica

 Avstrija
Gregor Schlierenzauer
Martin Koch
Thomas Morgenstern
Wolfgang Loitzl
 Norveška
Anders Jacobsen
Johan Remen Evensen
Anders Bardal
Bjørn Einar Romøren
 Finska
Olli Muotka
Matti Hautamäki
Harri Olli
Janne Happonen
2008

Nemčija Oberstdorf

 Avstrija
Gregor Schlierenzauer
Martin Koch
Thomas Morgenstern
Andreas Kofler
 Finska
Janne Ahonen
Matti Hautamäki
Harri Olli
Janne Happonen
 Norveška
Bjørn Einar Romøren
Anders Bardal
Tom Hilde
Anders Jacobsen
2006

Avstrija Kulm

 Norveška
Roar Ljøkelsøy
Lars Bystøl
Bjørn Einar Romøren
Tommy Ingebrigtsen
 Finska
Janne Ahonen
Tami Kiuru
Matti Hautamäki
Janne Happonen
 Nemčija
Michael Neumayer
Georg Späth
Alexander Herr
Michael Uhrmann
2004

Slovenija Planica

 Norveška
Roar Ljøkelsøy
Sigurd Pettersen
Bjørn Einar Romøren
Tommy Ingebrigtsen
 Finska
Janne Ahonen
Tami Kiuru
Matti Hautamäki
Veli-Matti Lindström
 Avstrija
Thomas Morgenstern
Andreas Widhölzl
Andreas Goldberger
Wolfgang Loitzl

Medalje po državah[uredi | uredi kodo]

 Poz  Država Zlato Srebro Bron Skupaj
1 Zastava Norveške Norveška 10 6 4 20
2  Avstrija 7 8 7 22
3  Nemčija 5 6 4 15
4 Zastava Slovenije Slovenija (od 1992) 3 3 3 8
5 Zastava Švice Švica 3 1 0 4
6 Flag of Finland.svg Finska 2 6 8 16
7 Zastava Nemške demokratične republike Nemška demokratična republika (1972–90) 2 4 2 8
8 Zastava Japonske Japonska 2 0 0 2
9 Zastava Češkoslovaške Češkoslovaška (1972–92) 1 1 3 5
10 Zastava Češke Češka (od 1994) 1 0 0 1
11 Zastava Poljske Poljska 0 1 3 4
12 Zastava Jugoslavije Jugoslavija (1972–90) 0 1 0 1
13 Zastava Italije Italija 0 0 2 2
Skupaj 32 32 32 96

Glej tudi[uredi | uredi kodo]