Atletika na Poletnih olimpijskih igrah 2000

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Jump to navigation Jump to search

Atletika na Poletnih olimpijskih igrah 2000. Tekmovanja so potekala v štiriindvajsetih disciplinah za moške in dvaindvajsetih za ženske med 22. septembrom in 1. oktobrom 2000 v Sydneyju, udeležilo se jih je 2134 atletov iz 193-ih držav.

Dobitniki medalj[uredi | uredi kodo]

Tek na 10000 m
Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
100 m Združene države Amerike Maurice Greene 9,87 Trinidad in Tobago Ato Boldon 9,99 Barbados Obadele Thompson 10,04
200 m Grčija Konstantinos Kenteris 20,09 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Darren Campbell 20,14 Trinidad in Tobago Ato Boldon 20,20
400 m Združene države Amerike Michael Johnson 43,84 Združene države Amerike Alvin Harrison 44,40 Jamajka Greg Haughton 44,70
800 m Nemčija Nils Schumann 1:45,08 Danska Wilson Kipketer 1:45,14 Alžirija Djabir Saïd-Guerni 1:45,16
1500 m Kenija Noah Ngeny 3:32,07
(OR)
Maroko Hicham El Guerrouj 3:32:32 Kenija Bernard Lagat 3:32,44
5000 m Etiopija Million Wolde 13:35,49 Alžirija Ali Saïdi-Sief 13:36,20 Maroko Brahim Lahlafi 13:36,47
10000 m Etiopija Haile Gebrselassie 27:18,20 Kenija Paul Tergat 27:18,29 Etiopija Assefa Mezgebu 27:19,75
110 m z ovirami Kuba Anier Garcia 13,00 Združene države Amerike Terrence Trammell 13,16 Združene države Amerike Mark Crear 13,22
400 m z ovirami Združene države Amerike Angelo Taylor 47,50 Saudova Arabija Hadi Al Somayli 47,53 Republika Južna Afrika Llewellyn Herbert 47,81
3000 m z ovirami Kenija Reuben Kosgei 8:21,43 Kenija Wilson Boit Kipketer 8:21,77 Maroko Ali Ezzine 8:22,15
Štafeta 4×100 m  ZDA
Jon Drummond
Bernard Williams
Brian Lewis
Maurice Greene
Tim Montgomery
Kenneth Brokenburr
37,61  Brazilija
Vicente de Lima
Edson Ribeiro
André da Silva
Claudinei da Silva
Cláudio Souza
37,90  Kuba
Luis Alberto Pérez-Rionda
Ivan Garcia
Freddy Mayola
José Ángel César
38,04
Štafeta 4×400 m  Nigerija
Clement Chukwu
Jude Monye
Sunday Bada
Enefiok Udo-Obong
Nduka Awazie
Fidelis Gadzama
2:58,68  Jamajka
Michael Blackwood
Greg Haughton
Christopher Williams
Danny McFarlane
Sanjay Ayre
Michael McDonald
2:58,78  Bahami
Avard Moncur
Troy McIntosh
Carl Oliver
Chris Brown
2:59,23
Hitra hoja na 20 km Poljska Robert Korzeniowski 1:18,59
(OR)
Mehika Noé Hernández 1:19,03 Rusija Vladimir Andrejev 1:19,27
Hitra hoja na 50 km Poljska Robert Korzeniowski 3:42,22 Latvija Aigars Fadejevs 3:43,40 Mehika Joel Sánchez Guerrero 3:44,36
Maraton Etiopija Gezahgne Abera 2:10,11 Kenija Erick Wainaina 2:10,31 Etiopija Tesfaye Tola 2:11,10
Skok v daljino Kuba Iván Pedroso 8,55 Avstralija Jai Taurima 8,49 Ukrajina Roman Ščurenko 8,31
Troskok Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Jonathan Edwards 17,71 Kuba Yoel García 17,47 Rusija Denis Kapustin 17,46
HSkok v višino Rusija Sergej Kljugin 2,35 Kuba Javier Sotomayor 2,32 Alžirija Abderrahmane Hammad 2,32
Skok ob palici Združene države Amerike Nick Hysong 5,90 Združene države Amerike Lawrence Johnson 5,90 Rusija Maksim Tarasov 5,90
Suvanje krogle Finska Arsi Harju 21,29 Združene države Amerike Adam Nelson 21,21 Združene države Amerike John Godina 21,20
Met diska Litva Virgilijus Alekna 69,30 Nemčija Lars Riedel 68,50 Republika Južna Afrika Frantz Kruger 68,19
Met kopja Češka Jan Železný 90,17
(OR)
Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Steve Backley 89,85 Rusija Sergej Makarov 88,67
Met kladiva Poljska Szymon Ziółkowski 80,02 Italija Nicola Vizzoni 79,64 Belorusija Igor Astapkovič 79,17
Deseteroboj Estonija Erki Nool 8642 Češka Roman Šebrle 8606 Združene države Amerike Chris Huffins 8595

Dobitnice medalj[uredi | uredi kodo]

Tek na 800 m
Skok ob palici
Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
100 m Grčija Ekaterini Thanou 11,12 Jamajka Tayna Lawrence 11,18 Jamajka Merlene Ottey 11,19
200 m Bahami Pauline Davis-Thompson 22,27 Šrilanka Susanthika Jayasinghe 22,28
(DR)
Jamajka Beverly McDonald 22,35
400 m Avstralija Cathy Freeman 49,11 Jamajka Lorraine Graham 49,58 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Katharine Merry 49,72
800 m Mozambik Maria de Lurdes Mutola 1:56,15 Avstrija Stephanie Graf 1:56,64 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Kelly Holmes 1:56,80
1500 m Alžirija Nouria Mérah-Benida 4:05,10 Romunija Violeta Beclea 4:05,15 Romunija Gabriela Szabo 4:05,27
5000 m Romunija Gabriela Szabo 14:40,79
(OR)
Irska Sonia O'Sullivan 14:41,02
(DR)
Etiopija Gete Wami 14:42,23
10000 m Etiopija Derartu Tulu 30:17,49
(OR)
Etiopija Gete Wami 30:22,48 Portugalska Fernanda Ribeiro 30:22,88
(DR)
100 m z ovirami Kazahstan Olga Šišigina 12,65 Nigerija Glory Alozie 12,68 Združene države Amerike Melissa Morrison 12,76
400 m z ovirami Rusija Irina Privalova 53,02 Jamajka Deon Hemmings 53,45 Maroko Nezha Bidouane 53,57
Štafeta 4×100 m  Bahami
Savatheda Fynes
Chandra Sturrup
Pauline Davis-Thompson
Debbie Ferguson
Eldece Lewis
41,95  Jamajka
Tayna Lawrence
Veronica Campbell
Beverly McDonald
Merlene Ottey
Merlene Frazer
42,13  ZDA
Chryste Gaines
Torri Edwards
Nanceen Perry
Passion Richardson
42,20
Štafeta 4×400 m  ZDA
Jearl Miles-Clark
Monique Hennagan
LaTasha Colander
Andrea Anderson
3:22,62  Jamajka
Sandie Richards
Catherine Scott
Deon Hemmings
Lorraine Graham
Charmaine Howell
Michelle Burgher
3:23,25  Rusija
Julija Sotnikova
Svetlana Gončarenko
Olga Kotljarova
Irina Privalova
Natalija Nazarova
Olesja Zikina
3:23,46
Hitra hoja na 20 km Ljudska republika Kitajska Liping Vang 1:29,05
(OR)
Norveška Kjersti Plätzer 1:29,33 Španija María Vasco 1:30,23
Maraton Japonska Naoko Takahaši 2:23,14
(OR)
Romunija Lidia Simon 2:23,22 Kenija Joyce Chepchumba 2:24,45
Skok v daljino Nemčija Heike Drechsler 6,99 Italija Fiona May 6,92 Rusija Tatjana Kotova 6,83
Skok v višino Rusija Jelena Jelesina 2,01 Republika Južna Afrika Hestrie Cloete 2,01 Švedska Kajsa Bergqvist
Romunija Oana Pantelimon
1,99
Troskok Bolgarija Tereza Marinova 15,20 Rusija Tatjana Lebedeva 15,00 Ukrajina Olena Hovorova 14,96
Skok ob palici Združene države Amerike Stacy Dragila 4,60
(OR)
Avstralija Tatjana Grigorjeva 4,55 Islandija Vala Flosadóttir 4,50
Suvanje krogle Belorusija Janina Karolčik 20,56 Rusija Larisa Pelešenko 19,92 Nemčija Astrid Kumbernuss 19,62
Met diska Belorusija Elina Zvereva 68,40 Grčija Anastasía Kelesídou 65,71 Belorusija Irina Jatčenko 65,20
Met kopja Norveška Trine Hattestad 68,91
(OR)
Grčija Mirela Manjani-Tzelili 67,51 Kuba Osleidys Menéndez 66,18
Met kladiva Poljska Kamila Skolimowska 71,16 Rusija Olga Kuzenkova 69,77 Nemčija Kirsten Münchow 69,28
Sedmeroboj Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Denise Lewis 6584 Rusija Jelena Prohorova 6531 Belorusija Natalija Sazanovič 6527

Medalje po državah[uredi | uredi kodo]

 Poz  Država Zlato Srebro Bron Skupaj
1  ZDA 7 4 5 16
2  Etiopija 4 1 3 8
3  Poljska 4 0 0 4
4  Rusija 3 4 6 13
5  Kenija 2 3 2 7
6  Kuba 2 2 2 6
 Združeno kraljestvo 2 2 2 6
8  Grčija 2 2 0 4
9  Nemčija 2 1 2 5
10  Belorusija 2 0 3 5
11  Bahami 2 0 1 3
12  Romunija 1 2 2 5
13  Avstralija 1 2 0 3
14  Alžirija 1 1 2 4
15  Češka 1 1 0 2
 Norveška 1 1 0 2
 Nigerija 1 1 0 2
18  Bolgarija 1 0 0 1
 Kitajska 1 0 0 1
 Estonija 1 0 0 1
 Finska 1 0 0 1
 Japonska 1 0 0 1
 Kazahstan 1 0 0 1
 Litva 1 0 0 1
 Mozambik 1 0 0 1
26  Jamajka 0 6 3 9
27  Italija 0 2 0 2
28  Maroko 0 1 3 4
29  JAR 0 1 2 3
30  Mehika 0 1 1 2
 Trinidad in Tobago 0 1 1 2
32  Avstrija 0 1 0 1
 Brazilija 0 1 0 1
 Danska 0 1 0 1
 Irska 0 1 0 1
 Latvija 0 1 0 1
 Saudova Arabija 0 1 0 1
 Šrilanka 0 1 0 1
39  Ukrajina 0 0 2 2
40  Barbados 0 0 1 1
 Islandija 0 0 1 1
 Portugalska 0 0 1 1
 Španija 0 0 1 1
 Švedska 0 0 1 1

Viri[uredi | uredi kodo]