Pojdi na vsebino

Zlata nežica

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Sabanejewia aurata

Ohranitveno stanje taksona
Znanstvena klasifikacija
Kraljestvo: Animalia (živali)
Deblo: Chordata (strunarji)
Razred: Actinopterygii (žarkoplavutarice)
Red: Cypriniformes (ostrižnjaki)
Družina: Cobitidae (činklje)
Rod: Sabanejewia
Vrsta: S. aurata
Znanstveno ime
Sabanejewia aurata
(De Filippi, 1863)
Sinonimi

Cobitis aurata

Zlata nežica (znanstveno ime Sabanejewia aurata) je sladkovodna riba iz družine činkelj.

Zlata nežica ima dolgo in podolgovato telo, ki je pokrito z drobnimi in globoko v kožo vraščenimi luskami. Hrbet zlate nežice je rjavo olivne barve z marmornatim vzorcem, boki pa so zlato rjave barve, posuti z rjavimi pegami. Med hrbtnimi in bočnimi pegami poteka vzdolž bokov ena sama obarvana proga. Glava je relativno majhna, usta so podstojna, okoli njih pa je šest brkom podobnih izrastkov. Štirje do na zgornji ustnici, dva pa v ustnih kotičkih. Za zlato nežico je značilen kožnat greben vzdolž hrbtnega dela repnega debla. Zraste od 8–12 cm, izjemoma pa celo do 14 cm.

Kdaj spolno dozori ni znano, znano pa je, da se podnevi skriva v razpokah ali zakopana v peščena ali blatna tla, ponoči pa se hrani s talnimi nevretenčarji, planktonom in odmrlimi deli rastlin.

Razširjenost in uporabnost

[uredi | uredi kodo]

Zlata nežica je razširjena v Albaniji, Armeniji, Avstriji, Azerbajdžanu, Bosni in Hercegovini, Bolgariji, Hrvaški, Češki, Grčiji, Madžarski, Iranu, Moldaviji, Romuniji, Rusiji, Srbiji, Črni gori, Slovaški, Sloveniji, Turčiji, Turkmenistanu, Ukrajini ter v Uzbekistanu. V Sloveniji je bila doslej odkrita v Gradaščici, Krki, v nekaterih potokih v okolici Celja in Ljubljane ter v ribnikih pri Pesnici. Zlata nežica ima najraje tekoče vode s peščenim dnom, najdemo pa jo tudi v vodah z blatnim ali mivkastim dnom. Prenese vode do temperature do 20°C.

Ostale podvrste[1]:

Reference in viri

[uredi | uredi kodo]
  1. Steponenas A. Golden loach (Sabanejewia aurata (De Filippi, 1865)) – a new freshwater fish species in Lithuania. Acta Zoologica Lituanica 13(3): 279-282
  • World Conservation Monitoring Centre 1996. Sabanejewia aurata. 2006 IUCN Red List of Threatened Species. Dostopano 19. julija 2007.
  • Povž M.; Boris Sket (1990). Naše sladkovodne ribe. Ljubljana: Mladinska knjiga.