Vojaška galerija, Zimski dvorec
Članek potrebuje lekturo. Razlog za to je: napačno prečrkovana ruska imena. (maja 2012) |
Vojaška galerija je galerija (prostor in zbirka) portretov 332 generalov patriotske vojne leta 1812, ki se nahaja v Zimskem dvorcu v Sankt Peterburgu, Rusija. Zbirko je ukazal izdelati car Aleksander I. z namenom počastitve generalov, ki so pomagali premagati Napoleona med njegovo invazijo na Rusijo ter nadaljnjimi vojnami.
Zgodovina
[uredi | uredi kodo]Potrete je izdelal George Dawe in njegova pomočnika Aleksander Vasiljevič Poljakov in Wilhelm August Golike. Portretov 13-ih generalov (F. P. Aleksopol, A. I. Balla, E. V. Davidov, N. V. Davidov, A. I. Gurjev, I. D. Ivanov, A. A. Jurkovski, V. I. Karatajev, N. I. Lavrov, F. P. Nanij, A. N. Potapov, A. M. Vseložski in S. E. Ževahov) iz neznanega razloga niso nikoli naredili; na njihovih mestih so tako prazni okvirji z imenom generala.
Samo galerijo je zasnoval arhitekt Carlo Rossi (razsvetljena je s stropa, ki je polkrožen); gradnja je potekala med junijem in novembrom 1826. Tako so zamenjali več manjših sob v sredini glavnega dela Zimskega dvorca - med Belo prestolno dvorano in Veliko prestolno dvorano v neposredni bližini dvorne cerkve. Sama dvorana je bila zasnovana v treh sklopih, ki so jih delili dvojni stebri, srednji del tako predstavlja predprostor dvorane sv. Jurija, kjer se je nahajal prestol. Portreti se nahajajo v petih vrstah.[1]
Častna mesta v zbirki imajo formalni potreti zavezniških vladajev: carja Aleksandra I. Ruskega imperija, kralj Fredericka Williama III. Pruskega (oba naslikal Franz Kruger) ter cesarja Franca I. Avstrijskega (naslikal Johann-Peter Krafft). Portreti štirih feldmaršalov pa so ob vratih, ki vodijo v Orožarno dvorano in dvorano svetega Jurija[2].
Slovesna otvoritev galerije je bila 25. decembra 1826 na obletnico umika Napoleonove vojske iz Rusije; v počastitev obletnice so pred portreti generalov izvedli parado njihovih polkov.[1]
Leta 1837, manj kot 10 let od končanja, je bila uničena. Zaradi počasi napredujočega požara so uspeli rešiti vse portrete. Arhitekt Vasilij Stasov je obnovil galerijo po prvotnih načrtih.
Med prvo svetovno vojno so galerijo uporabili kot skladišče medicinskih pripomočkov.[3] V času Sovjetske zveze so galerijo dopolnili s štirimi potreti dvornih grenadirjev; posebnih enot, ki so bile ustanovljene leta 1827 z namenom varovanja hiše veteranov patriotske vojne. Tudi te portrete je izdelal George Dawe, in sicer leta 1828. V zadnjem času pa je galerija dobila še dva portreta, deli Petra von Hessa iz 40. let 19. stoletja.
Danes je kot del Državnega muzeja Ermitaž galerija ohranjena z izvirno dekoracijo.
Galerija
[uredi | uredi kodo]Galerija 2
[uredi | uredi kodo]Viri in opombe
[uredi | uredi kodo]- ↑ 1,0 1,1 »HermitageMuseum.org - Timeline«. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 8. decembra 2008. Pridobljeno 27. decembra 2010.
- ↑ »Worldflicks.org - Winter Palace«. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 12. decembra 2009. Pridobljeno 27. decembra 2010.
- ↑ »Fortunecity.com - Winter Palace«. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 13. marca 2002. Pridobljeno 13. marca 2002.