Prva slovenska nogometna liga 2015/16

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Jump to navigation Jump to search
Prva slovenska nogometna liga
Sezona2015/16
PrvakOlimpija
1. naslov
Izpadla ekipaKrka
Liga prvakovOlimpija
Evropska ligaMaribor
Domžale
Gorica
Število odigranih tekem180
Število golov439 (2.44 na tekmo)
Najboljši igralecRok Kronaveter
Igralec z največ zadetkiAndraž Šporar, Jean-Philippe Mendy & Rok Kronaveter
(vsi 17 golov)
Najboljši vratarNejc Vidmar
Najvišja zmaga domaOlimpija 6–0 Celje
Maribor 7–1 Rudar
Maribor 6–0 Krško
Najvišja zmaga v gostovanjuKoper 0–5 Maribor
Največ zadetkov v tekmiMaribor 7–1 Rudar
Največ zaporednih zmag(7 tekem)
Gorica
Olimpija
Največ tekem brez poraza(12 tekem)
Maribor
Največ tekem brez zmage(13 tekem)
Krško
Največ zaporednih porazov(5 tekem)
Krka
Največje število obiskovalcev14,000
Olimpija 1–2 Maribor
Najmanjše število obiskovalcev100
Krka 1–5 Rudar
Število obiskovalcev282,490
Povprečno število obiskovalcev1,569
2014/15
Vsi statistični podatki so pravilni od 21. maja 2016.

Prva slovenska nogometna liga 2015–16 je bila 25. sezona najvišjega nogometnega tekmovanja v Sloveniji. V ligi sodeluje 10 klubov. Liga se igra v dveh delih, jesenskem in spomladanskem, vmes pa je zimski premor. Sezona je začela 18. julija 2015 in končala 21. maja 2016. Aktualni prvak je ekipa NK Maribor, ki je v prejšnji sezoni osvojila svoj trinajsti naslov.

V tej sezoni pa je prvič naslov osvojil nogometni klub Olimpija.


Potek tekmovanja[uredi | uredi kodo]

Vsaka ekipa skupaj igra 36 tekem (18 domačih in 18 gostujočih) in z vsako ekipo posebej po 4 tekem (2 domači in 2 gostujoči).

Klubi[uredi | uredi kodo]

V ligi je sodelovalo 10 ekip, devet iz prejšnje sezone 1.SNL in eden, ki je napredoval iz 2.SNL. Zmagovalec druge lige Krško se je neposredno uvrstil v 1.SNL, kot prvak 2.SNL. Zamenjal je ekipo Radomlje, ki je izpadlo iz tekmovanja, saj so v prejšnji sezoni zasedli zadnje mesto. To je bila tudi prva sezona v najmočnejši 1.SNL za Krško. V tekmi za obstanek/napredovanje pa sta se pomerila Aluminij in Gorica, slednja je tudi zmagala in zadržala prvoligaški status v tej sezoni.

Stadion in lokacija ekip[uredi | uredi kodo]

Lokacija sodelujočih ekip v sezoni 2015–16.
Klub Lokacija Stadion Kapaciteta1
Celje Celje Arena Petrol 700113006000000000013,006
Domžale Domžale Športni park Domžale 70002813000000000002,813
Gorica Nova Gorica Športni park Nova Gorica 70003066000000000003,066
Koper Koper ŠRC Bonifika 70004047099999000004,047
Krka Novo Mesto Stadion Portoval 70001500000000000001,500
Krško Krško Stadion Matije Gubca 70001728000000000001,728
Maribor Maribor Stadion Ljudski vrt 700112994000000000012,994
Olimpija Ljubljana Stadion Stožice 700116693000000000016,693
Rudar Velenje Stadion Ob Jezeru 70002341000000000002,341
Zavrč Zavrč Športni park Zavrč 7002962000000000000962

1Samo kapaciteta sedišč. Nekateri stadioni imajo tudi stojišča.

Lestvica[uredi | uredi kodo]

Poz. Ekipa Tekme Zmage Neodločeno Porazi Dani goli Prejeti goli +/- Točke Opombe
1 Olimpija (C) 36 22 8 6 75 25 +50 74 kvalifikacije za Ligo prvakov 2016–17
2 Maribor 36 19 11 6 78 37 +41 68 kvalifikacije za Ligo Evropo 2016–17
3 Domžale 36 14 13 9 46 31 +15 55 kvalifikacije za Ligo Evropo 2016–17
4 Gorica 36 15 7 14 48 49 –1 52 kvalifikacije za Ligo Evropo 2016–17
5 Celje 36 11 12 13 32 46 –14 45
6 Krško 36 10 11 15 24 48 –24 41
7 Rudar 36 11 8 17 34 54 –18 41
8 Koper 36 11 7 18 40 54 –14 40
9 Zavrč 36 9 13 14 32 41 –9 40 tekma za obstanek
10 Krka (R) 36 8 10 18 30 56 –26 34 izpad v 2. SNL

Tekme odigrane 21. maj 2016.
Vir: Uradna stran PLTS

Ekipa za zmago prejme 3 točke, za neodločen rezultat 1 točko in za poraz 0 točk.

Pravila razvrščanja: 1. točke, 2. medsebojne razmerje točk, 3. medsebojno razmerje golov, 4. medsebojno število zadetkov, 5. razmerje v golih, 6. število zadetkov

Pozicija po krogih[uredi | uredi kodo]

Team \ Round 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Olimpija 1 2 6 3 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Maribor 5 4 1 2 3 3 3 4 4 4 5 5 3 4 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Domžale 2 5 2 5 4 4 4 3 3 3 3 3 4 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Gorica 10 6 3 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Celje 8 8 8 10 10 7 10 10 10 10 10 10 10 10 9 10 10 9 9 9 9 6 6 6 6 6 7 9 9 8 8 8 5 7 5 5
Krško 4 1 4 6 6 6 7 8 9 8 9 9 9 9 10 9 9 10 10 10 10 10 10 9 10 10 9 7 7 7 7 7 6 8 8 6
Rudar 9 10 10 9 8 8 8 9 6 6 6 6 6 6 6 6 6 7 7 7 7 9 9 8 9 9 8 6 6 6 6 6 8 5 6 7
Koper 7 9 9 8 9 10 5 7 8 9 8 8 8 8 8 8 8 6 6 6 6 7 8 10 7 7 6 8 8 9 9 9 9 9 9 8
Zavrč 6 7 5 7 7 9 9 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 7 6 7 9
Krka 3 3 7 4 5 5 6 6 7 7 7 7 7 7 7 7 7 8 8 8 8 8 7 7 8 8 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
Vodilna ekipa
Drugo mesto
Tretje mesto
Tekma za obstanek
Izpad v 2.SNL

Rezultati[uredi | uredi kodo]

Prvi del sezone[uredi | uredi kodo]

Doma \ V gosteh CEL DOM GOR KOP KRK KRŠ MAR OLI RUD ZAV
Celje 0–3 2–3 1–1 1–1 0–0 1–3 0–4 1–0 2–1
Domžale 2–2 2–3 1–0 3–0 2–0 0–1 1–1 0–2 0–1
Gorica 1–1 0–1 1–2 2–0 3–1 1–4 0–3 2–1 3–0
Koper 1–1 2–3 1–3 0–0 4–0 2–1 1–2 1–1 3–1
Krka 1–0 0–4 1–2 2–4 2–0 0–2 1–3 0–0 1–1
Krško 1–0 1–1 1–0 1–0 0–0 1–3 0–2 0–0 0–1
Maribor 1–0 1–1 4–2 4–0 2–2 4–1 0–3 7–1 1–1
Olimpija 6–0 0–2 4–1 4–1 3–1 5–0 2–2 5–0 0–2
Rudar 4–0 0–0 1–0 1–0 0–1 1–1 0–0 1–3 1–3
Zavrč 0–1 0–0 1–2 1–0 0–1 1–1 2–1 1–1 3–2

Vir:Uradna stran PLTS
Domača ekipa je v levem stolpcu, gostujoča pa v zgornji vrstici.
Barve: Modra = zmaga domače ekipe; Rumena = remi ekip; Rdeča = zmaga gostujoče ekipe.

Drugi del sezone[uredi | uredi kodo]

Doma \ V gosteh CEL DOM GOR KOP KRK KRŠ MAR OLI RUD ZAV
Celje 1–2 2–2 3–0 1–0 0–1 0–0 1–3 1–0 0–0
Domžale 0–3 1–1 1–1 1–1 2–3 0–0 0–1 4–0 0–0
Gorica 1–2 0–2 0–1 1–0 1–0 0–2 1–1 1–0 2–2
Koper 1–2 0–2 1–1 2–3 0–1 0–5 1–2 0–1 1–0
Krka 1–1 3–1 1–0 0–1 0–0 1–3 0–2 1–5 2–0
Krško 0–0 0–0 0–2 0–1 3–0 1–3 2–1 1–1 0–1
Maribor 0–1 2–1 2–3 2–2 2–1 6–0 0–0 2–3 3–3
Olimpija 0–0 0–0 0–2 2–0 3–0 0–1 1–2 5–0 1–1
Rudar 2–0 1–2 1–0 0–2 1–1 0–1 0–3 0–1 1–0
Zavrč 0–1 0–1 1–1 1–3 2–1 1–1 0–0 1–2 0–2

Tekme odigrane 21. maj 2016.
Vir:Uradna stran PLTS
Domača ekipa je v levem stolpcu, gostujoča pa v zgornji vrstici.
Barve: Modra = zmaga domače ekipe; Rumena = remi ekip; Rdeča = zmaga gostujoče ekipe.

Tekmi za obstanek/napredovanje[uredi | uredi kodo]

V tekmi za obstanek, ki bo potekala v dveh tekmah (ena doma in druga v gosteh), sta se pomerila devetouvrščena ekipa 1.SNL, Zavrč in drugouvrščena ekipa 2.SNL, Aluminij za mesto v prvi ligi za sezono 2016/17. S skupnim izidom 4–3 je zmagal Zavrč, ki pa zaradi finančnih razlogov ni pridobil licence za prihodnjo sezono. Priložnost je tako dobil Aluminij, ki je sprejel povabilo NZS.

29. maj 2016
20:00
Zavrč 3–2 Aluminij Stadion: Športni park Zavrč, Zavrč
Gledalcev: 600
Sodnik: Roberto Ponis
Pihler Zadetek v 42 minuti 42'
Kokorović Zadetek v 44 minuti 44'
Tišma Zadetek v 86 minuti 86'
[Poročilo] Bizjak Zadetek v 14 minuti 14'
Kurež Zadetek v 24 minuti 24'




4. junij 2016
17:00
Aluminij 1–1 Zavrč Stadion: Športni park Kidričevo, Kidričevo
Gledalcev: 1,000
Sodnik: Dragoslav Perić
Bizjak Zadetek v 56 minuti 56' (ks) [Poročilo] Pihler Zadetek v 58 minuti 58'

Statistika sezone[uredi | uredi kodo]

Lista strelcev[uredi | uredi kodo]

Tekme odigrane 21. maj 2016.

# Igralec Klub Št. zadetkov
1 Zastava Francije Jean-Philippe Mendy Maribor 17
Zastava Slovenije Rok Kronaveter Olimpija
Zastava Slovenije Andraž Šporar Olimpija
4 Zastava Nigerije Blessing Eleke Olimpija/Gorica 15
5 Zastava Slovenije Gregor Bajde Maribor 13
6 Zastava Brazilije Marcos Tavares Maribor 12
7 Zastava Hrvaške Antonio Mance Domžale 11
8 Flag of the Republic of Macedonia Agim Ibraimi Maribor 10
9 Zastava Nigerije Ezekiel Henty Olimpija 8
Zastava Slovenije Jaka Štromajer Koper
Zastava Slovenije Matic Črnic Domžale

Lista asistentov[uredi | uredi kodo]

Tekme odigrane 21. maj 2016.

# Nogometaš Klub Št. asistenc
1 Zastava Brazilije Marcos Tavares Maribor 10
2 Zastava Slovenije Miha Zajc Olimpija 9
Zastava Nigerije Blessing Eleke Olimpija/Gorica
4 Zastava Nigerije Ezekiel Henty Olimpija 8
Zastava Slovenije Nejc Skubic Domžale
6 Zastava Slovenije Dejan Trajkovski Domžale 7
Flag of the Republic of Macedonia Agim Ibraimi Maribor
8 Zastava Slovenije Amel Džuzdanović Gorica 6
Zastava Hrvaške Josip Fuček Krka
10 Zastava Slovenije Petar Stojanović Maribor 5
Zastava Francije Martin Mimoun Olimpija
Zastava Hrvaške Mario Babić Rudar
Zastava Hrvaške Stjepan Babić Rudar
Zastava Hrvaške Leo Štulac Koper
Zastava Hrvaške Miran Burgić Gorica

Ostala statistika[uredi | uredi kodo]

  • Število tekem : 180
    • Domače zmage : 57 (31,67%)
    • Gostujoče zmage : 73 (40,56%)
    • Neodločeno : 50 (27,78%)
  • Najvišja domača zmaga : 7. krog, Olimpija 6–0 Celje; 16. krog, Maribor 7–1 Rudar; 21. krog, Maribor 6–0 Krško
  • Najvišja gostujoča zmaga : 22. krog, Koper 0–5 Maribor
  • Število golov : 439 (220:219)
  • Povprečje golov/tekmo : 2,44 (1,22:1,22)
  • Število 11-m : 25
  • Število avtogolov : 9
  • Število rumenih kartonov : 856
  • Število rdečih kartonov : 52
  • Število gledalcev : 282,490
  • Povprečno gledalcev/tekmo : 1,569
  • Največ gledalcev : 14,000 (33. krog, Olimpija 1–2 Maribor)
  • Najmanj gledalcev : 100 (28. krog, Krka 0–1 Rudar)

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]