Prva slovenska nogometna liga

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Skoči na: navigacija, iskanje
PrvaLiga
Slovenia PrvaLiga.png
Država Zastava Slovenije Slovenija
Konfederacija UEFA
Ustanovljen(a) 1991; 25 let
Število ekip 10
Izpad v 2.SNL
Domači pokali Pokal NZS
Superpokal
Mednarodna tekmovanja Liga prvakov
Evropska liga
Trenutni prvaki NK Olimpija
1. naslov
Najuspešnejši klub(i) NK Maribor
13. naslovov
Največ nastopov Sebastjan Gobec (488)
Najboljši strelec Štefan Škaper (130)
TV partnerji Kanal A
Spletna stran prvaliga.si
PrvaLiga 2016/17

Prva slovenska nogometna liga (trenutno uradno ime PrvaLiga Telekom Slovenije) je najpomembnejše klubsko nogometno tekmovanje v Sloveniji. Prvič je bilo odigrano v sezoni 1991/92. Tekmovanje poteka pod okriljem Nogometne zveze Slovenije. V ligi sodeluje 10 klubov. Prvo uvrščeno moštvo si poleg naslova državnega prvaka zagotovi tudi nastopanje v kvalifikacijah za Ligo prvakov, drugi in tretji, ter zmagovalec pokala pa imajo pravico do nastopanja v kvalifikacijah za Ligo Evropa. Zadnjeuvrščeni avtomatično izpade v nižji rang tekmovanja, nadomesti ga prvo uvrščeni drugoligaš, medtem ko se predzadnji bori za prvoligaški status v dodatnem dvoboju z drugo uvrščenim iz druge slovenske nogometne lige. NK Celje, ND Gorica in NK Maribor so edini trije klubi, ki nikoli niso izpadli iz lige, odkar je bila ta ustanovljena. Aktualni prvak je NK Olimpija.

Zgodovina[uredi | uredi kodo]

Zgodovina Prve slovenske nogometne lige sega v leto 1991. Po osamosvojitvi Slovenije je bil pod okriljem Nogometne zveze Slovenije vzpostavljena enotna slovenska nogometna liga, v katero so bili vključeni klubi, ki so dotlej igrali v jugoslovanskih ligah. V prvi sezoni, ki se je pričela 28. avgusta 1991 je nastopalo 21 klubov. Prvi naslov prvaka v samostojni Sloveniji je osvojila SCT Olimpija. V sezoni 1992/93 se je število nastopajočih klubov znižalo na 18, naslov prvaka pa je ponovno pripadel SCT Olimpiji. Sezono zatem se je število sodelujočih ponovno zmanjšalo, tokrat na 16. Olimpija je naslov osvojila še v sezonah 1993/94 in 1994/95. V sezoni 1995/96 je bila prvič uvedena liga z desetimi klubi. Naslov je prvič osvojila HIT Gorica. Sezona 1996/97 je prinesla prvi naslov Mariboru, ki je na vrhu Prve lige kraljeval vse do sezone 2003/04. Med sezonama 1998/99 in 2004/05 je v ligi sodelovalo 12 klubov, nato pa je sledilo ponovno zmanjšanje števila sodelujočih na 10 klubov [1]. Leta 1999 je Nogometna zveza Slovenije sklenila sponzorsko pogodbo z mobilnim operaterjem Si.Mobil. Med sezonama 1999/00 in 2005/06 se je liga uradno imenovala Liga Si.Mobil. Januarja 2002 je po sklepu izvršnega odbora NZS vse pristojnosti Prve lige prevzelo Združenje prvoligašev [2]. V sezoni 2003/04 je naslov prvaka pripadel Gorici, ki ga je uspešno obranila še v naslednjih dveh sezonah. Leta 2006 je bila sklenjena sponzorska pogodba [3] s podjetjem Telekom Slovenije; od tedaj se liga uradno imenuje Prva liga Telekom Slovenije. V sezoni 2006/07 so naslov prvaka prvič osvojile Domžale, ter ga v naslednji sezoni uspešno ubranile. V sezoni 2008/09 so se že svojega osmega naslova veselil Maribor. V sezoni 2009/10 je naslov prvaka prvič osvojila Luka Koper. V sezoni 2010/11 je prvak ponovno postal NK Maribor in tako osvojil svoj deveti naslov prvaka.

Format tekmovanja[uredi | uredi kodo]

Klubi tekmujejo v štirikrožnem sistemu. Tekom sezone, ki traja od julija do maja, vsak klub igra z vsakim druim klubom po štirikrat, dvakrat doma in dvakrat v gosteh, skupno 36 tekem. Ekipa za zmago prejme 3 točke, za neodločen izid 1 točko, za poraz pa 0 točk. Ekipe so na lestvici razvrščene po skupnem seštevku točk, klub z največjim številom točk pa ob koncu sezone postane prvak.

Napredovanje in izpad[uredi | uredi kodo]

Po vsakem koncu sezone, se od najvišjega elitnega tekmovanja poslovi ena ali dve ekipi. Ekipa, ki zbere najmanj točk v celotni sezoni oziroma je na lestvici zadnja, se poslovi od tekmovanja in izpade v nižju ligo, to je 2.SNL. Nadomesti jo prvak 2.SNL, ki pridobi neposredni vstop v najvišji rang nogometnega tekmovanja. Poslovi se lahko tudi ekipa na predzadnjem mestu, če v dveh tekmah za obstanek/napredovanje, s skupnim izidom ne premaga drugouvrščene ekipe iz nižje lige.

V zgodovini tekmovanja pa se je spreminjalo tudi število ekip v vsaki sezoni.

  • 1991–1992: 21 klubov
  • 1992–1993: 18 klubov
  • 1993–1995: 16 klubov
  • 1995–1998: 10 klubov
  • 1998–2005: 12 klubov
  • 2005-trenutno: 10 klubov

Kriteriji za razvrstitev klubov z enak številom točk[uredi | uredi kodo]


Prisotnost v evropskih tekmovanjih[uredi | uredi kodo]

Najvišje uvrščene ekipe, ki izpolnjujejo pogoje, se kvalificirajo bodisi v Ligo prvakov, bodisi v Evropsko ligo. Prvak lige, se kvalificira v Ligo prvakov, drugouvrščeni in tretjeuvrščeni pa v Evropsko ligo. Če katera izmed prvih treh ekip osvoji Pokal NZS, se tudi četrta ekipa kvalificira v Evropsko ligo. Če pa je zmagovalec pokala druga ekipa, pa se le-ta kvalificira v Evropsko ligo.

Klubi[uredi | uredi kodo]

Lokacija ekip v PrviLigi v sezoni 2016/17.

Skupno 10 ekip sestavlja trenutno sezono, vključno 8 ekip iz sezone 2015/16, in 2, ki sta napredovali iz 2.SNL.

Ekipa Lokacija Stadion Kapaciteta
Celje Celje Arena Petrol 700113006000000000013,006
Domžale Domžale Športni park Domžale 70002813000000000002,813
Gorica Nova Gorica Športni park Nova Gorica 70003066000000000003,066
Koper Koper ŠRC Bonifika 70004047099999000004,047
Kalcer Radomlje Radomlje Stadion Radomlje 7002700000000000000700
Krško Krško Stadion Matije Gubca 700113728000000000013,728
Maribor Maribor Stadion Ljudski vrt 700112994000000000012,994
Olimpija Ljubljana Stadion Stožice 700116693000000000016,693
Rudar Velenje Stadion Ob Jezeru 70002341000000000002,341
Aluminij Kidričevo Športni park Kidričevo 7002600000000000000600

Slovenski klubi v Evropskih tekmovanjih[uredi | uredi kodo]


Derbiji[uredi | uredi kodo]

Statistika[uredi | uredi kodo]

Naslovi prvaka po sezonah[uredi | uredi kodo]

Sezona Prvak
2015/16 Olimpija
2014/15 Maribor
2013/14 Maribor
2012/13 Maribor
2011/12 Maribor
2010/11 Maribor
2009/10 Koper
2008/09 Maribor
2007/08 Domžale
2006/07 Domžale
2005/06 Gorica
2004/05 Gorica
2003/04 Gorica
2002/03 Maribor
2001/02 Maribor
2000/01 Maribor
1999/00 Maribor
1998/99 Maribor
1997/98 Maribor
1996/97 Maribor
1995/96 Gorica
1994/95 Olimpija
1993/94 Olimpija
1992/93 Olimpija
1991/92 Olimpija

Naslovi prvaka po klubih[uredi | uredi kodo]

Klub Št. naslovov Sezone
NK Maribor 13 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015
NK Olimpija 4 1992, 1993, 1994, 1995 (od leta 2005 nedejavna)
ND Gorica 4 1996, 2004, 2005, 2006
NK Domžale 2 2007, 2008
NK Koper 1 2010
NK Olimpija 1 2016

Najboljši strelci po sezonah[uredi | uredi kodo]

Sezona Št. golov Nogometaš Klub
2014/15 17 Marcos Tavares NK Maribor
2013/14 19 Mate Eterović NK Rudar Velenje
2012/13 17 Marcos Tavares NK Maribor
2011/12 22 Dare Vršič NK Olimpija
2010/11 16 Marcos Tavares NK Maribor
2009/10 23 Milan Osterc HIT Gorica
2008/09 17 Etien Velikonja HIT Gorica
2007/08 22 Dario Zahora Domžale
2006/07 22 Nikola Nikezić HIT Gorica
2005/06 24 Miran Burgič HIT Gorica
2004/05 18 Kliton Bozgo Maribor Pivovarna Laško
2003/04 19 Dražen Žeželj Primorje
2002/03 23 Marko Kmetec Vega Olimpija
2001/02 16 Romano Obilinović Primorje
2000/01 23 Damir Pekič Publikum
1999/00 24 Kliton Bozgo Maribor Teatanic
1998/99 17 Novica Nikčevič Gorica
1997/98 21 Ismet Ekmečić SCT Olimpija
1996/97 21 Faik Kamberović Publikum
1995/96 25 Ermin Šiljak SCT Olimpija
1994/95 25 Štefan Škaper Potrošnik Beltinci
1993/94 23 Štefan Škaper Potrošnik Beltinci
1992/93 25 Sašo Udovič Slovan
1991/92 29 Zoran Ubavič SCT Olimpija

Večna lestvica najboljših strelcev lige[uredi | uredi kodo]

  Aktivni igralci so posebej označeni
# Igralec Sezone Nastopi Goli Povprečje
1 Zastava Slovenije Štefan Škaper 9 226 130 0.58
2 Zastava Albanije Kliton Bozgo 9 207 109 0.53
3 Zastava Slovenije Ermin Rakovič 15 267 108 0.40
4 Zastava Slovenije Milan Osterc 10 276 106 0.38
5 Zastava Slovenije Damir Pekič 13 264 102 0.38
5 Zastava Brazilije Marcos Tavares 8 240 102 0.42
7 Zastava Slovenije Marko Kmetec 11 270 94 0.34
8 Zastava Slovenije Anton Žlogar 12 300 90 0.30
9 Zastava Bosne in Hercegovine Ismet Ekmečić 9 198 88 0.44
10 Zastava Slovenije Ante Šimundža 11 255 87 0.34

Vir: Uradna spletna stran PrvaLiga

Opomba: Sezona se upošteva, če je igralec nastopil na vsaj eni tekmi v ligi tisto sezono. Nazadnje posodobljeno 2. oktobra 2011.


Večna klubska lestvica 1991–2015[uredi | uredi kodo]

Klubi, označeni s krepko so trenutni udeleženci 1.SNL (sezona 2016-17).
Klubi, označeni z ležeče so razpadli in ne obstajajo več.
Klubi v navadni obliki pisave trenutno igrajo v nižjem rangu tekmovanja.

Poz. Klub Sezone Tekme Zmage Remi Porazi Dani goli Prejeti goli Točke
1 Maribor 25 865 482 213 170 1613 839 1583 13 5 3
2 Gorica 25 865 381 224 260 1331 1026 1311 4 4 5
3 Celje 25 865 326 225 314 1200 1154 1147 - 2 1
4 Koper 22 760 289 214 257 966 940 1035 1 2 3
5 Domžale 18 632 245 174 213 862 781 904 2 3 3
6 Rudar Velenje 21 729 255 179 295 934 1007 892 - - 4
7 Primorje 18 615 233 157 229 888 806 822 - 2 1
8 Olimpija[A] 14 469 237 104 128 935 553 720 4 3 1
9 Mura[C] 14 469 203 120 146 670 543 657 - 2 2
10 Olimpija[D] 7 252 122 56 74 411 262 422 1 2 -
11 Korotan 9 281 100 62 119 341 379 348 - - -
12 Nafta 9 326 96 78 152 380 537 347 - - -
13 Beltinci 9 308 96 70 142 414 526 304 - - -
14 Drava 7 244 81 56 107 311 366 299 - - -
15 Ljubljana 7 229 85 57 87 298 324 255 - - -
16 Triglav 6 210 48 49 113 191 368 193 - - -
17 Interblock 4 144 41 33 70 170 225 156 - - -
18 Krka 5 172 42 44 86 148 262 155 - - -
19 Zavrč 3 108 40 22 46 128 156 142 - - -
20 Izola[B] 5 170 49 41 80 195 336 140 - - 1
21 Dravograd 4 129 37 28 64 167 232 139 - - -
22 Naklo 4 134 45 44 45 170 174 134 - - -
23 Šmartno 3 96 31 33 32 130 130 126 - - -
24 Svoboda 3 104 37 27 40 120 147 101 - - -
25 Bela Krajina 3 104 21 33 50 104 169 96 - - -
26 Mura 05 2 72 27 11 34 95 122 92 - - 1
27 Slovan 3 104 28 33 43 131 153 89 - - -
28 Zagorje 3 106 25 26 55 94 146 78 - - -
29 Steklar 2 74 16 26 32 90 147 58 - - -
30 Krško 1 36 10 11 15 24 48 41 - - -
31 Slavija Vevče 2 66 12 11 43 73 141 39 - - -
32 Jadran Dekani 3 100 11 17 72 60 254 39 - - -
33 Rudar Trbovlje 1 40 12 9 19 47 60 33 - - -
34 Aluminij 1 36 7 9 20 36 67 30 - - -
35 Tabor Sežana 1 33 7 7 19 34 75 28 - - -
36 Medvode 1 40 9 5 26 26 84 23 - - -
37 Železničar Maribor 1 34 6 8 20 30 62 20 - - -
38 Pohorje 1 33 4 6 23 26 73 18 - - -
39 Ivančna Gorica 1 36 4 5 27 39 95 17 - - -
40 Kočevje 1 30 4 9 17 25 91 16 - - -
41 Radomlje 1 36 4 4 28 21 85 16 - - -

Vir: Uradna stran PrveLige


Rekordi[uredi | uredi kodo]

Obisk


Posamezne tekme


Igralci


Klubi[10]

  • Največ zaporednih ligaških zmag: 12, [[NK Maribor] in NK Olimpija
  • Največ zaporednih ligaških remijev: 8, FC Koper
  • Največ zaporednih ligaških porazov: 15, NK Izola
  • Največ zaporednih ligaških tekem brez poraza (niz nepremaganosti): 32, NK Domžale

Sezone[11]

  • Največ osvojenih točk v eni sezoni: 85, NK Maribor v sezoni 2011–2012
  • Najmanj osvojenih točk v eni sezoni: 3, NK Jadran Dekani v sezoni 1994–95
  • Največ golov v eni sezoni: 103, NK Olimpija v sezoni 1991–92
  • Najmanj golov v eni sezoni: 12, NK Jadran Dekani v sezoni 1994–95
  • Največ prejetih zadetkov v eni sezoni: 140, NK Izola v sezoni 1995–96
  • Najmanj prejetih zadetkov v eni sezoni: 18, NK Olimpija v sezoni 1991–92
  • Najboljša gol razlika v eni sezoni: +84, NK Olimpija v sezoni 1991–92
  • Najslabša gol razlika v eni sezoni: -127, NK Izola v sezoni 1995–96

Opombe[uredi | uredi kodo]

Tv partner[uredi | uredi kodo]

Sponzor[uredi | uredi kodo]

Glej tudi[uredi | uredi kodo]

Povezave[uredi | uredi kodo]

Viri[uredi | uredi kodo]

  1. ^ "Liga 10 po štirikrožnem sistemu". Pridobljeno dne 12.7.2007. 
  2. ^ "Zgodovina prvoligaškega nogometa". Pridobljeno dne 12.7.2007. 
  3. ^ "Telekom pokrovitelj nogometašev". Pridobljeno dne 12.7.2007. 
  4. ^ "Zapisnik: Maribor - Beltinci 5:1" (Slovene). PrvaLiga.si. Pridobljeno dne 23 February 2011. 
  5. ^ "Zapisnik: Olimpija - Dekani 12:0" (Slovene). PrvaLiga.si. Pridobljeno dne 23 February 2011. 
  6. ^ "Sebastjan Gobec" (Slovene). PrvaLiga.si. Pridobljeno dne May 2015. 
  7. ^ "Sebastjan Gobec" (Slovene). PrvaLiga.si. Pridobljeno dne May 2015. 
  8. ^ "Štefan Škaper" (Slovene). PrvaLiga.si. Pridobljeno dne 23 February 2011. 
  9. ^ "Zoran Ubavič" (Slovene). PrvaLiga.si. Pridobljeno dne 23 February 2011. 
  10. ^ "Statistika" (Slovene). PrvaLiga.si. Pridobljeno dne 23 February 2011. 
  11. ^ "Lestvica Prve lige (arhiv tekmovanj)" (Slovene). PrvaLiga.si. Pridobljeno dne 23 February 2011. 
  12. ^ 12,0 12,1 "Simič: "Stefanović pošilja grožnje!"" (Slovene). zurnal24.si. Pridobljeno dne 6 February 2011. 
  13. ^ 13,0 13,1 13,2 13,3 "Competitions". Football Association of Slovenia (English). Pridobljeno dne 23 June 2010.  Besedilo " NZS" ni upoštevano (pomoč)
  14. ^ 14,0 14,1 Marjan Horvat (7 June 2011). "Kukavičjih sto let". Večer. Pridobljeno dne 8 June 2011. 
  15. ^ "Simič: "Stefanović pošilja grožnje!"" (Slovene). zurnal24.si. 11 November 2010. Pridobljeno dne 6 February 2011. 
  16. ^ "Zeleno-beli v štirih letih iz pete v prvo ligo" (Slovene). rtvslo.si. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 2011-02-13. Pridobljeno dne 6 February 2011. 
  17. ^ "NK Olimpija Ljubljana - Zgodovina" (Slovene). nkolimpija.si. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 2011-02-13. Pridobljeno dne 6 February 2011. 
  18. ^ 18,0 18,1 "Klubi -> Ljubljana". Football Association of Slovenia (Slovene). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 2011-02-13. Pridobljeno dne 7 February 2011.  Besedilo " NZS" ni upoštevano (pomoč)
  19. ^ 19,0 19,1 "ŠPORTNO DRUŠTVO NOGOMETNI KLUB OLIMPIJA LJUBLJANA -> Dodatni poda..." (Slovene). PIRS.si. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 2011-02-13. Pridobljeno dne 7 February 2011. 
  20. ^ 20,0 20,1 "ŠPORTNO DRUŠTVO NOGOMETNI KLUB OLIMPIJA LJUBLJANA" (Slovene). bizi.si. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 2011-02-13. Pridobljeno dne 7 February 2011. 
  21. ^ 21,0 21,1 "ŠPORTNO DRUŠTVO NOGOMETNI KLUB OLIMPIJA LJUBLJANA -> Podrobnosti" (Slovene). firma.si. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 2011-02-13. Pridobljeno dne 7 February 2011. 
  22. ^ 22,0 22,1 "PrvaLiga: NK Olimpija" (Slovene). prvaliga.si. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 2011-02-13. Pridobljeno dne 6 February 2011. 
  23. ^ "SNL Statistika: Vse sezone" (Slovene). prvaliga.si. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 2011-02-13. Pridobljeno dne 6 February 2011.