Smučarski skoki na olimpijskih igrah

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Jump to navigation Jump to search
Ski jumping pictogram.svg

Smučarski skoki na olimpijskih igrah potekajo vse od prvih Zimskih olimpijskih iger leta 1924. Do leta 1960 je bila prirejena le ena olimpijska tekma na skakalnicah različnih velikosti okoli K70, od leta 1964 potekata dve olimpijski tekmi, na srednji in veliki skakalnici, od leta 1988 pa je bilo dodano v olimpijski program še ekipno tekmovanje na veliki skakalnici.

Dobitniki medalj[uredi | uredi kodo]

Srednja skakalnica posamično[uredi | uredi kodo]

Igre Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
Innsbruck 1964 Finska Veikko Kankkonen Finska Toralf Engan Finska Torgeir Brandtzæg
Grenoble 1968 Češkoslovaška Jiří Raška Avstrija Reinhold Bachler Avstrija Baldur Preiml
Saporo 1972 Japonska Jukio Kasaja Japonska Akicugu Kono Japonska Seidži Aoči
Innsbruck 1976 Vzhodna Nemčija Hans-Georg Aschenbach Vzhodna Nemčija Jochen Danneberg Avstrija Karl Schnabl
Lake Placid 1980 Avstrija Toni Innauer Vzhodna Nemčija Manfred Deckert
Japonska Hirokazu Jagi
Sarajevo 1984 Vzhodna Nemčija Jens Weissflog Finska Matti Nykänen Finska Jari Puikkonen
Calgary 1988 Finska Matti Nykänen Češkoslovaška Pavel Ploc Češkoslovaška Jiří Malec
Albertville 1992 Avstrija Ernst Vettori Avstrija Martin Höllwarth Finska Toni Nieminen
Lillehammer 1994 Norveška Espen Bredesen Norveška Lasse Ottesen Nemčija Dieter Thoma
Nagano 1998 Finska Jani Soininen Japonska Kazujoši Funaki Avstrija Andreas Widhölzl
Salt Lake City 2002 Švica Simon Ammann Nemčija Sven Hannawald Poljska Adam Małysz
Torino 2006 Norveška Lars Bystøl Finska Matti Hautamäki Norveška Roar Ljøkelsøy
Vancouver 2010 Švica Simon Ammann Poljska Adam Małysz Avstrija Gregor Schlierenzauer
Soči 2014 Poljska Kamil Stoch Slovenija Peter Prevc Norveška Anders Bardal

Velika skakalnica posamično[uredi | uredi kodo]

Igre Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
Chamonix 1924 Norveška Jacob Tullin Thams Norveška Narve Bonna Združene države Amerike Anders Haugen
Sankt Moritz 1928 Norveška Alf Andersen Norveška Sigmund Ruud Češkoslovaška Rudolf Burkert
Lake Placid 1932 Norveška Birger Ruud Norveška Hans Beck Norveška Kaare Wahlberg
Garmisch-Partenkirchen 1936 Norveška Birger Ruud Švedska Sven Selånger Norveška Reidar Andersen
Sankt Moritz 1948 Norveška Petter Hugsted Norveška Birger Ruud Norveška Thorleif Schjelderup
Oslo 1952 Norveška Arnfinn Bergmann Norveška Torbjørn Falkanger Švedska Karl Holmström
Cortina d'Ampezzo 1956 Finska Antti Hyvärinen Finska Aulis Kallakorpi Nemčija Harry Glaß
Squaw Valley 1960 Nemčija Helmut Recknagel Finska Niilo Halonen Avstrija Otto Leodolter
Innsbruck 1964 Norveška Toralf Engan Finska Veikko Kankkonen Norveška Torgeir Brandtzæg
Grenoble 1968 Sovjetska zveza Vladimir Belusov Češkoslovaška Jiří Raška Norveška Lars Grini
Saporo 1972 Poljska Wojciech Fortuna Švica Walter Steiner Vzhodna Nemčija Rainer Schmidt
Innsbruck 1976 Avstrija Karl Schnabl Avstrija Anton Innauer Vzhodna Nemčija Henry Glaß
Lake Placid 1980 Finska Jouko Törmänen Avstrija Hubert Neuper Finska Jari Puikkonen
Sarajevo 1984 Finska Matti Nykänen Vzhodna Nemčija Jens Weissflog Češkoslovaška Pavel Ploc
Calgary 1988 Finska Matti Nykänen Norveška Erik Johnsen Socialistična federativna republika Jugoslavija Matjaž Debelak
Albertville 1992 Finska Toni Nieminen Avstrija Martin Höllwarth Avstrija Heinz Kuttin
Lillehammer 1994 Nemčija Jens Weissflog Norveška Espen Bredesen Avstrija Andreas Goldberger
Nagano 1998 Japonska Kazujoši Funaki Finska Jani Soininen Japonska Masahiko Harada
Salt Lake City 2002 Švica Simon Ammann Poljska Adam Małysz Finska Matti Hautamäki
Torino 2006 Avstrija Thomas Morgenstern Avstrija Andreas Kofler Norveška Lars Bystøl
Vancouver 2010 Švica Simon Ammann Poljska Adam Małysz Avstrija Gregor Schlierenzauer
Soči 2014 Poljska Kamil Stoch Japonska Noriaki Kasai Slovenija Peter Prevc

Velika skakalnica ekipno[uredi | uredi kodo]

Igre Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
Calgary 1988 Flag of Finland.svg Finska
Ari-Pekka Nikkola
Matti Nykänen
Tuomo Ylipulli
Jari Puikkonen
Zastava Jugoslavije Jugoslavija
Primož Ulaga
Matjaž Zupan
Matjaž Debelak
Miran Tepeš
Zastava Norveške Norveška
Ole Christian Eidhammer
Jon Inge Kjørum
Ole Gunnar Fidjestøl
Erik Johnsen
Albertville 1992 Flag of Finland.svg Finska
Ari-Pekka Nikkola
Mika Laitinen
Risto Laakkonen
Toni Nieminen
 Avstrija
Heinz Kuttin
Ernst Vettori
Martin Höllwarth
Andreas Felder
Zastava Češkoslovaške Češkoslovaška
František Jež
Tomáš Goder
Jaroslav Sakala
Jiří Parma
Lillehammer 1994  Nemčija
Hansjörg Jäkle
Christof Duffner
Dieter Thoma
Jens Weißflog
Zastava Japonske Japonska
Džinja Nišikata
Takanobu Okabe
Noriaki Kasai
Masahiko Harada
 Avstrija
Heinz Kuttin
Christian Moser
Stefan Horngacher
Andreas Goldberger
Nagano 1998 Zastava Japonske Japonska
Takanobu Okabe
Hiroja Saito
Masahiko Harada
Kazujoši Funaki
 Nemčija
Sven Hannawald
Martin Schmitt
Hansjörg Jäkle
Dieter Thoma
 Avstrija
Reinhard Schwarzenberger
Martin Höllwarth
Stefan Horngacher
Andreas Widhölzl
Salt Lake City 2002  Nemčija
Sven Hannawald
Stephan Hocke
Michael Uhrmann
Martin Schmitt
Flag of Finland.svg Finska
Matti Hautamäki
Veli-Matti Lindström
Risto Jussilainen
Janne Ahonen
Zastava Slovenije Slovenija
Damjan Fras
Primož Peterka
Robert Kranjec
Peter Žonta
Torino 2006  Avstrija
Andreas Widhölzl
Andreas Kofler
Martin Koch
Thomas Morgenstern
Flag of Finland.svg Finska
Tami Kiuru
Janne Happonen
Janne Ahonen
Matti Hautamäki
Zastava Norveške Norveška
Lars Bystøl
Bjørn Einar Romøren
Tommy Ingebrigtsen
Roar Ljøkelsøy
Vancouver 2010  Avstrija
Wolfgang Loitzl
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
Gregor Schlierenzauer
 Nemčija
Michael Neumayer
Andreas Wank
Martin Schmitt
Michael Uhrmann
Zastava Norveške Norveška
Anders Bardal
Tom Hilde
Johan Remen Evensen
Anders Jacobsen
Soči 2014  Nemčija
Andreas Wank
Marinus Kraus
Andreas Wellinger
Severin Freund
 Avstrija
Michael Hayboeck
Thomas Morgenstern
Thomas Diethart
Gregor Schlierenzauer
Zastava Japonske Japonska
Reruhi Shimizu
Taku Takeuchi
Daiki Ito
Noriaki Kasai