Projekt Mercury
Projekt Mercury (angleško Project Mercury) je bil prvi program vesoljskih odprav s človeško posadko Združenih držav Amerike, med letoma 1959 in 1963, katerega glavni cilj je bil izvesti orbitalni vesoljski polet s človeško posadko. Dodatna cilja sta bila raziskati sposobnost človeka delovati v vesolju in varno vrniti tako plovilo kot posadko. Program je dobil ime po rimskemu božanstvu Merkurju, ki simbolizira hitrost.
V sklopu programa je 5. maja 1961 v vesolje poletel prvi Američan, astronavt Alan Shepard (odprava Mercury-Redstone 3), tri tedne po prvi sovjetski vesoljski odpravi s človeško posadko, ko je Jurij Gagarin postal prvi človek v vesolju. Glavni cilj programa je izpolnila odprava Mercury-Atlas 6 20. februarja 1962, med katero je John Glenn trikrat obkrožil Zemljo in varno pristal v oceanu blizu mesta izstrelitve.
Za zgodnjo fazo načrtovanja je bil odgovoren Nacionalni svetovalni odbor za aeronavtiko (NACA), ki ga je leta 1958 nadomestila agencija NASA. Skupno so Združene države Amerike v sklopu programa opravile 20 preskusnih izstrelitev brez človeške posadke (v štirih so sodelovali živalski poskusni subjekti), tem sta sledili dve podorbitalni odpravi z astronavtom na krovu, njima pa še štiri orbitalne. Projektu Mercury je sledil projekt Gemini, temu pa program Apollo.
Seznam poletov s človeško posadko[uredi | uredi kodo]
Odprave projekta Mercury so v vesolje ponesle šest astronavtov:
- Mercury-Redstone 3, 5. maj 1961. Podorbitalni polet, astronavt Alan Shepard.
- Mercury-Redstone 4, 21. julij 1961. Podorbitalni polet, astronavt Gus Grissom.
- Mercury-Atlas 6, 20. februar 1962. Orbitalni polet, astronavt John Glenn.
- Mercury-Atlas 7, 24. maj 1962. Orbitalni polet, astronavt Scott Carpenter.
- Mercury-Atlas 8, 3. oktober 1962. Orbitalni polet, astronavt Wally Schirra.
- Mercury-Atlas 9, 15. – 16. maj 1963. Večdnevni orbitalni polet, astronavt Leroy Gordon Cooper.
Zadnji načrtovana odprava programa, tridnevni polet Mercury-Atlas 10, je bila odpovedana, ker je imel astronavt Deke Slayton težave s srcem.
Viri[uredi | uredi kodo]
- Grimwood, James M. (1963). Project Mercury - A Chronology. NASA.
- Swenson, Loyd S. Jr.; Grimwood, James M.; Alexander, Charles C. (1996). This New Ocean: A History of Project Mercury. NASA.
Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]
- The Mercury Project Arhivirano 2001-10-31 na Wayback Machine.. Kennedyjev vesoljski center.