Posvetovalni referendum o pridelavi, predelavi, prometu in uporabi konoplje v medicinske namene

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Posvetovalni referendum o pridelavi, predelavi, prometu in uporabi konoplje v medicinske namene
 Slovenija
"Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene?" in "Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?"

Posvetovalni referendum o pridelavi, predelavi, prometu in uporabi konoplje v medicinske namene bo posvetovalni referendum, ki bo izveden 9. junija 2024. Na isti dan bosta izvedena še Posvetovalni referendum o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ter Posvetovalni referendum o uvedbi preferenčnega glasu za volitve poslank in poslancev v Državni zbor Republike Slovenije, prav tako bodo na isti dan potekale volitve v evropski parlament.[1]

Državni zbor je razpravo in glasovanje o predlogu opravil 17. aprila 2024.[2]

Ozadje[uredi | uredi kodo]

Zaveza o uzakonitvi medicinske rabe konoplje je prisotna v koalicijski pogodbi 15. vlade Republike Slovenije.[3]

Razpis referenduma[uredi | uredi kodo]

V začetku marca 2024 je največja koalicijska stranka Gibanje Svoboda v državnem zboru vložila predlog za posvetovalni referendum z vprašanjem "Ali ste za to, da bi bila v Republiki Sloveniji pridelava, predelava, promet in uporaba konoplje v medicinske namene dovoljena?".[4][5] Zaradi opozoril zakonodajnopravne službe, da je vprašanje nejasno in zavajajoče, so v poslanski skupinah Svobode in Levice prvotno vprašanje spremenili in v dve vprašanji: "Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene?" in "Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?". Opozicijski SDS in NSi sta najprej na seji odbora za zdravstvo in nato še na seji državnega zbora protestirali proti načinu spreminjanju vprašanja in trdili, da gre za zlorabo parlamentarnega postopka. Obe stranki sta obstruirali glasovanji na odboru in na seji DZ.[6][2] Predlog o razpisu posvetovalnega referenduma je bil v DZ sprejet z 42 glasovi za in 0 proti.[7] Opozicija je glasovanje obstruirala, poslanci koalicijske stranke SD pa so bili vzdržani.[2][7]

Sklici[uredi | uredi kodo]

  1. »Trije posvetovalni referendumi bodo na dan evrovolitev 9. junija«. RTVSLO.si. Pridobljeno 27. aprila 2024.
  2. 2,0 2,1 2,2 J, La Da , A. P. »Poslanci podprli predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov«. rtvslo.si. Pridobljeno 17. aprila 2024.
  3. »Program za delo koalicije« (PDF).
  4. »Svoboda še z dvema predlogoma za posvetovalni referendum | 24ur.com«. www.24ur.com. Pridobljeno 22. aprila 2024.
  5. »V Svobodi predlagamo še dva posvetovalna referenduma - Gibanje Svoboda«. gibanjesvoboda.si (v ameriški angleščini). 15. marec 2024. Pridobljeno 22. aprila 2024.
  6. K, G. »Na odboru za zdravstvo prikimali referendumu glede uporabe konoplje«. rtvslo.si. Pridobljeno 22. aprila 2024.
  7. 7,0 7,1 »Evidenca dokumenta«. 17. april 2024. Pridobljeno 22. aprila 2024.