3. gorska divizija (Wehrmacht)

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Skoči na: navigacija, iskanje
Za druge 3. divizije glej 3. divizija.
3. gorska divizija
Dejavna: 1. april 1938 - 8. maj 1945
Država: Zastava Tretjega rajha Tretji rajh
Pripadnost: Wehrmacht
Veja: Heer
Tip: Gorska enota
Vloga: Gorsko bojevanje
Velikost: Divizija
Struktura poveljstva: Armadna skupina Sredina (zadnja)
Garnizija/Štab: Zastava Avstrije Gradec, Avstrija
Konflikti: Druga svetovna vojna:
* Poljska kampanja
* Operacija Weserübung
* Vzhodna fronta

3. gorska divizija je bila gorska lahka divizija v sestavi redne nemške kopenske vojske med drugo svetovno vojno.

Zgodovina[uredi | uredi kodo]

Divizija je bila ustanovljena 1. aprila 1938 v Gradcu z reorganizacijo 5. in 7. divizije bivšega Bundesheera.

Sodelovala je v poljski kampanji leta 1939 kot del armadne skupine Jug, toda še pred koncem kampanje je bila premeščena na Siegfriedovo linijo.

Nato je sodelovala v operaciji Weserübung in se borila na severu Norveške, kjer se je njen 139. gorski polk boril in končno tudi zavzel Narvik. Britanske enote so nato uspele ponovno zavzeti mesto in začele oblegati polk. Popolno uničenje polka je preprečila vdaja norveške vlade.

Naslednja kampanja je bila operacija Barbarossa, ko je napredovala na arktičnem področju Murmanska, a je bila zaustavljena zaradi sovjetskih protinapadov. Pozneje je bila premeščena na južni sektor vzhodne fronte, kjer je sodelovala v neuspešnem poskusu preboja sovjetskega obroča okoli Stalingrada. Nato se je umikala čez Madžarsko in Slovaško, nakar se je vdala Rdeči armadi pri Olomoucu.

Vojna služba[uredi | uredi kodo]

Datum Delovanje Korpus Armada Armadna skupina Področje
september 1939 rezerva XVIII. korpus 14. armada Armadna skupina Jug Slovaška, Poljska
oktober 1939 rezerva / 6. armada Armadna skupina B Eifel
december 1939 - februar 1940 rezerva / 16. armada Armadna skupina A Hunsrück
marec 1940 rezerva XXI. korpus / / Narvik
september 1940 Gorski korpus Norveška / / Norveška
januar 1941 Gorski korpus Norveška / / Norveška, Finska
december 1941 rezerva / / / Norveška, Finska
januar 1942 urjenje BdE / / Grafenwöhr
maj 1942 rezerva / / / Norveška
september 1942 rezerva / / / Norveška, Leningrad
oktober 1942 rezervna / 11. armada / Leningrad
november 1942 II. Lw. LIX. korpus Armadna skupina Sredina Velikije-Luki
december 1942 rezerva / / Armadna skupina Don Don
januar 1943 IV. korpus 6. armada Armadna skupina Jug Melitopol, Saporošje
marec 1943 XXIX. korpus 6. armada Armadna skupina A Nikopol
april 1943 XXX. korpus 6. armada Armadna skupina Južna Ukrajina Kišnijev
junij 1943 XVII. korpus 8. armada Armadna skupina Južna Ukrajina Vzhodni Karpati
oktober 1943 IX. madž. korpus 8. armada Armadna skupina Jug Madžarska
november 1943 XXIX. korpus 8. armada Armadna skupina Jug Slovaška
januar 1945 XVII. korpus 1. tankovska armada Armadna skupina A Slovaška
februar 1945 XXXXIX. korpus 1. tankovska armada Armadna skupina Sredina Zgornja Šlezija

Sestava[uredi | uredi kodo]

1939
  • 1. bataljon
  • 2. bataljon
  • 3. bataljon
  • 1. bataljon
  • 2. bataljon
  • 3. bataljon
  • 1. bataljon
  • 2. bataljon
  • 3. bataljon
1942
  • 1. bataljon
  • 2. bataljon
  • 3. bataljon
  • 1. bataljon
  • 2. bataljon
  • 3. bataljon
  • 1. bataljon
  • 2. bataljon
  • 3. bataljon

Pripadniki[uredi | uredi kodo]

Divizijski poveljniki
Nosilci viteškega križca
1. Johann Benedikt   (11. december 1943)
2. Eduard Dietl   (9. maj 1940)
3. Friedrich Friedmann   (12. februar 1943)
4. Walter Giehrl   (31. julij 1942)
5. Julius Grund   (30. oktober 1943)
6. Wolf Hagemann   (4. september 1940)
7. Arthur Haussels   (4. september 1940)
8. Horst Heinrich   (30. december 1943)
9. Matthaeus Hetzenauer   (17. april 1945)
10. Herbert Hodurek   (15. april 1944)
11. Anton Holzinger   (11. januar 1941)
12. Paul Klatt   (4. januar 1943)
13. Max Kloss   (26. november 1944)
14. Franz List   (3. marec 1943)
15. Anton Lorch   (4. junij 1944)
16. Hans May   (25. januar 1943)
17. Theodor Mehring   (15, julij 1944)
18. Karl Pabst   (4. november 1943)
19. Albert Radesinsky   (7. december 1943)
20. Hans Rohr   (20. junij 1940)
21. Hans Schlebruegge   (20. junij 1940)
22. Viktor Schoenbeck   (20. junij 1940)
23. Karl Selinger   (12. december 1944)
24. Julius Spari   (10. september 1944)
25. Ludwig Stautner   (20. junij 1940)
26. Kurt Trippensee   (2. april 1943)
27. Wolfhart Wicke   (8. februar 1943)
28. Alois Windisch   (20. junij 1940)
29. Hans Wittenzellner   (9. junij 1944)
30. Walter Wriedt   (25. oktober 1943)

Glej tudi[uredi | uredi kodo]

Zunanje povezave in viri[uredi | uredi kodo]

- v angleščini:

- v nemščini:


Gorske divizije Wehrmachta

1. gorska divizija | 2. gorska divizija | 3. gorska divizija | 4. gorska divizija | 5. gorska divizija | 6. gorska divizija | 7. gorska divizija | 8. gorska divizija | 9. gorska divizija (Sever) | 9. gorska divizija (Vzhod) | 157. gorska divizija | 188. rezervna gorska divizija | 188. gorska divizija | Gorska divizija »Steiermark«
Seznam gorskih divizij - Gorske enote - Gorski lovci