Pojdi na vsebino

Tamás Jung

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Prevzvišeni Tomaž Jung
Škof-apostolski upravitelj Banata
Tomaž Jung na škofovskem posvečenju svojega naslednika
Domače imeTamás Jung
CerkevKatoliška Cerkev
ŠkofijaApostolska uprava Banata
Katoliška škofija Zrenjanin (Bečkerek)
Imenovan23. januar 1971
Pavel VI.
Začetek službovanja13. februar 1972
Konec službovanja14. februar 1988
PredhodnikGabrijel Bukatko
NaslednikLászló Huzsvár
Redovi
Duhovniško posvečenje12. julij 1936 v Veliki Bečkerek (takrat Petrovgrad)
posvečevalec
Ivan Rafael Rodić apostolski upravitelj Banata
beograjski nadškof
Škofovsko posvečenje13. februar 1972 Zrenjanin
posvečevalec
Mario Cagna naslovni škof, apostolski nuncij v Jugoslaviji.
Soposvečevalci: Gabrijel Bukatko beograjski nadškof
Matiša Zvekanović škof v Subotici
Udvardy József škof v Segedinu.
Položajduhovnik
Osebni podatki
RojstvoTamás
10. december 1911
Skorenovec (Torontalska županija
Avstro-Ogrska)
Smrt5. december 1992({{padleft:1992|4|0}}-{{padleft:12|2|0}}-{{padleft:5|2|0}})[1] (80 let)
Zrenjanin Vojvodina Srbija
PokopanKalvarija
NarodnostMadžar
GesloConformis in Christo gregi
Skupaj s Kristusovo čredo
Catholic-hierarchy.org

Tamás Jung (slovensko: Tomaž Jung; nemško Thomas Jung[2]) je bil madžarski rimskokatoliški duhovnik, in banatski (zrenjaninski/bečkereški) škof kot apostolski upravitelj; * 10. december 1911 Skorenovac (Donavska banovina, Jugoslavija) † 5. december 1992 Zrenjanin (Vojvodina, Srbija).

Življenjepis

[uredi | uredi kodo]

Osnovnošolsko izobrazbo je končal v rojstni vasi Skorenovcu na jugovzodnem delu Banata, od koder je odšel v Veliki Bečkerek, kjer je maturiral kot dijak internata Engel 1931. Teološki študij je končal v Nemčiji na jezuitski filozofsko-teološki visoki šoli sv. Jurija v Frankfurtu. V duhovnika ga je posvetil v Velikem Bečkereku 12. julija 1936 beograjski nadškof in apostolski upravitelj frančiškan Rafael Rodić OFM.[3]

Najprej je bil Jung kaplan v Vršcu, nato župnik v Jazovem na severu apostolske uprave; od tam je bil premeščen v Novo Miloševo (Beodro), kjer je opravljal duhovniško službo do srede Druge svetovne vojne. 1943 je postal po smrti prvega (od 1899) tamkajšnjega župnika Šoka njegov naslednik v Mužlji, kjer je kot mlad in prijazen duhovnik postal zelo priljubljen in med drugim spodbujal rast duhovnih poklicev. Takrat sta odšla v semenišče in končala uspešno bogoslovje Ferenc Borbély in József Csordás, ki sta postala ne le duhovnika in župnika, ampak sta oba opravljala vse do smrti tudi dekanstvo: prvi v Jermenovcih, drugi pa v Tobi.

Že po kratkem času (1949) je kot župnik prišel v Veliki Bečkerek, kjer je sčasoma tudi on napredoval do dekana.

Škof

[uredi | uredi kodo]
14. februarja 1988 je prejel škofovsko posvečenje Jungov naslednik Huzsvár
Škofovsko posvečenje v Bečkereku se je začelo s slovesno povorko po Trgu Svobode.[4][5]

Pavel VI. ga je 23. decembra 1971 imenoval za naslovnega škofa numidijskega Castellana in apostolskega upravitelja jugoslovanskega dela Banata.

13. februarja 1972 je prejel škofovsko posvečenje v Zrenjaninu (Bečkereku). Glavni posvečevalec je bil naslovni škof in apostolski nuncij v Jugoslaviji Mario Cagna; soposvečevalci pa so bili:

  1. beograjski nadškof Gabrijel Bukatko,
  2. subotiški škof Matiša Zvekanović ter
  3. segedinski škof József Udvardy.[6]

Za škofovsko geslo si je izbral besede, ki značilno izražajo vsebino njegovega duhovniškega delovanja, da hoče biti blizu vernikom:

„Conformis in Christo gregi” (madžarsko Krisztusban eggyéforrva a nyájjal; slovensko: Vzajemen s Kristusovo čredo).

Sveti sedež je medtem Apostolsko upravo Banata 16. decembra 1986 povzdignil v škofijo pod imenom Zrenjaninska (Bečkereška) škofija. Jung je že dopolnil 75 let in se je po navodilih Drugega vatikanskega koncila odpovedal škofovski službi; Janez Pavel Veliki bi mu morebiti podaljšal njegovo škofovanje, vendar so se že resno začeli kazati tudi znaki hude bolezni, ki se je spočetka kazala v pozabljivosti. Zato ni postal redni škof, ampak je novoosnovano škofijo vodil še naprej kot apostolski upravitelj od 16. decembra 1986. Iz navedenih razlogov pa se je dokončno odpovedal vodenju škofije 7. januarja 1988.[7]

Prvi redni škof [8]je postal torej László Huzsvár, ki bil do tedaj urednik mesečnika Hitélet ter župnik in dekan v Novem Sadu. Škofovsko posvečenje je prejel 14. februarja 1988 v Zrenjaninu (Bečkereku). Kot zanimivost omenimo - kar potrjuje sodobna fotografija, da se je ob tej priložnosti na nebotičniku z imenom „Vodostolp“ [9] blestel napis zvestobe Titu: "Druže Tito, mi ti se kunemo, da sa tvoga puta ne skrenemo". Ta in podoben napis kulta osebnosti "Tito" na občinski stavbi sta izginila že 5. oktobra istega leta, in sicer z Miloševičevo jogurtno revolucijo, ki je bila uvod v Tretjo balkansko vojno. Pometla je ne le s skoraj božjim čaščenjem Tita, ampak tudi z vojvodinsko avtonomijo.[10]

Bolezen in smrt

[uredi | uredi kodo]

Po več let trajajoči in napredujoči hudi demenci – ko mu je stregla z vso skrbno pozornostjo lekarnarka in pesnica Márta Lukáts ter drugo pri Karitasu zaposleno osebje, je umrl 5. decembra 1992 v Zrenjaninu.[11]

Ob veliki udeležbi duhovnikov in vernikov je 8. decembra 1992 vodil pogrebne obrede na Kalvariji njegov naslednik škof Ladislav Huzsvár. Pokopan je tik pod samo Kalvarijo, kjer je konec dokaj zanemarjenih postaj Križevega pota; to pokopališče si je mesto prisvojilo in ga še ni vrnilo Cerkvi. Vračanje je sicer določeno z veljavno zakonodajo, brezpogojno in brez odškodnine; vendar v resnici poteka počasi na splošno, glede na Katoliško Cerkev pa še počasneje in z velikimi zapleti: morajo drago plačati odvetnike, ki pa na splošno zadevo bolj zavlačujejo kot rešujejo.[12].

Pesnik

[uredi | uredi kodo]

Jung je bil tudi pesnik, ki je občasno pisal lepo tekoče klasične pesmi ter izdal knjižico Biborló versek s pesmimi z versko vsebino.

Sklici

[uredi | uredi kodo]
  1. Magyar Katolikus LexikonSzent István Társulat, 1993. — ISBN 963-360-727-2
  2. Priimek Jung je nemškega porekla in pomeni mlad
  3. »Jung – Magyar Katolikus Lexikon«. Pálos Könyvtár Budapest. 1980–2013. Pridobljeno 17. junija 2024.{{navedi splet}}: Vzdrževanje CS1: zapis datuma (povezava)
  4. Na Vodotornju do tega dne še blesti napis: "Tovariš Tito, mi ti prisegamo (da ne bomo krenili s tvoje poti" Citat iz pesmi "Druže Tito, ljubičice bela": "Druže Tito, mi ti se kunemo - da sa tvoga puta ne skrenemo."
  5. »(25) Druže Tito, ljubičice bijela - video spot / Josip Broz Tito«. YouTube. Pridobljeno 26. junija 2024.
  6. »Jung – Magyar Katolikus Lexikon«. Pálos Könyvtár Budapest. 1980–2013. Pridobljeno 17. junija 2024.{{navedi splet}}: Vzdrževanje CS1: zapis datuma (povezava)
  7. David M. Cheney (4. avgust 2024). »Bishop Tamás Jung †Deceased. Apostolic Administrator Emeritus of Zrenjanin, Serbia. Titular Bishop of Castellum in Numidia«. Catholic Hierarchy. Pridobljeno 22. oktobra 2024.
  8. slovensko tudi rezidencijalni škof, madžarsko pa megyéspüspök
  9. Vodostolp je vse do danes najvišja stavba v Zrenjaninu (srbsko Vodotoranj; madžarsko Viztorony) in je bil namenjen najprej za oskrbo z vodo; na betonskem nabiralniku pa so kmalu nastale razpoke in ostala je le stavba, morda tudi z namenom, da zakriva katoliško cerkev prihajajočim z vzhoda; tudi danes nima več tega osnovnega namena - oskrbovati mesto z vodo, ampak je razprodana najemnikom.
  10. Slobodan Maričić (5. oktober 2023). »Jogurt revolucija: Ukidanje autonomije Vojvodine i Antibirokratska revolucija, 35 godina kasnije«. London: BBC. Pridobljeno 23. oktobra 2024.
  11. »Jung – Magyar Katolikus Lexikon«. Pálos Könyvtár Budapest. 1980–2013. Pridobljeno 17. junija 2024.{{navedi splet}}: Vzdrževanje CS1: zapis datuma (povezava)
  12. »Društvo: Spora restitucija crkvene imovine«. RTS. 21. avgust 2010. Pridobljeno 26. junija 2024.

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]
(madžarsko)
(angleško)

Apostolic Administrator Emeritus of Zrenjanin, Serbia; Titular Bishop of Castellum in Numidia)

Nazivi Rimskokatoliške cerkve
Predhodnik: 
apostolski upravitelj Bukatko
apostolski upravitelj v Zrenjaninu (Bečkereku)
1972–1988
Naslednik: 
Škof Huzsvár