Pojdi na vsebino

Konkordatna kriza

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Konkordatna kriza imenujejo zgodovinarji obdobje okoli podpisa konkordata med Svetim sedežem in Jugoslavijo. Vrhunec te krize je bila Krvava procesija 1937 v Beogradu.

Zgodovinsko ozadje

[uredi | uredi kodo]

Nezavidljiv položaj katoličanov

[uredi | uredi kodo]

Prvi beograjski nadškof je bil Rodič, ki ga je ravno v tem času (1936) zamenjal Ujčič. Značilno je, da so Rodičevemu predhodniku Strossmayerju srbske oblasti za časa Kraljevine Srbije stalno očitale, da stanuje "na tujem" (v Avstro-Ogrski) in da je "samo upravitelj" obsežne Beograjsko-Smederevske škofije (medtem ko je bil "redni škof" Džakovske in vrhbosenske škofije). Škof Strossmayer si je - kot vsestransko izobražen mož in razgledan politik - zlasti zaradi proti katoličanom usmerjenih ukrepov Kraljevine Srbije na vso moč prizadeval dokazati tako Svetemu sedežu kot srbski vladi, da ne bo miru in ureditve katoliških zadev, dokler ne bo sklenjen konkordat.[1]

Sedaj pa, ko je Srbija v Rodiču dobila čisto nadškofa in nadškofijo (po konkordatnih določilih iz 1914), ki je stanoval v sami prestolnici in je bil povrhu še Jugoslovan - se stanje pravzaprav ni nič izboljšalo, ampak so stvari krenile še bolj v napačno smer. Bližnja prihodnost bo kmalu pokazala, da to ni nič vplivalo na takorekoč prirojene predsodke Srbov zoper Zahod in Vatikan, ki so zato na katoličane še vedno gledali kot na tujce in nezaželene tekmece na verskem področju, ter jim stalno (često neupravičeno) očitale prozelitizem in unijačenje. Prihodnost bo pokazala kmalu, da so Rodiča prav zato merodajni dejavniki pustili na cedilu v najtežjih trenutkih, in da konkordatna kriza ni bila kaka naključna epizoda mimogrede. Odgovorni mu iz finančnih težav namerno niso hoteli pomagati; moral je odstopiti, ker je res ostal "brez sleherne človeške pomoči", kot mu je že ob nastopu službe malodane preroško napovedal nuncij Pellegrinetti; v spremnem pismu ni niti malo olepševal obupnih razmer, v katerih se je tedaj nahajala novoustanovljena nadškofija, ter mu je zelo realistično opisal težavne razmere takole:

Bez svake ljudske pomoći[2] Brez sleherne človeške pomoči

Znaj, katedrale nemaš, a nije se ni počela graditi; nadb. kurije ne ima, svećenika je jako malo, vjernici su u najudaljenijim mjestima razasuti, redovničkog zavoda nikakova, ni muškog ni ženskog, katoličkih škola nikakovih, siromaštvo najveće – a sve se ovo ima urediti malne bez svake ljudske pomoći.

Vedi, stolnice nimaš, a niso je niti začeli graditi; nadškofijska palača ne obstaja; duhovnikov je zelo malo, verniki so razkropljeni po najbolj oddaljenih krajih, redovniške hiše ni niti ene – ne moške ne ženske; katoliških šol ni nobenih, a vlada najhujša revščina - a vse to bo treba urediti takorekoč brez sleherne človeške pomoči.

Poskus ureditve in nasprotovanja

[uredi | uredi kodo]

Pravosodni minister Auer je 1935 v Vatikanu – zlasti na prizadevanja Pija XI. - podpisal v imenu Jugoslavije konkordat, ki naj bi katoličane v pravicah izenačil s pravoslavnimi. Sam sporazum ni naletel na poseben odziv v javnosti.
Novembra 1936 je Namestništvo s knezom Pavlom na čelu izdalo ukaz, s katerim je pooblastilo vlado Stojadinović-Korošec-Spaho[3], da konkordat posreduje Ljudski skupščini na sprejetje.

Decembra 1936 pa je »Arhijerejski sinod« poslal vladi memorandum s sporočilom, da Srbska pravoslavna Cerkev ne more privoliti v tak sklep. [4]
Vedno bolj je vrelo, ko je bilo treba konkordat potrditi v jugoslovanski skupščini. To je namreč naletelo na hud odpor pri patriarhu Varnavu in njegovi duhovščini, saj je bila dotlej Srbska pravoslavna Cerkev - kot izrazito »jugoslovanska« - privilegirana. [5] Za Novo leto 1937 je hotel izdati poslanico, v kateri je konkordat označil za pogodbo s „črnim poglavarjem črne internacionale“ in pozval ljudstvo, naj se dvigne kot „vojska božja zoper vojsko satansko“. V njej se trdi celo, da:

Посланица патријарха Варнаве о српској новој 1937. Години

[6]

Poslanica patriarha Varnava ob srbskem Novem letu 1937

…и сами Турци су се борили против латинске најезде на Балкан. И благодарећи Турцима, та најезда je устукнута.

…tudi sami Turki so se bojevali zoper latinsko prodiranje na Balkan. Njim se lahko zahvalimo, da je bil ta prodor zaustavljen.

V taki ostro polemični obliki - vsebuje še več sovražnega govora - je vsaj poslanica prišla v javnost. Oblasti so prepovedale tiskanje brošure, patriarh je nenadoma zbolel, pa so se razširile govorice, da je bil zastrupljen.

Krvava procesija

[uredi | uredi kodo]

19. julija je bilo glasovanje o spornem sporazumu; pravoslavno vodstvo je istega dne sklicalo prepovedani shod, ki naj bi bil namenjen za zdravje bolnega patriarha, a se je sprevrgel v spopad z žandarmerijo, v Krvavo procesijo (Krvavo litijo). Tega dne je bil konkordat v skupščini sicer izglasovan, vendar zaradi Konkordatne krize nikoli ratificiran. [7] [8]
Po glasovanju v Skupščini je Sveti arhijerejski sinod [9] enoglasno sklenil, da izobči iz pravoslavja vse ministre in poslance pravoslavne vere, ki so dali svoj glas za konkordat; ker je skupščina pozneje popustila, je tudi pravoslavno vodstvo omililo svoje stališče in preklicalo izobčenje. [10]

Ocena

[uredi | uredi kodo]

Britanski zgodovinar Malcolm (*1956) je o teh balkanskih zdrahah dejal:

"Največja razdiralna sila v jugoslovanski politiki teh let je bil srbski nacionalizem: Srbi so, nahujskani od Pravoslavne cerkve, s hudimi demonstracijami uspeli preprečiti sklepanje "konkordata" med Jugoslavijo in Vatikanom leta 1937." [11]

To je bil pravzaprav začetek konca Jugoslavije. Zato večina zgodovinarjev meni, da je bil spopad okoli konkordata predhodnica poznejših usodnih dogodkov. [12]

Sklici

[uredi | uredi kodo]
  1. Pismo kardinala kongregacije za raširenje vjere od 27. XII. 1890. Biskupijski arhiv Đakovo.
  2. Matija Rihtarić: “Imenovanje apoštolskoga administratora banatskog O. Rafe Rodića, nadbiskupom beogradskim”, s. 533
  3. »Vlada Stojadinović – Korošec – Spaho (1935 – 1939) – najstabilniji period Bosne i Hercegovine u monarhističkoj Jugoslaviji«. Bosnae info. 20. april 2017. Pridobljeno 1. marca 2018.
  4. »Konkordatska kriza«. Skrivene istine. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 2. marca 2018. Pridobljeno 28. februarja 2018.
  5. Varnava Rosić (10. IX. 1880 – 23. VlI. 1937) – patriarh Srbske pravoslavne Cerkve (1930 – 1937)
  6. »Посланица патријарха Варнаве о српској новој 1937. години«. РАСЕН. 2018. Pridobljeno 28. februarja 2018.
  7. »Krvava litija u Srbiji 1937. godine: Bitka protiv Konkordata sa Vatikanom!«. Kurir. 4. april 2016. Pridobljeno 28. februarja 2018.
  8. Konkordatska kriza
  9. Sveti arhijerejski sinod - Sveta škofijska sinoda – najvišji zakonodavni in izvršni organ Srbske pravoslavne Cerkve
  10. »Karađorđevići i Vatikan«. Srbin info. 23. december 2013. Pridobljeno 28. februarja 2018.
  11. »Kratka povijest Bosne - Noel Malcolm« (PDF). Arhivirano iz prvotnega spletišča (PDF) dne 3. marca 2018. Pridobljeno 2. marca 2018.
  12. »Krvavi svetosavski barjaci na ulicama Beograda«. Politika. 18. julij 2017. Pridobljeno 28. februarja 2018.

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]
(srbohrvaško)