Festival slovenskega filma 2017

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Jump to navigation Jump to search
Kipci vesne-čakajo-lastnike na 20. festivalu slovenskega filma

20. Festival slovenskega filma (20. FSF) je potekal od 12. do 16. septembra 2017 v Portorožu. Direktorica festivala je bila Jelka Stergel, ki je nadomestila Igorja Prassla.[1] Otvoritveni film je bil Slovenija, Avstralija in jutri ves svet Marka Naberšnika.

Dvajseta izvedba FSF-ja je prinesla nekaj novosti:

  • večerne projekcije na plaži (Kino plaža)
  • dve žiriji za nagrade vesna
  • novi nagradni kipci, ki jih je oblikovala Ivana Potočnik
  • programski sklop osnovnošolskih in srednješolskih filmskih stvaritev Podmladek

20. FSF v številkah[uredi | uredi kodo]

Zbiranje prijav je potekalo do 30. junija (kratko- in srednjemetražni) oziroma 24. julija 2017 (celovečerni filmi). Prijavljeno je bilo rekordno število del – 183 (16 več kot l. 2016); med njimi je bilo 71 igranih (53 kratkih, 7 srednjemetražnih in 11 celovečernih), 64 dokumentarnih (21 kratkih, 22 srednjemetražnih in 21 celovečernih), 24 animiranih (kratkih), 12 eksperimentalnih (kratkih in srednjemetražnih) in 12 drugih filmov.[2]

Na festivalu bo predvajanih 97 filmskih del. Za uradni tekmovalni program je bilo izbranih 52 filmov (16 celovečernih, 5 srednjemetražnih, 21 kratkih, 8 študentskih in 2 manjšinski koprodukciji), ki se bodo potegovali za nagrade vesna, v uradni pregledni program pa se je uvrstilo 32 filmov (6 celovečernih, 8 srednjemetražnih, 11 kratkih in 7 študentskih). V uradnem programu bo tako predvajanih 84 filmov, v spremljevalnem pa 13 (7 v sklopu Podmladek, 6 pa v sklopu Posvečeno).[3][4][5]

Nagrade[uredi | uredi kodo]

Nagrada Metoda Badjure za življenjsko delo[uredi | uredi kodo]

  • Franci Zajc, producent[6]

Vesne[uredi | uredi kodo]

Strokovne vesne sta podeljevali dve strokovni žiriji:

(I) strokovna žirija za celovečerne (igrane, dokumentarne, animirane) filme:

Kategorija Prejemnik
celovečerni film Družina (r. Rok Biček; p. Zavod Cvinger film)
celovečerni igrani film[a] Ivan (r. Janez Burger; p. Zavod Staragara)
režija Hanna A. W. Slak (Rudar)
scenarij Srdjan Koljević, Melina Koljević, Janez Burger in Aleš Čar (Ivan)
glavna ženska vloga Maruša Majer (Ivan)
glavna moška vloga Leon Lučev (Rudar)
stranska ženska vloga Ivanka Mežan (Vztrajanje)
stranska moška vloga Brane Grubar (Vztrajanje)
fotografija Marko Brdar (Družinica in Ivan)
izvirna glasba Damir Avdić (Družinica in Ivan)
montaža Vlado Gojun (Rudar)
scenografija Janez Prohinar (Košarkar naj bo)
kostumografija Emil Cerar in Polonca Valentinčič (Družinica)
maska Alenka Nahtigal (Ivan)
zvok Boštjan Kačičnik (Družinica)
posebni dosežki[b] Vsaka dobra zgodba je ljubezenska zgodba (r. Matjaž Ivanišin, Rajko Grlić)

(II) strokovna žirija za ostale kategorije:

Kategorija Prejemnik
dokumentarni film Playing Men (r. Matjaž Ivanišin; p. Zavod Nosorogi)
kratki igrani film Apoptoza (r. Tomaž Gorkič; p. Zavod Blade produkcija)
manjšinska koprodukcija Moški ne jočejo (r. Alen Drljević; p. Deblokada, Zavod Iridium Film)
animirani film Celica (r. Dušan Kastelic; p. Inštitut Bugbrain)
izvirni avtorski prispevek
(eksperimentalno AV-delo)
Vztrajanje (r. Miha Knific)
študijski film Anja Ganja (r. Peter Bizjak)
posebni dosežki Glasba je časovna umetnost 2, LP film Buldožer – Pljuni istini u oči (r. Varja Močnik)

Žirija lahko podeli tudi vesno za posebne dosežke.

(III) nagrada občinstva (za najboljši celovečerni film tekmovalnega programa):

  • Košarkar naj bo (r. Boris Petkovič; p. Gustav Film)

Ocene filmov: Košarkar naj bo (4,86), Ivan (4,75), Zadnji ledeni lovci (4,70), Vsaka dobra zgodba je ljubezenska zgodba (4,70), Rudar (4,68), Družinica (4,57), Charlatan Magnifique (4,47), Stekle lisice (4,45), Vztrajanje (4,44), Slovenija, Avstralija in jutri ves svet (4,33), Družina (4,24), Bila so Titova mesta (4,20), Ksana (4,03), Privid (3,55)[7][8][9][10]

Ostale nagrade[uredi | uredi kodo]

Nagrada Prejemnik
nagrada Art kino mreže Slovenije Ivan (r. Janez Burger; p. Zavod Staragara)
nagrada Društva slovenskih filmskih kritikov in publicistov (FIPRESCI) Ivan (r. Janez Burger)
nagrada za najboljši film sklopa Podmladek Vonj po razkroju (r. Anže Testen)
nagrada kosobrin Jožica Hafner

Sestave žirij[uredi | uredi kodo]

  • vesne – strokovna žirija za celovečerne filme: Jasna Krajinovič, dr. Peter Stanković in Zlatko Vidacković
  • vesne – strokovna žirija za ostale kategorije: Nataša Barbara Gračner, Maja Malus Azhdari in Rok Sečen
  • žirija Art kino mreže Slovenije: Aliki Kalagasidu, Samo Seničar in Žiga Kump
  • žirija Društva slovenskih filmskih kritikov in publicistov: Žiga Brdnik, Peter Cerovšek in Ana Šturm
  • žirija za Badjurovo nagrado: Miha Knific, Mako Sajko, Petra Seliškar, Simon Tanšek in Ženja Leiler, predsednica

Tekmovalni program[uredi | uredi kodo]

Celovečerni filmi (nad 70')[uredi | uredi kodo]

Film Angleški naslov Režiser Leto Vrsta Žanr
Anina provizija Ana's Commission Igor Šmid 2016 igrani kriminalna drama
Bila so Titova mesta They Were Tito's Towns Amir Muratović 2017 dokumentarni zgodovinski
Charlatan Magnifique Charlatan Magnifique Maja Pavlin 2016 dokumentarni glasbeni, biografski
Codelli Codelli Miha Čelar 2016 dokumentarni biografski
Družina The Family Rok Biček 2017 dokumentarni drama
Družinica The Basics of Killing Jan Cvitkovič 2017 igrani drama
Ivan Ivan Janez Burger 2017 igrani drama
Košarkar naj bo Let Him Be a Basketball Player Boris Petkovič 2017 igrani mladinski/otroški
Ksana Ksana Dejan Babosek 2017 igrani drama
Moški ne jočejo Men Don't Cry Alen Drljević 2017 igrani
koprodukcijski
drama
Privid A Dream Boštjan Slatenšek 2016 igrani drama
Rudar The Miner Hanna A. W. Slak 2017 igrani biografski, zgodovinski
Slovenija, Avstralija in jutri ves svet Slovenia, Australia and Tomorrow the World Marko Naberšnik 2017 igrani satirična drama
Stekle lisice Rabid Foxes Boris Jurjaševič 2017 igrani akcijska drama
Vsaka dobra zgodba je ljubezenska zgodba Every Good Story Is a Love Story Matjaž Ivanišin, Rajko Grlić 2017 dokumentarni biografski
Vztrajanje Perseverance Miha Knific 2017 igrani eksperimentalni
Zadnji ledeni lovci The Last Ice Hunters Jure Breceljnik, Rožle Bregar 2017 dokumentarni avanturistični, raziskovalni

Srednjemetražni filmi (45'−70')[uredi | uredi kodo]

Film Režiser Leto Vrsta Žanr
Glasba je časovna umetnost 2, LP FILM Buldožer – Pljuni istini u oči
/ Music is the Art of Time 2, LP film Buldozer – Spit Truth Into the Eyes
Varja Močnik 2017 dokumentarni glasbeni, biografski
Goreči škof / The Burning Bishop David Sipoš 2017 biografski
Mesto svetlobe / City of Light Marko Kumer Murč 2017
Playing Men Matjaž Ivanišin 2017
Status Zero Jani Sever 2016 družbeni

Kratki filmi (do 45')[uredi | uredi kodo]

Film Angleški naslov Režiser Leto Vrsta Žanr
Apoptoza Apoptosis Tomaž Gorkič 2017 igrani fantazijski
Avtoportret Self-portrait Mitja Manček 2016 animirani biografski
Celica The Box Dušan Kastelic 2017 animirani fantazijski
Dej povej; Zrisan Tell Me; Redrawn Domen Lo 2017 animirani romanca
Dobro unovčeno popoldne A Well Spent Afternoon Martin Turk 2016 igrani mladinski/otroški
Dolga pot do prvih korakov A Long Journey for the First Steps Ratko Stojiljković, Julia Minet, Jasmina Mustafić 2016 dokumentarni drama
Fountain Fountain Goran Vojnović 2017 igrani drama
Ko sem se pogledala navzdol As I Looked Down at Myself Branko Potočan 2017 eksperimentalni gibalno-plesni
Koyaa – Razigrani avtomobilček Koyaa − Naughty Toy Car Kolja Saksida 2017 animirani komedija, mladinski/otroški
Le dihajoče bitje Only Breathing Ahmad Adelian, Agata Kochaniewicz, Nawal Chagar 2017 dokumentarni glasbena dokudrama
Maček Muri – Sprehod Muri the Cat – Going for a Walk Jernej Žmitek 2016 animirani glasbeni, družinski/otroški
Moderne Kunst Moderne Kunst Marko Šantić 2017 igrani drama, komedija
Moj avto! My Car! Aljaž Tepina 2016 igrani akcijska komedija
Nevidna roka Adama Smitha The Invisible Hand of Adam Smith Slobodan Maksimović 2017 igrani komedija
Niko Niko Andrej Košak 2017 igrani drama
Po gladini Skipping Stones Blaž Slana 2017 igrani drama
Sanjsko stanje Dream State Áron Horváth 2016 eksperimentalni fantazijski film ceste
Štokholm Stockholm Luka Štigl 2016 igrani akcijska komedija kriminalka
Trahere Trahere Juš Jeraj, Atila Urbančič 2017 dokumentarni satira
Verjetno te nikoli več ne bom videla I'll Probably Never See You Again Mitja Mlakar 2017 igrani drama
V modrino Into the Blue Antoneta Alamat Kusijanović 2017 igrani
koprodukcijski
drama, mladinski/otroški
Zakaj je Istra tužna Why Is Istria So Gloomy Koni Steinbacher 2017 animirani muzikal

Študijski filmi[uredi | uredi kodo]

Film Režiser Leto Vrsta Žanr
Anja Ganja Peter Bizjak 2017 igrani erotični pohošoker
Bližnje srečanje / Encounter Samo Bihar, Filip Bihar, Antonella D'Amico, Miha Oven, Anja Zadnik 2017 animirani akcijska komedija
Catican Mery Gobec, Inês Sambas, Asja Tros 2017 animirani fantazijski
Ondine Taja Košir Popovič 2017 igrani drama
Podpišite tukaj / Sign Here Aljaž Bastič 2017 igrani drama
Zamejen / Bordered Leo Černic 2016 dokumentarni biografski družinski
Živali so posebni učinki / Animals Are Special Effects Sandra Jovanovska 2017 eksperimentalni avanturistična drama
Živeti v megabitu / Live in a Megabit Anne Tassel 2017 igrani drama

Pregledni program[uredi | uredi kodo]

Film Režiser Leto Vrsta Žanr
Celovečerni filmi
Futura: na odprtem / Future: Open Rudi Uran 2017 igrani družbena satira
Irena, lahkonoč / Goodnight, Irene Miha Možina, Haidy Kancler 2017 dokumentarni
Konec / The End Vid Hajnšek 2016 dokumentarni drama
Ponovni pogled na Modri žamet / Blue Velvet Revisited Peter Braatz 2016 dokumentarni
koprodukcijski
Sedem grehov in vrlin / Seven Sins and Virtues Majda Širca 2016 dokumentarni
Šum Balkana / Balkan Whispers Boris Petkovič 2017 dokumentarni glasbeni film ceste
Srednjemetražni filmi
Legendarni Drenovci / The Legendary Cornelians Igor Vrtačnik 2016 dokumentarni pustolovski
Navigare necesse est Radovan Čok 2017 dokumentarni
Obzornik 63 / Newsreel 63 Nika Autor, Ciril Oberstar 2017 eksperimentalni
Pappenstory – Štorija o slovenskem amaterskem gledališču SAG Trst
/ Pappenstory – A Story About Slovenian Amateur Theater SAG Trieste
Martin Turk 2017 dokumentarni
Pisma očetu / Letters to a Father Črt Brajnik 2017 eksperimentalni
Tok / Flow Ana Čigon, Ida Hiršenfelder, Saša Spačal 2016 dokumentarni družbeni
Vsa življenja Toneta Mlakarja / The Charmed Life of Tone Mlakar Marko Cvejić 2017 dokumentarni biografski
Vžgano v spominih / Burnt in Memories Anja Medved, Nadja Velušček 2017 dokumentarni zgodovinski
Kratki filmi
Beauty Has No Size Vesna Klančer, Julia Minet, Amelisa Eminić 2017 dokumentarni biografska drama
Glasba v moji glavi / Music in My Head Mišo Šušak 2017 igrani drama
Ljubo doma / Home Sweet Home Jernej Kastelec 2017 dokumentarni
Martin Krpan Nejc Saje 2017 animirani
Mine dan, začne se jutro / Day Passes, Morning Begins Lina Eržen 2017 igrani drama
Most / The Bridge Marija Mia Keserović 2017 igrani fantazijska drama
Musca Domestica Áron Horváth 2017 igrani drama, komedija
Nebo / The Sky Juš Premrov 2017 igrani znanstvenofantastična drama
Sidhartov odhod / The Leaving of Siddhartha Kristijan Krajnčan 2017 igrani glasbeni
Strah / Fear Dejan Babosek 2017 igrani drama
Uporni duh / Rebellious Essence Ana Čigon 2017 animirani mladinska komedija, satira
Študijski filmi
500 let / 500 Years Ester Ivakič 2017 igrani fantazijski
Baby Boom Sandra Jovanovska, Mojca Valič, Anna Loi 2017 animirani psihodrama za osamljene pare
Brata / Brothers Fabris Šulin 2017 igrani drama
Delci vesolja in časa / Fragments of Space and Time Ana Bahor 2017 igrani drama
Maruška / Marushka Hanna Szentpeteri 2017 igrani mladinski/otroški
Oropana duša / Robbed Soul August Adrian Braatz 2016 igrani drama
Sestreljeni / The Stricken Matic Štamcar 2017 dokumentarni drama

Spremljevalni program[uredi | uredi kodo]

Posvečeno[uredi | uredi kodo]

Film Angleški naslov Režiser Leto Vrsta
Barabe! Rascals! Miran Zupanič 2001 igrani
Ne čakaj na maj Don't Whisper František Čap 1957 igrani
Odstiranje pogleda z Mirjano Borčić Unveiling the View with Mirjana Borčić Maja Weiss 2017 dokumentarni
Sam svoj – portret Jožeta Babiča On His Own – The Portrait of Jože Babič Slavko Hren 2017 dokumentarni
Socializacija bika? Socializing the Bull? Zvonko Čoh, Milan Erič 1998 animirani

Podmladek[uredi | uredi kodo]

Program igranih filmov, ki so jih ustvarili šolarji in dijaki.

Film Angleški naslov Režiser Leto Vrsta Žanr
...in!? F-Team Jakob Grižonič 2017 igrani akcijska drama, romantična komedija, mladinski/otroški
Nočna ptica Night Bird Andraž Žigart 2017 mladinska/otroška komedija
Pesem za flašo vina A Poem for a Bottle of Wine Matej Drobež 2017 študijska drama
Portret izgubljenim Lost Souls of Tomorrow Jan Krevatin 2017 drama
Še enkrat Again Urh Mlakar 2016 mladinska/otroška komedija
Vonj po razkroju Odor of Decomposition Anže Testen 2017 psihološki
Zaradi Eve Because of Eva Jan Krevatin 2016 drama

Opombe[uredi | uredi kodo]

  1. Ker je bil za najboljši celovečerni film proglašen dokumentarni film Družina, je žirija podelila še nagrado za najboljši igrani celovečerni film.
  2. Podeljeni sta bili lahko največ 2 vesni za posebne dosežke. Vsaka žirija je podelila eno.

Sklici in viri[uredi | uredi kodo]

  1. "Na čelu Festivala slovenskega filma bo Jelka Stergel". Delo. 14. 3. 2017. Pridobljeno dne 13. 9. 2017. 
  2. "PRIJAVE NA 20.FSF V ŠTEVILKAH". Pridobljeno dne 12. 9. 2017. 
  3. "IZBOR FILMOV 20. FSF JE ZAKLJUČEN". Pridobljeno dne 12. 9. 2017. 
  4. "Filmski vrvež v Portorožu: vesne čakajo na nagrajence". MMC. 12. 9. 2017. Pridobljeno dne 12. 9. 2017. 
  5. "Deloskop izpostavlja: Jubilejna izdaja Slovenskega filmskega festivala". Delo. 12. 9. 2017. Pridobljeno dne 12. 9. 2017. 
  6. "Badjurova nagrada za življenjsko delo". Pridobljeno dne 12. 9. 2017. 
  7. "ZNANI PRVI REZULTATI GLASOVANJA OBČINSTVA". Pridobljeno dne 22. 9. 2017. 
  8. "ZNANI DRUGI REZULTATI GLASOVANJA OBČINSTVA". Pridobljeno dne 22. 9. 2017. 
  9. "ZNANI TRETJI REZULTATI GLASOVANJA OBČINSTVA". Pridobljeno dne 22. 9. 2017. 
  10. "ZNANI ČETRTI REZULTATI GLASOVANJA OBČINSTVA". Pridobljeno dne 22. 9. 2017.