Pogovor o Wikipediji:Ste vedeli
Ste vedeli |
---|
Smernice |
Pogovor |
Naslednja posodobitev |
Arhiv |
Kdo lahko prispeva
[uredi kodo]Ali lahko vsi prispevamo k "Ste vedeli, da..."? LP, --Klemen Kocjancic 22:43, 9 avg 2004 (CEST)
- Načeloma že, če so poudarjeni članki zanimivi in presegajo slovarsko definicijo. Pri tem je treba paziti, da so izbrane novosti točno štiri, ter da so z različnih področij znanja, pa da jih ne menjamo niti preveč pogosto niti preveč redko. Angleška Wikipedija jih približno na 2 dni, mi pa jih prej nismo že en mesec. Ker pa si še bolj nov, predlagam, da še malce počakaš preden začneš spreminjati glavno stran; pozneje boš imel boljši pregled nad celotno Wikipedijo. --romanm 07:39, 10 avg 2004 (CEST)
Prav; mislil sem predložiti samo podatek, da je Fanta nastala zaradi druge svetovne vojne. LP, --Klemen Kocjancic 15:24, 10 avg 2004 (CEST)
- Hvala za predlog - lahko ga upoštevamo, ko bomo spet spreminjali stran (enkrat konec tega ali začetek naslednjega tedna, najbrž). --romanm 17:02, 10 avg 2004 (CEST)
Postopek izbire
[uredi kodo]Ker nas je še vedno malo in novih strani tudi, predlagam naslednjo politiko glede nesrečne rubrike Ste vedeli, da ...:
- naredi se spisek oseb, ki so pripravljene pomagati pri tedenskem urejanju zanimivih novosti za glavno stran - vsak lahko doda svoje ime na konec spiska,
- oseba, ki je določen teden dežurna, ima nalogo, da ne prej kot v petek in ne pozneje kot v nedeljo popravi Template:Did_you_know in Wikipedija:Ste vedeli, da ... z novostmi tega tedna,
- pri tem naj pazi, da zajame različna področja + natanko eno lepo sliko,
- "svoje" strani naj doda le izjemoma (zaradi nepristranskosti presojanja kaj je zanimivo),
- če dežurna oseba do nedelje tega ne stori, lahko to stori kdorkoli (kdor prej pride, prej melje),
- v vsakem primeru Template:Did_you_know ne sme vsebovati prastarih člankov, kot zdaj.
Menim, da je takšen način za nas primernejši kot glasovanje, ki lahko vsak teden trati energijo. Kaj menite o tem predlogu? --romanm (pogovor) 23:44, 4 okt 2004 (CEST)
- Super je :D --spiko-carpediem 23:55, 4 okt 2004 (CEST)
- Drugo je v redu, edino omejitev na "nesvoje" strani se mi ne zdi povsem smiselna, ker pač "svoje" strani najbolj poznam. Javljam se tudi na seznam urednikov. Aja, ni 14-dnevno dovolj pogosto? Nekam na glavno stran bi lahko dodali tudi tekoče dogodke. --AndrejJ 00:02, 5 okt 2004 (CEST)
- Dober predlog. Se tudi strinjam z Andrejem glede svojih člankov. Sicer naj vsak pač sam presodi, če 'svoj' članek vključi. Pa četudi bo kdo kdaj 'zamudil' ne bo nič narobe, saj 14-dnevni interval tudi ni tako za izmet. --xJaM 01:19, 5 okt 2004 (CEST)
- Omejitev na "nesvoje" članke je mišljena, da sploh prebereš vse novosti - ni hudir, da v njih ne najdeš tudi nekaj zanimivega - in da nimaš preveč enostranskih tem. Seveda je to le priporočilo, ki ga je moč kršiti. Strani bi menjal na 1 teden, redkeje ne, sicer niso več aktualne. --romanm (pogovor) 07:48, 5 okt 2004 (CEST)
- Mogoče bi se lahko uvedla posebna stran, kjer bi se zbirali predlogi (lahko bi kar vsak po dokončanju svojega članka tja napisal kakšno enostavčno zanimivost), urednik pa bi jih upošteval (v kriznih "trenutkih") ali pa tudi ne. --Heretik 09:14, 5 okt 2004 (CEST)
- Tudi super ideja --spiko-carpediem 14:51, 5 okt 2004 (CEST)
- Zakaj so dovoljeni samo novi članki, konec koncev se rubrika imenuje "Ste vedeli, da...", ne "Novosti tedna". Zagotovo se najde kup dobrih člankov, ki imajo to "napako", da so nastali v času, ko se s to rubriko ni ukvarjalo. In kaj sploh pomeni novo, glede na to, da je članke mogoče neprestano dopolnjevati?
- S tem so mišljeni novi članki, tako pa je zato, ker je tako tudi pri Angležih in smo mi zamisel povzeli po njih. Najbrž zato, da dobiš občutek, da je projekt živ. --romanm (pogovor) 12:35, 7 okt 2004 (CEST)
- Kako je pa v primeru, če se ukine preusmeritev in se pod preusmerjeno geslo napiše čisto nov članek? Vsekakor je to nov članek, čeprav tista posebna stran ni tega mnenja... Da niti ne omenjamo trikov pomlajevanja člankov, da se starega shrani k sebi, na strežniku se ga zbriše in takoj naloži "novega" nazaj --Heretik 16:13, 16 okt 2004 (CEST)
- Mislim, da smo dovolj zreli, da se bomo znali izogibati potez, ki bi jih kdo razumel kot poskus prelisičenja drugega, tako da o tem ne bo treba razmišljati. Po zdravi pameti bi rekel, da je nov članek na strani, ki je bila prej preusmeritev ali pa neumnost, tudi nov članek. --romanm (pogovor) 16:46, 16 okt 2004 (CEST)
- Škoda, da se "dežura" med vikendom, ko imam bolj poredko čas in ponavadi do zadnjega trenutka ne vem, kako in kaj... --Heretik 11:52, 7 okt 2004 (CEST)
Komentar predlogov
[uredi kodo]Med predlogi danes piše:
V katerem novem članku je ta podatek? V 2 (število) in nanometer ga nisem našel. --romanm (pogovor) 23:04, 6 okt 2004 (CEST)
V angleškem. Upam, da bo tudi v slovenskem kmalu. --xJaM 23:05, 6 okt 2004 (CEST)
A, to je bil bolj tak preroški predlog. ;-) Potem bo seveda tudi namesto "2 nanometra" povezava na "2 nanometra"? --romanm (pogovor) 23:11, 6 okt 2004 (CEST)
- Ne - izhodišče je bil nanometer, ker je to nov članek. Zdel se mi je zanimiv ta podatek, čeprav mi tako na oko, ne pove dosti. Z 'mikrometrom' bi to s težavo človek preveril. Se grem lotiti še tega preroškega članka o redu velikosti. Potem je bolje, da namesto na število 2, številka 2 kaže na ta red velikosti.
Ima 40-kratno zmožnost zamrzovanja glede na ??
[uredi kodo]Kaj natančno pomeni:
- ima 40-kratno zmožnost zamrzovanja glede na tekoči helij
--AndrejJ 11:50, 8 okt 2004 (CEST)
- Sam to razumem kot da je treba pri dani količini in vrsti snovi 40× manj tekočega neona kot pa tekočega helija, da jo zamrznemo. Je prevod tegale iz en:Neon:
- Neon is the second-lightest noble gas, glows reddish-orange in a vacuum discharge tube and has over 40 times the refrigerating capacity of liquid helium and three times that of liquid hydrogen (on a per unit volume basis).
- Ampak upam, da se bo oglasil kak kemik in to lepše povedal. --romanm (pogovor) 21:39, 8 okt 2004 (CEST)
Predlogi
[uredi kodo]Zakaj se meni dozdeva, da sploh ne berem več na glavni strani "Ste vedeli, da ...", ampak raje predloge, ki so precej hitro ažurirani ? --AndrejJ 22:36, 15 nov 2004 (CET)
- Zakaj se meni dozdeva, da ne berem kaj dosti od tega, ker že tako izbiram predloge? Sem mislil, da bova še koga zanimirala za filtriranje novosti, pa vidim, da najbrž ne ... --romanm (pogovor) 23:04, 15 nov 2004 (CET)
Veseli me
[uredi kodo]Že tretji teden je moj članek (toktat dva ali celo trije) med "Ali ste vedeli da ...". Nekako me to utrjuje v mneju, da le ne prispevam samo "pikzigmatskih člankov", ampak tudi kaj zanimivega. Pa imejte (vsaj dokler se bistveno ne izboljšam) potrpljenje z mojimi tipkarskimi napakami in ne vsemi povezavami na gesla (se navajam na delo z intereaktrivno enciklopedijo z razliko od klasičene v nekaj težkih zvezkih).
Sedaj sem se navadil, da če je članek malo daljši ga izpišem na papir in označim vse najdene tipkarske napake. Pa saj veste, v lastnem članku je najtežje iskati tipkarske napake - saj ga znaš na pamet.
Na pomoč Ali kdo ve kako se da nek "brkljalnik" pripraviti do tega, da bo gesla (interne povezave na gesla) izpisoval označeno, tako da bom lahko na papirju označil tudi manjkajoče povezave?? Delam z Mozillo. Janez Novak 13:58, 22 nov 2004 (CET)
- Vprašanja (opažam) nisem postavil dovolj jasno. Seveda vidim na ekranu vse povezave modro ali rdeče izpisane. Ko pa pošljem članek na tiskalnik (barvni "pljuvalnik" (ink jet) Canon i350), ki lepo izpiše v barvah opozorilo working ali kakršno barvo sliko, so vse povezave izpisane črno. Rad bi pripravil tiskalnik do tega, da mi povezave izpuiše v barvi (ali podčta, ali kar koli), tako da bom lahko ob iskanju tipkarskih napak najdel še manjkajoče povezave. Ali kdo ve kako se da prepričati tiskalnik, ne pa ekrana. ???
To je avtomatično narejeno, sam sem tudi na Mozilli. Modre povezave obstajajo, rdeče ne. LP, --Klemen Kocjancic 14:08, 22 nov 2004 (CET)
- V nastavitvah izberi "Druge nastavitve -> Oblikuj prekinjene povezave kot ..." in izberi drugo možnost (kot?). To bo poleg manjkajočih povezav napisalo vprašaj. MMG, predlagam, da se tudi ti kdaj javiš za dežurnega rubrike Ste vedeli da ... - čez vikend je treba iz novih člankov izbrati štiri zanimivosti, pa na začetku lahko še malo pomagamo pri obliki. Velja tudi za ostale. --romanm (pogovor) 14:11, 22 nov 2004 (CET)
- Vse čestitke za zanimive članke! --xJaM 14:16, 22 nov 2004 (CET)
- Pripravljen sem prevzeti izdelavo predloga za "Ali ste vedeli da..." (pa bom zelo kritičen do lastnih člankov) če mi nekdo pove, kako najdem čisti nove članke (saj le ti so kandidati za to stran).
Sem že našel. "Posebne starni", "Novi članki". V pogovor bom dogal predloge in prosim, da jih nekdo uvrsti tja (po prenislekui seveda). Janez Novak 14:28, 22 nov 2004 (CET)
Novi predlogi
[uredi kodo]- ... so se širile ZDA tudi z nakupom Luisane od Francije v času Napoleona in Aljaske od carske Rusije?
- ... je bilo včasih z zakonom predpisano da morajo biti beneške gondole pobarvane črno, danes pa je ta barva del tradicije?
- ... se v meglicah rojevajo zvezde?
- ... so kozolci značilni predvsem za slovensko pokrajino in da so najbolj znani kozolci v Studorju?
- ... je Ivan Tavčar uporabljal tudi psevdonim Emil Leon?
Švicarska garda
[uredi kodo]ŠG ni edina regularna najemniška vojaška sila na svetu; bolj znani od njih so še Gurkhe. LP, --Klemen Kocjancic 16:56, 5 dec 2004 (CET)
- To piše v tvojem članku o Švicarski gardi. Janez Novak 17:06, 5 dec 2004 (CET)
Ne, tam piše "edina skupina najemniških vojakov v skladu s švicarsko in vatikansko zakonodajo." Torej, edina skupina najemnikov, katerim je tako služenje omogočeno z zakonom v Švici in Vatikanom, Tukaj nisem nič omenjal svet. LP, --Klemen Kocjancic 17:18, 5 dec 2004 (CET)
Opus Dei
[uredi kodo]Se Opus Dei res sklanja tako: ...nekateri člani Opus Deija...? Opus Dea ne zveni bistveno boljše, mogoče bi bilo najprimerneje kar nekateri člani organizacije Opus Dei... --Missmarple 21:03, 11 jan. 2005 (CET)
- Lahko ...nekateri člani Opus Dei...! --AndrejJ 21:36, 12 jan. 2005 (CET)
- Seveda. Pri takih slovničnih zadevah je pogosto tako, da bolj kot razmišljaš, manj ti je jasno :) --Missmarple 22:06, 12 jan. 2005 (CET)
Slike
[uredi kodo]Ko izbirate slike, imejte v mislih, da so na glavni strani zelo pomanjšane. Slika:Skica_TNP_Burger.gif, denimo, je pomanjšana videti kot kup pack:
Izbirajte slike, ki prenesejo pomanjšavo. --romanm (pogovor) 00:55, 24 jan. 2005 (CET)
O slogu
[uredi kodo]...je bil Abraham Samojlovič Bezikovič rojen kot Jud? Ne razumem. Je umrl kot kaj drugega? Morda je bilo mišljeno bolj v smislu 'izhaja iz judovske družine' oz. kaj podobnega?
Prestopil je v pravoslavno vero. Popravi slog, da bo bolj jasno. lP, --Klemen Kocjančič 10:49, 13 mar. 2005 (CET)
Moj računalnik ima probleme s cookiji, pa ne vidim, ali je moj popravek dovolj kratek za na glavno stran. Skoraj dvomim - imaš kakšen predlog za krajši, a jasen stavek? --Missmarple 11:07, 13 mar. 2005 (CET)
Škrbine
[uredi kodo]Hm, malo pozno sicer, vendar ali smo dorekli ali so lahko članska semena na teh straneh, oziroma na glavni strani? Če ja, potem je vse v redu, drugače pa sta npr. delija in Eho škrbini. Saj vem - lažje je druge učiti, kot pa sam narediti.. --xJaM 02:46, 13 apr. 2005 (CEST)
- Mislim, da je bilo med predlogi več člankov, ki niso bili tako škrbasti, malo popazimo na to! --AndrejJ 08:55, 13 apr. 2005 (CEST)
Predloge sem odstranil iz razloga, ker so presegli dvotedensko omejitev. LP, --Klemen Kocjančič 09:23, 13 apr. 2005 (CEST)
- Nisem imel v mislih tega. Hočem reči, da pri izboru poiščemo malo "boljše" članke.
- Pa tudi starost "čez dva tedna" ne bi smela biti problem, oz. drugače: predlagam, da predlogi ostanejo cel mesec.
- ----
- Tu sta dva problema.
- Kaj je škrbina? Na našem Wikiju so nekateri preveč "radodarni" z podelitvami oznake "škrbina"
- Dober, zanimiv članek je lahko med "Ste vedili da,..." tudi precej časa po prvem nastanku. Kaj če nekdo, ki izjemno ljubi vnašati "semena člankov" vnese nek popolnoma nepopopln članek, potem pa čez mesec ali tri "pride nekdo mimo" in članek dopolni in postane (ne on, članek) zanimiv. --Janez Novak 13:40, 13 apr. 2005 (CEST)
Škrbaste članke sem dodal zato, ker sem se držal napisane omejitve o enotedenski starosti (oseba, ki je določen teden dežurna, ima nalogo, da ne prej kot v petek in ne pozneje kot v nedeljo iz novih strani izbere zanimivosti in popravi Template:Did_you_know (ta se pojavi na glavni strani) z novostmi tega tedna, staro vsebino pa zarhivira na vrhu te strani.). Imel sem težave pri izbiri vsebine, (malo obširnejših novih člankov je bilo prejšnji teden), zato sem dodal tudi škrbine. Predlogov ravno tako nisem upošteval zaradi starosti. Se pa strinjam, da bi lahko to tedensko omejitev odpravili. Bolj je važno, da je stvar zanimiva. --matijap | pogovor 15:40, 13 apr. 2005 (CEST)
Moje vprašanje seveda sploh ni letelo na tvoj zadnji izbor, Matija. Se tudi strinjam glede omejitve dveh tednov. --xJaM 15:53, 13 apr. 2005 (CEST)
Jaz bi tudi dal prednost kvaliteti pred novostmi. --Ales Casar 19:53, 13 apr. 2005 (CEST)
- Kakovosti pred novostjo so namenjene vse ostale kategorije člankov na prvi strani. Pri "Ali ste vedeli ..." bi radi po zgledu Angležev brali to, kar je novega (drugo že vse vemo). Seveda je cilj, da so zanimivosti res zanimive in novi članki spotoma kakovostni. --romanm (pogovor) 21:33, 13 apr. 2005 (CEST)
Aleksander Veliki in vojni ujetniki
[uredi kodo]Odstranil sem napačno trditev, da je dal Aleksander Veliki dal pobiti ujetnike. Bikte ni bilo konec, ampak je zaustavil napad na obkoljene vojake, saj so ga njegovi poveljniki prosili za milost sonarodnjakov, nakar je ukazal napad. Obkoljeni vojaki se niso predali in so imeli še oborožitev. LP, --Klemen Kocjančič 15:50, 17 julij 2005 (CEST)
Inštitut Josef Stefan
[uredi kodo]Koda je za luknjane trakove in ne kartice. --Janez Novak 07:56, 21 november 2005 (CET)
Kaj spada sem
[uredi kodo]Med "Ali ste vedeli da ..." naj bi bila samo manj znana dejstva. Pri vsem obveščanju o petardah ne vedo za to dejstvo samo dojenčki. Uvrstitev takih dejstev malo žali uporabnike glede informiranosti. --Janez Novak 09:18, 1 december 2005 (CET)
- Janez oprosti, ker te malo žalim, ampak morda je kdo vseeno manj informiran. --AndrejJ (pog., prisp.) 13:53, 1 december 2005 (CET)
- Jaz imam predebelo kožo in sem že preveč slišal da bi bil užaljen. Gre se pa za načelo. Kaj dejansko spada sem? Pred časom sem predlagal podatek, da je Islandija edina evropska država, ki nima prestavljanja ur za poleti/pozimi. Ker je osnovni članek že nekaj časa v Wikipediji (ne pa ta podatek!) zanimiv podatek ni bil uvrščen na glavno stran. Pa delajte kar hočete! --Janez Novak 14:53, 1 december 2005 (CET)
- Sem sodijo novi članki (morda bi lahko raztegnili na 1 mesec?). Kar pa se tiče "splošne poznanosti" dejstev, to je zelo vprašljiva kategorija in predvsem odvisna od izbiralca člankov. Vabljen k sodelovanju! --AndrejJ (pog., prisp.) 15:02, 1 december 2005 (CET)
Besedilo in slike poravnane na levo stran
[uredi kodo]Mar ni moteče, da slike prekrivajo začetke vrstic? -Ferdi 15:34, 12 marec 2006 (CET)
Seveda je moteče, zato smo včasih namesto tega:
- ... lahko cvetni pajek prilagodi barvo telesa glede na cvet, na katerem se zadržuje?
- ... je najstarejši slovenski rekord v atletiki v teku na 5000 m še iz leta 1974?
- ... je bil kraljevi orel (Aquila heliaca) simbol Avstro-Ogrske?
- ... je samo Lance Armstrong sedemkrat zmagal na kolesarski dirki Tour de France?
v arhivu uporabljali tole:
... lahko cvetni pajek prilagodi barvo telesa glede na cvet, na katerem se zadržuje?
... je najstarejši slovenski rekord v atletiki v teku na 5000 m še iz leta 1974?
... je bil kraljevi orel (Aquila heliaca) simbol Avstro-Ogrske?
... je samo Lance Armstrong sedemkrat zmagal na kolesarski dirki Tour de France?
Ko so se polenili ostali, sem se z njimi še jaz. --romanm (pogovor) 15:55, 12 marec 2006 (CET)
Črnci in zlata olimpijska medalja
[uredi kodo]Trditev:
- je Američan Shani Davis na zimskih olimpijskih igrah 2006 postal prvi črnec, ki je osvojil zlato olimpijsko medaljo na posamični tekmi? (21.3.06)
bi verjetno morala glasiti:
- je Američan Shani Davis na zimskih olimpijskih igrah 2006 postal prvi črnec, ki je osvojil zlato olimpijsko medaljo na zimskih olimpijskih igrah v posamični tekmi? (21.3.06)
Ali ni bil nek črnec Jessi Owens ali nekaj podobnega, ki je bleščel na olimpijadi v Berlinu? --Janez Novak 15:54, 13 april 2006 (CEST)
Prepričan sem, da do leta 2006 Jesse Owens ni bil edini temnopolti zmagovalec, torej je tvoje sklepanje pravilno. -Ferdi 16:18, 13 april 2006 (CEST)
- Tudi jaz sem prepričan, da ni bil edini vendar sem se ga prvega spomnil. Čeprav bi športna tekmovanja zaradi mene lahko ukinili (raje pred petzdeset leti kot predvčerajšnim) se spomnim da so v teku na kratke poge dolgo dominirali črnci z srednjeameriških otokov. --Janez Novak 16:25, 13 april 2006 (CEST)
- Tudi šah? -Ferdi 16:26, 13 april 2006 (CEST)
Najkrajša pesem
[uredi kodo]- ... po Guinessovi knjigi rekordov pripada rekord za najkrajšo pesem, ki traja le 1.316 sekunde skupini Napalm Death? (25.6.06)
Najkrajšo skladbo nasploh pa je "napisal" John Cage. Traja 0 sekund...
Bernardek
[uredi kodo]Prestavljeno na Pogovor:Prelaz svetega Bernardka. --Eleassar pogovor 19:19, 29 september 2006 (CEST)