Manchester

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Manchester
Manchester prikazan v severnem Yorkshireu in Angliji
Manchester prikazan v severnem Yorkshireu in Angliji
Manchester se nahaja v Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske
Manchester
Manchester
Lokacija v Združenem kraljestvu
53°28′N 2°14′W / 53.467°N 2.233°W / 53.467; -2.233Koordinati: 53°28′N 2°14′W / 53.467°N 2.233°W / 53.467; -2.233
Suverena državaZdruženo kraljestvo
Constituent countryAnglija
Upravljanje
 • VrstaUnitary authority, Mesto
 • Governing bodySvet mesta Manchester
Spletna stran[www.manchester.gov.uk www.manchester.gov.uk]
Panoramski posnetek mestnega središča

Manchester [ménčestər] je mesto v Združenem kraljestvu, ki spada v širšo, istoimensko regijo Greater Manchester v Severozahodni Angliji. Mesto ima okoli 437.000 prebivalcev, v širšem velemestnem območju, torej Greater Manchestru, ki je eno od največjih v Združenem kraljestvu, pa po ocenah živi 2.562.200 ljudi.

Manchester je bil ob koncu 17. stoletja majhno mestece z nizkim številom prebivalstva. Eksplozivna rast mesta se je pričela med industrijsko revolucijo z razvojem proizvodnje tekstila, ki je sovpadala s procesom urbanizacije. Manchester tako velja za prvo industrializirano mesto na svetu.[1] Kljub upadu industrijske dejavnosti je še vedno eno najpomembnejših gospodarskih središč v državi, poleg tega pa je tudi univerzitetno mesto in pomemben center umetnosti ter medijev.

Kulturni utrip mesta je pričel naraščati v 90. letih dvajsetega stoletja, ko je Manchester veljal za neuradno prestolnico popularne glasbe. V tem obdobju so nastale skupine kot Oasis, Blur in ostale, zaradi številnih norih zabav pa se je mesta prijelo ime Madchester. Manchester je tudi univerzitetno mesto, ki se ponaša z največjo univerzo v državi, ki jo obiskuje okoli 30 tisoč študentov, poleg tega pa ima še četrto največjo univerzo v tej državi.

Mesto je svetovno znano predvsem po dveh nogometnih klubih: United in City, ki nastopata v angleški Premier ligi. V sezoni 2011/12 sta se oba kluba borila do zadnje sekunde za naslov, prvak pa je postal City z golom v zadnjih sekundah. Oba kluba sta imela 89 točk, vendar je imel City za 8 golov boljšo gol razliko.

Tu domuje tudi kriket klub Lancshire United.

Sklici in opombe[uredi | uredi kodo]

  1. Kidd A. (2006). Manchester: A History. Lancaster: Carnegie Publishing. ISBN 1-85936-128-5.

Glej tudi[uredi | uredi kodo]

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]