Pojdi na vsebino

Giuseppe Campari

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Giuseppe Campari
Portret
Rojstvo8. junij 1892({{padleft:1892|4|0}}-{{padleft:6|2|0}}-{{padleft:8|2|0}})
Lodi[d]
Smrt10. september 1933({{padleft:1933|4|0}}-{{padleft:9|2|0}}-{{padleft:10|2|0}}) (41 let)
Autodromo Nazionale Monza
NarodnostItalija Italijan
Dirke za Veliko nagrado[1]
Leta aktivnosti1914 - 1933
Dirke55
MoštvaAlfa Corse, Scuderia Ferrari, Officine Alfieri Maserati, F. W. Stiles
Zmage9
Stopničke26
Pole pozicije0
Najhitrejši krogi6
Prva dirkaTarga Florio 1914
Prva zmagaVelika nagrada Mugella 1920
Zadnja zmagaVelika nagrada Francije 1933
Zadnja dirkaVelika nagrada Monze 1933

Cavaliere Giuseppe Campari, italijanski dirkač in operni pevec, * 8. junij 1892, Graffignana, Italija10. september 1933, Monza, Italija.

Dirkači Giuseppe Campari (2. z leve), Achille Varzi (3.) in Tazio Nuvolari (4.) moštva Alfa Romeo ter Prospero Gianferrari (6.).

Življenjepis

[uredi | uredi kodo]

Giuseppe Campari se je rodil 8. junija 1892 v italijanskem mestu Lodi. Že kot najstnik se je zaposlil v avtomobilski tovarni Alfa Romeo, sčasoma pa je napredoval v testni oddelek, kjer je že tudi tekmoval na manjših gorskih dirkah v tovarniških avtomobilih. Leta 1914 je v starosti enaindvajsetih let opozoril nase s četrtim mestom na dirki Targa Florio, toda ravno takrat je njegovo kariero je prekinila prva svetovna vojna.

Po koncu vojne se je dirkanje nadaljevalo v sezoni 1920, ko je Campari dosegel svojo prvo pomembnejšo zmago na dirki Velika nagrada Mugella v Toskani. V naslednji sezoni 1921 je ubranil zmago na dirki Velika nagrada Mugella, ter dosegel tretje mesto na dirki Targa Florio. Naslednjo večjo zmago je dosegel v sezoni 1924, ko je dobil dirko za Veliko nagrado Francije, takrat je bil del zmagovite trojice Alfe Romeo, ob njem sta dirkala še Count Gastone Brilli-Peri in Antonio Ascari v dirkalniku Alfa Romeo P2, ki ga je načrtoval Vittorio Jano.

Sezona 1925 je bila za Camparija manj uspešna, saj se je moštvo Alfe Romeo po smrti Ascarija umaknilo z dirke za Veliko nagrado Francije. Po sezoni 1926 v kateri je dominiral Maserati, je Campari naslednjo zmago dosegel v sezoni 1927, ko je dobil dirko Coppa Acerbo.

V sezoni 1928 je ubranil zmago na dirki Coppa Acerbo, ob tem pa dosegel še svojo prvo zmago na dirki Mille Miglia in drugo mesto na dirki Targa Florio. V naslednji sezoni 1929 je ubranil zmago na dirki Mille Miglia. Na dirki za Veliko nagrado Irske pa mu je v oko priletel manjši kamen, toda ni utrpel hujše poškodbe.

Pred sezono 1931 se je moštvu Alfe Romeo pridružil Tazio Nuvolari. Skupaj sta zmagala na prvi prvenstveni dirki sezone za Veliko nagrado Italije, kar jima je v Italiji prineslo status narodnega junaka, saj je v predhodnih treh dirkah za Veliko nagrado Italije vselej zmagal francoski dirkač. Na drugi prvenstveni dirki za Veliko nagrado Francije je bil tretji, naslov prvaka v krstni sezoni Evropskega avtomobilističnega prvenstva pa mu je preprečil odstop na tretji in zadnji dirki za Veliko nagrado Belgije. V tej sezoni je zmagal še na dirki Coppa Acerbo, v naslednji sezoni 1932 pa ni veliko dirkal, dosegel je le četrto mesto na domači dirki za Veliko nagrado Italije. Pred sezono 1933 se je pridružil moštvu Maseratija v katerem sta dirkala še Baconin Borzacchini in Luigi Fagioli. Še drugič je zmagal na dirki za Veliko nagrado Francije v starosti 41-ih let, zaradi česar se je nameraval upokojiti po koncu sezone. Toda po dvajsetih letih dirkanja brez večje nesreče se je 10. septembra 1933 na dirki za Veliko nagrado Monze na dirkališču Autodromo Nazionale Monza smrtno ponesrečil, po tem ko ga je iz vodstva na oljnem madežu odneslo v ogrado. Njegov moštveni kolega Baconin Borzacchini, ki je bil takoj za njim na drugem mestu, se ni uspel ogniti razbitinam Camparijevega dirkalnika in se je tudi on smrtno ponesrečil. Po ponovnem štartu dirke pa se je smrtno ponesrečil še poljski dirkač Stanislas Czaykowski, tako da je Velika nagrada Monze 1933 ena najbolj tragičnih v zgodovini motošporta.

Pomembnejše zmage

[uredi | uredi kodo]

(legenda) (odebeljene dirke pomenijo najboljši štartni položaj)

Leto Moštvo Make 1 2 3 Prv Toč
1931 Alfa Corse Alfa Romeo ITA
1
FRA
2
BEL
Ret
2 9
1932 Alfa Corse Alfa Romeo ITA
4
FRA
NEM
9= 20

Sklici

[uredi | uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]