Evropsko prvenstvo v atletiki 1978

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Jump to navigation Jump to search

Evropsko prvenstvo v atletiki 1978 je dvanajsto evropsko prvenstvo v atletiki, ki je potekalo med 29. in 3. septembrom 1978 na stadionu Evžena Rošického v Pragi, Češkoslovaška, v štiriindvajsetih disciplinah za moške in šestnajstih za ženske.

Dobitniki medalj[uredi | uredi kodo]

Tekaške discipline[uredi | uredi kodo]

Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
100 m Italija Pietro Mennea 10,27 Vzhodna Nemčija Eugen Ray 10,36 Sovjetska zveza Vladimir Ignatenko 10,37
200 m Italija Pietro Mennea 20,16 Vzhodna Nemčija Olaf Prenzler 20,61 Švica Peter Muster 20,64
400 m Zahodna Nemčija Franz-Peter Hofmeister 45,73 Češkoslovaška Karel Kolář 45,77 Francija Francois Demarthon 45,97
800 m Vzhodna Nemčija Olaf Beyer 1:43,84 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Steve Ovett 1:44,09 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Sebastian Coe 1:44,76
1500 m Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Steve Ovett 3:35,59 Irska Eamonn Coghlan 3:36,57 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske David Moorcroft 3:36,70
5000 m Italija Venanzio Ortis 13:28,57 Švica Markus Ryffel
Sovjetska zveza Aleksander Fedotkin
13:28,66
10000 m Finska Martti Vainio 27:30,99
(DR)
Italija Venanzio Ortis 27:31,48 Sovjetska zveza Aleksandras Antipovas 27:31,50
Maraton Sovjetska zveza Leonid Mosejev 2:11:57,5 Sovjetska zveza Nikolaj Penzin 2:11:59,0 Belgija Karel Lismont 2:12:07,7
110 m z ovirami Vzhodna Nemčija Thomas Munkelt 13,44 Poljska Jan Pusty 13,55 Finska Arto Bryggare 13,56
400 m z ovirami Zahodna Nemčija Harald Schmid 48,51 Sovjetska zveza Dimitrij Stukalov 49,72 Sovjetska zveza Vasil Arhipenko 49,77
3000 m z ovirami Poljska Bronislaw Malinowski 8:15,08 Zahodna Nemčija Patriz Ilg 8:16,92 Finska Ismo Toukonen 8:18,29
Hitra hoja na 20 km Vzhodna Nemčija Roland Wieser 1:23:11,5 Sovjetska zveza Pjotr Počenčuk 1:23:43,0 Sovjetska zveza Anatolij Solomin 1:24:11,5
Hitra hoja na 50 km Španija Jorge Llopart 3:53:29,9 Sovjetska zveza Venjamin Soldatenko 3:55:12,1 Poljska Jan Ornoch 3:55:15,9
Štafeta 4x100 m  Poljska
Zenon Nowosz
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
38,58  Vzhodna Nemčija
Manfred Kokot
Eugen Ray
Olaf Prenzler
Alexander Thieme
38,78  Sovjetska zveza
SergeJ Vladimirsev
Nikolaj Kolesnikov
Aleksander Aksinin
Vladimir Ignatenko
38,82
Štafeta 4x400 m  Zahodna Nemčija
Martin Weppler
Franz-Peter Hofmeister
Bernd Herrmann
Harald Schmid
3:02,03  Poljska
Jerzy Włodarczyk
Zbigniew Jaremski
Cezary Łapiński
Ryszard Podlas
3:03,62  Češkoslovaška
Josef Lomický
František Brečka
Miroslav Tulis
Karel Kolář
3:04,99

Tehnične discipline[uredi | uredi kodo]

Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
Skok v višino Sovjetska zveza Vladimir Jaščenko 2,30 Sovjetska zveza Aleksander Grigorjev 2,28 Vzhodna Nemčija Rolf Beilschmidt 2,28
Skok v daljino Francija Jacques Rousseau 8,18 Socialistična federativna republika Jugoslavija Nenad Stekić 8,12 Sovjetska zveza Vladimir Cepeljov 8,01
Skok ob palici Sovjetska zveza Vladimir Trofimenko 5,55 Finska Antti Kalliomäki 5,50 Finska Rauli Pudas 5,45
Troskok Socialistična federativna republika Jugoslavija Miloš Srejović 16,94 Sovjetska zveza Viktor Sanejev 16,93 Sovjetska zveza Anatolij Piskulin 16,87
Suvanje krogle Vzhodna Nemčija Udo Beyer 21,08 Sovjetska zveza Jevgenij Mironov 20,87 Sovjetska zveza Aleksander Barišnikov 20,68
Met diska Vzhodna Nemčija Wolfgang Schmidt 66,82 Finska Markku Tuokko 64,90 Češkoslovaška Imrich Bugár 64,66
Met kopja Zahodna Nemčija Michael Wessing 89,12 Sovjetska zveza Nikolaj Grebnjev 87,82 Vzhodna Nemčija Wolfgang Hanisch 87,66
Met kladiva Sovjetska zveza Jurij Sedih 77,28 Vzhodna Nemčija Roland Steuk 77,24 Zahodna Nemčija Karl-Hans Riehm 77,02
Deseteroboj Sovjetska zveza Aleksander Grebenjuk 8340 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Daley Thompson 8289 Vzhodna Nemčija Siegfried Stark 8208

Dobitnice medalj[uredi | uredi kodo]

Tekaške discipline[uredi | uredi kodo]

Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
100 m Vzhodna Nemčija Marlies Göhr 11,13 Švedska Linda Haglund 11,29 Sovjetska zveza Ljudmila Maslakova 11,31
200 m Sovjetska zveza Ljudmila Kondratjeva 22,52 Vzhodna Nemčija Marlies Göhr 22,53 Vzhodna Nemčija Carla Bodendorf 22,64
400 m Vzhodna Nemčija Marita Koch 48,94 Vzhodna Nemčija Christina Brehmer 50,38 Poljska Irena Szewińska 50,40
800 m Sovjetska zveza Tatjana Providohina 1:55,80 Sovjetska zveza Nadežda Mušta 1:55,82 Sovjetska zveza Zoja Rigel 1:56,57
1500 m Sovjetska zveza Giana Romanova 3:59,01 Romunija Natalia Marasescu 3:59,77 Bolgarija Totka Petrova 4:00,15
3000 m Sovjetska zveza Svetlana Ulmasova 8:33,16 Romunija Natalia Marasescu 8:33,53 Norveška Grete Waitz 8:34,33
100 m z ovirami Vzhodna Nemčija Johanna Klier 12,62 Sovjetska zveza Tatjana Anisimova 12,67 Vzhodna Nemčija Gudrun Berend 12,73
400 m z ovirami Sovjetska zveza Tatjana Zelencova 54,89 Zahodna Nemčija Silvia Hollmann 55,14 Vzhodna Nemčija Karin Roßley 55,36
Štafeta 4x100 m  Sovjetska zveza
Vera Anisimova
Ljudmila Maslakova
Ljudmila Kondratjeva
Ljudmila Storoškova
42,54  Združeno kraljestvo
Beverley Goddard
Kathy Smallwood
Sharon Colyear
Sonia Lannaman
42,72  Vzhodna Nemčija
Johanna Klier
Monika Hamann
Carla Bodendorf
Marlies Göhr
43,07
Štafeta 4x400 m  Vzhodna Nemčija
Christiane Marquardt
Barbara Krug
Christina Brehmer
Marita Koch
3:21,20  Sovjetska zveza
Tatjana Proročenko
Nadežda Mušta
Tatjana Providohina
Marija Kulčunova
3:22,53  Poljska
Małgorzata Grajewska
Krystyna Kacperczyk
Genowefa Błaszak
Irena Szewińska
3:26,76

Tehnične discipline[uredi | uredi kodo]

Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
Skok v višino Italija Sara Simeoni 2,01 Vzhodna Nemčija Rosemarie Ackermann 1,99 Zahodna Nemčija Brigitte Holzapfel 1,95
Skok v daljino Sovjetska zveza Vilma Bardauskienė 6,88 Vzhodna Nemčija Angela Voigt 6,79 Češkoslovaška Jarmila Nygrýnová 6,69
Suvanje krogle Vzhodna Nemčija Ilona Slupianek 21,41 Češkoslovaška Helena Fibingerová 20,86 Vzhodna Nemčija Margitta Droese 20,58
Met diska Vzhodna Nemčija Evelin Jahl 66,98 Vzhodna Nemčija Margitta Droese 64,04 Sovjetska zveza Natalija Gorbačova 63,58
Met kopja Vzhodna Nemčija Ruth Fuchs 69,16 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Tessa Sanderson 62,40 Vzhodna Nemčija Ute Hommola 62,32
Peteroboj Madžarska Margit Papp 4655 Vzhodna Nemčija Burglinde Pollak 4600 Vzhodna Nemčija Kristine Nitzsche 4599

Medalje po državah[uredi | uredi kodo]

 Poz  Država Zlato Srebro Bron Skupaj
1  Sovjetska zveza 12 12 11 35
2  Vzhodna Nemčija 12 10 10 32
3  Zahodna Nemčija 4 2 2 8
4  Italija 4 1 0 5
5  Poljska 2 2 3 7
6  Združeno kraljestvo 1 4 2 7
7  Finska 1 2 3 6
8  Jugoslavija 1 1 0 2
9  Francija 1 0 1 2
10  Madžarska 1 0 0 1
 Španija 1 0 0 1
12  Češkoslovaška 0 2 3 5
13  Romunija 0 2 0 2
14   Švica 0 1 1 2
15  Irska 0 1 0 1
 Švedska 0 1 0 1
17  Belgija 0 0 1 1
 Bolgarija 0 0 1 1
 Norveška 0 0 1 1

Viri[uredi | uredi kodo]