Evropsko prvenstvo v atletiki 1990

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Jump to navigation Jump to search

Evropsko prvenstvo v atletiki 1990 je petnajsto evropsko prvenstvo v atletiki, ki je potekalo med 26. avgustom in 2. septembrom 1990 na stadionu Poljud v Splitu, Jugoslavija, v štiriindvajsetih disciplinah za moške in devetnajstih za ženske.

Dobitniki medalj[uredi | uredi kodo]

Tekaške discipline[uredi | uredi kodo]

Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
100 m Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Linford Christie 10,00 Francija Daniel Sangouma 10,04 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske John Regis 10,07
200 m Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske John Regis 20,11 Francija Jean-Charles Trouabal 20,31 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Linford Christie 20,33
400 m Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Roger Black 45,08 Vzhodna Nemčija Thomas Schönlebe 45,13 Vzhodna Nemčija Jens Carlowitz 45,27
800 m Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Tom McKean 1:44,76 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske David Sharpe 1:45,59 Poljska Piotr Piekarski 1:45,76
1500 m Vzhodna Nemčija Jens-Peter Herold 3:38,25 Italija Gennaro Di Napoli 3:38,60 Portugalska Mário Silva 3:38,73
5000 m Italija Salvatore Antibo 13:22,00 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Gary Staines 13:22,45 Poljska Sławomir Majusiak 13:22,92
10000 m Italija Salvatore Antibo 27:41,27 Norveška Are Nakkim 28:04,04 Italija Stefano Mei 28:04,46
Maraton Italija Gelindo Bordin 2:14:02 Italija Gianni Poli 2:14:55 Francija Dominique Chauvelier 2:15:20
110 m z ovirami Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Colin Jackson 13,18 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Tony Jarrett 13,21 Zahodna Nemčija Dietmar Koszewski 13,50
400 m z ovirami Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Kriss Akabusi 47,92 Švedska Sven Nylander 48,43 Švedska Niklas Wallenlind 48,52
3000 m z ovirami Italija Francesco Panetta 8:12,66 Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Mark Rowland 8:13,27 Italija Alessandro Lambruschini 8:15,82
Hitra hoja na 20 km Češkoslovaška Pavol Blažek 1:22:05 Španija Daniel Plaza 1:22:22 Francija Thierry Toutain 1:23:22
Hitra hoja na 50 km Sovjetska zveza Andrej Perlov 3:54:36 Vzhodna Nemčija Bernd Gummelt 3:56:33 Vzhodna Nemčija Hartwig Gauder 4:00:48
Štafeta 4x100 m  Francija
Max Morinière
Daniel Sangouma
Jean-Charles Trouabal
Bruno Marie-Rose
37,79
(SR)
 Združeno kraljestvo
Darren Braithwaite
John Regis
Marcus Adam
Linford Christie
37,98  Italija
Mario Longo
Ezio Madonia
Sandro Floris
Stefano Tilli
38,39
Štafeta 4x400 m  Združeno kraljestvo
Paul Sanders
Kriss Akabusi
John Regis
Roger Black
2:58,22  Zahodna Nemčija
Klaus Just
Edgar Itt
Carsten Köhrbrück
Norbert Dobeleit
3:00,64  Vzhodna Nemčija
Rico Lieder
Karsten Just
Thomas Schönlebe
Jens Carlowitz
3:01,51

Tehnične discipline[uredi | uredi kodo]

Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
Skok v višino Socialistična federativna republika Jugoslavija Dragutin Topić 2,34 Sovjetska zveza Aleksej Jemelin 2,34 Bolgarija Georgij Dakov 2,34
Skok v daljino Zahodna Nemčija Dietmar Haaf 8,25 Španija Ángel Hernández 8,15 Socialistična federativna republika Jugoslavija Borut Bilač 8,09
Skok ob palici Sovjetska zveza Radion Gatavljin 5,85 Sovjetska zveza Grigoriy Yegorov 5,75 Avstrija Hermann Fehringer 5,75
Troskok Sovjetska zveza Leonid Vološin 17,74 Bolgarija Hristo Markov 17,43 Sovjetska zveza Igor Lapšin 17,34
Suvanje krogle Vzhodna Nemčija Ulf Timmermann 21,32 Vzhodna Nemčija Oliver-Sven Buder 21,01 Norveška Georg Andersen 20,71
Met diska Vzhodna Nemčija Jürgen Schult 64,58 Nizozemska Erik de Bruin 64,46 Zahodna Nemčija Wolfgang Schmidt 64,10
Met kopja Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Steve Backley 87,30 Sovjetska zveza Viktor Zajcev 83,30 Švedska Patrik Bodén 82,66
Met kladiva Sovjetska zveza Igor Astapkovič 84,14 Madžarska Tibor Gécsek 80,14 Sovjetska zveza Igor Nikulin 80,02
Deseteroboj Francija Christian Plaziat 8,574 Madžarska Dezső Szabó 8,436 Vzhodna Nemčija Christian Schenk 8,433

Dobitnice medalj[uredi | uredi kodo]

Tekaške discipline[uredi | uredi kodo]

Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
100 m Vzhodna Nemčija Katrin Krabbe 10,89
RP
Vzhodna Nemčija Silke Gladisch-Moller 11,10 Vzhodna Nemčija Kerstin Behrendt 11,17
200 m Vzhodna Nemčija Katrin Krabbe 21,95 Vzhodna Nemčija Heike Daute-Drechsler 22,19 Sovjetska zveza Galina Malčugina-Čermošanska 22,23
400 m Vzhodna Nemčija Grit Breuer 49,50 Vzhodna Nemčija Petra Müller 50,51 Francija Marie-José Pérec 50,84
800 m Vzhodna Nemčija Sigrun Ludvigs-Wodars 1:55,87 Vzhodna Nemčija Christine Wachtel 1:56,11 Sovjetska zveza Lilija Nurutdinova 1:57,39
1500 m Socialistična federativna republika Jugoslavija Snežana Pajkić 4:08,12 Vzhodna Nemčija Ellen Kiessling 4:08,67 Švica Sandra Gasser 4:08,89
3000 m Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske Yvonne Murray 8:43,06 Sovjetska zveza Jelena Romanova 8:43,68 Italija Roberta Brunet 8:46,19
10000 m Sovjetska zveza Jelena Romanova 31:46,83 Vzhodna Nemčija Kathrin Ullrich 31:47,70 Francija Annette Sergent 31:51,68
Maraton Portugalska Rosa Mota 2: 31:27 Sovjetska zveza Valentina Jegorova 2: 31:32 Francija Maria Rebelo 2: 35:51
100 m z ovirami Francija Monique Ewanje-Epée 12,79 Vzhodna Nemčija Gloria Kovarik-Siebert 12,91 Sovjetska zveza Lidija Jurkova 12,92
400 m z ovirami Sovjetska zveza Tatjana Ledovska 53,62 Švica Anita Protti 54,36 Švedska Monica Westén 54,75
Hitra hoja na 10 km Italija Annarita Sidoti 44:00 Sovjetska zveza Olga Kardopolceva 44:06 Italija Ileana Salvador 44:38
Štafeta 4x100 m  Vzhodna Nemčija
Silke Möller
Katrin Krabbe
Kerstin Behrendt
Sabine Günther
41,68  Zahodna Nemčija
Gabi Lippe
Ulrike Sarvari
Andrea Thomas
Silke Knoll
43,09  Združeno kraljestvo
Stephanie Douglas
Beverly Kinch
Simmone Jacobs
Paula Thomas
43,32
Štafeta 4x400 m  Vzhodna Nemčija
Manuela Derr
Annett Hesselbarth
Petra Müller
Grit Breuer
3:21,02  Sovjetska zveza
Jelena Vinogradova
Ljudmila Džigalova
Tatjana Ledovska
Jelena Ruzina
3:23,34  Združeno kraljestvo
Sally Gunnell
Jennifer Stoute
Patricia Beckford
Linda Keough
3:24,78

Tehnične discipline[uredi | uredi kodo]

Disciplina Gold medal icon.svg Zlato Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Bron
Skok v višino Zahodna Nemčija Heike Henkel 1,99 Socialistična federativna republika Jugoslavija Biljana Petrović 1,96 Sovjetska zveza Jelena Jelesina 1,96
Skok v daljino Vzhodna Nemčija Heike Drechsler 7,30 Romunija Marieta Ilcu 7,09 Vzhodna Nemčija Helga Radtke 6,94
Suvanje krogle Vzhodna Nemčija Astrid Kumbernuss 20,38 Sovjetska zveza Natalija Lisovska 20,06 Vzhodna Nemčija Kathrin Neimke 19,96
Met diska Vzhodna Nemčija Ilke Wyludda 68,46 Sovjetska zveza Olga Burova 66,72 Vzhodna Nemčija Martina Hellmann 66,66
Met kopja Finska Päivi Alafrantti 67,68 Vzhodna Nemčija Karen Forkel 67,56 Vzhodna Nemčija Petra Felke 66,56
Sedmeroboj Zahodna Nemčija Sabine Braun 6688 Vzhodna Nemčija Heike Tischler 6572 Vzhodna Nemčija Peggy Beer 6531

Medalje po državah[uredi | uredi kodo]

 Poz  Država Zlato Srebro Bron Skupaj
1  Vzhodna Nemčija 12 12 10 34
2  Združeno kraljestvo 9 5 4 18
3  Sovjetska zveza 6 9 6 21
4  Italija 5 2 5 12
5  Francija 3 2 5 10
6  Zahodna Nemčija 3 2 2 7
7  Jugoslavija 2 1 1 4
8  Portugalska 1 0 1 2
9  Češkoslovaška 1 0 0 1
 Finska 1 0 0 1
11  Madžarska 0 2 0 2
 Španija 0 2 0 2
13  Švedska 0 1 3 4
14  Bolgarija 0 1 1 2
 Norveška 0 1 1 2
  Švica 0 1 1 2
17  Nizozemska 0 1 0 1
 Romunija 0 1 0 1
19  Poljska 0 0 2 2
20  Avstrija 0 0 1 1

Viri[uredi | uredi kodo]