Bad-tibira
Bad-tibira | |
---|---|
mesto | |
Koordinati: 31°46′00″N 46°00′00″E / 31.76667°N 46.00000°E |
Bad-tibira (slovensko Obzidje obdelovalcev bakra[1] ali Trdnjava kovačev,[2] akadsko Dûr-gurgurri,[3] grško Παντιβίβλος [Pantibíblos]), sodobni Tell al-Medineh v južnem Iraku,[4] je bilo antično sumersko mesto, ki je po Seznamu sumerskih kraljev nastalo že pred vesoljnim potopom.
Zgodovina
[uredi | uredi kodo]Po Seznamu sumerskih kraljev je bila Bad-tibira drugo mesto v Sumeriji, ki je nastalo pred vesoljnim potopom. Prvi je bil Eridu. V njem so vladali kralji En-men-lu-ana, En-men-gal-ana in Dumuzid Pastir.
Zgodnje sumersko besedilo Inanin spust v spodnji svet omenja mestni tempelj E-muš-kalama. Zgodba pripoveduje, da je boginja Inana pregovorila demone podzemlja, naj ne vzamejo bad-tibirskega zavetnika Lulala, ki je živel v umazaniji. Demoni so namesto njega vzeli Dumuzida, ki je živel v razkošju v Uruku. Dumuzid z nadimkom Pastir,[5] ki je po Seznamu kraljev živel v Bad-tibiri, ni istoveten s popotopnim Dumuzidom Ribičem, ki je vladal v Uruku.
Klinopisno besedilo na valjih, ki so jih oropali z arheološkega najdišča v 1930. letih, pravi, da sta lagaški guverner Entemena in uruški guverner Lugal-kinišedudu sklenila pakt o prijateljstvu. Iz njega je razvidno, da je Entemena zgradil tempelj E-muš, posvečen bogovoma Inani in Dumuzidu, z njegovim lokalnim imenom Lugal-E-muš.[6]
Arheologija
[uredi | uredi kodo]Na nekaj slabo ohranjenih opekah na vrhu gomile je bil napis Amar-Sina iz Tretje urske dinastije. Kosi osteklenele opeke, raztreseni po površini velike gomile, dokazujejo, da je mesto uničil požar.[7] Oblast nad mestom je prešla na Larso, katere kralj Sin-Iddinam je trdil, da je zgradil velik bad-tibirski zid, in Isin, katerega kralj Lipit-Ištar, »nipurski pastir«, je trdil da je tam zgradil »Hišo pravičnosti«. [8]
Sklici
[uredi | uredi kodo]- ↑ W.F. Albright, T.O. Lambdin. The Evidence of Language. The Cambridge Ancient History I, 1. del. Cambridge University Press, 1971, str. 150. ISBN 0-521-07051-1.
- ↑ W.W. Hallo, W.K. Simpson. The Ancient Near East: A History. Harcourt Brace Jovanovich, Inc., New York, 1971, str. 32.
- ↑ L. W. King. The Letters And Inscriptions Of Hammurabi, King Of Babylon About B.C. 2200, vol. III, str. 21, sklic 2).
- ↑ V.E. Crawford. The Location of Bad-Tibira. Iraq 22: 197-199.
- ↑ Inanna's descent to the netherworld - ETCSL.
- ↑ Crawford 1960:197.
- ↑ Crawford 1960: 198.
- ↑ F.J. Stephens. A Newly Discovered Inscription of Libit-Ishtar. Journal of the American Oriental Society 52 (2): 183.