Pojdi na vsebino

Sedia gestatoria

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Papež Pij XII. je na desetletnico papeškega kronanja leta 1949 uporabljal "sedia gestatoria".
"Sedia gestatoria" papeža Pija VII., prikazana na razstavi v Versajski palači

Sedia gestatoria (italijansko: [ˈsɛːdja dʒestaˈtɔːrja] (latinsko sedia gestatoria; angleško gestatorial chair), dobesedno stol za nošenje, nosilnica ali nosilnik je obredni prestol, na katerem so papeža nosili na ramenih do leta 1978; pozneje pa so ga na prostem delno nadomestili s papamobilom. Sedanji papež Frančišek na začetku svoje službe ni maral niti tega, ampak se je hotel sprehajati svobodno med ljudstvom; vendar so ga prepričali, da zaradi varnosti naj gre med ljudstvom s papamobilom, ki ga varuje neprebojno steklo.

Sedia gestatoria je sestavljen iz bogato okrašenega, s svilo prevlečenega naslanjača, pripetega na suppedaneum, na vsaki strani katerega sta dva pozlačena prstana; skozi te obroče sežeta dolgi palici, s katerimi dvanajst pešcev nosačev (palafrenieri), v rdečih uniformah nosi prestol na svojih ramenih. Ob prejšnjih priložnostih, tako na primer pri papežu Štefanu III., so papeža nosili na ramenih moški. [1]

sedia gestatoria je dodelana različica sedežnega stola. Dve veliki pahljači (flabellum, -i) iz belega nojevega perja – sta ostanek starodavne bogoslužne rabe. Flabellum je omenjen v Constitutiones Apostolicae[2]. Pahljači so nosili na obeh straneh sedie gestatorie.

Glej tudi

[uredi | uredi kodo]

Sklici

[uredi | uredi kodo]
  1. The Lives and Times of the Popes, Vol 2, p69
  2. Constitutiones Apostolicae, VIII, 12