Dendera: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Octopus (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Octopus (pogovor | prispevki)
zgodovina
Vrstica 116: Vrstica 116:
}}
}}


==Zgodovina==
Dendera je izolirano mesto na robu puščave, oddaljeno približno 2,5 km od sodobne Dendere. Znana je predvsem po večinoma grško-rimskem tempeljskem kompleksu, ki se je v Starem Egiptu imenoval Iunet ali Tantere. Sodobno arabsko mesto je zgrajeno na starodavnem mestu Ta-ynt-netert, kar pomeni ''»Ona od božanskega stebra«''. V grškem obdobju Egipta se je mesto imenovalo Tentira. Kot upravno središče 6. noma [[Gornji Egipt|Gornjega Egipta]] se je imenovala tudi Nikentori ali Nitentori, kar pomeni ''vrbov les'' ali ''vrbova zemlja''. Nekateri znanstveniki so prepričani, da ime izhaja iz boginje neba in plodnosti [[Hator]], povezane z grško [[Afrodita|Afrodito]], ki je bila najbolj čaščena boginja v mestu. Uradno božanstvo mesta je bil [[krokodil]]. Krokodila so kot sveto žival častili tudi v drugih egipčanskih mestih, zlasti v [[Nakada|Ombosu ]].
==sklici==
==sklici==
{{sklici|2}}
{{sklici|2}}

Redakcija: 21:08, 6. december 2017

Dendera

دندرة
Pogled na tempeljski kompleks
Pogled na tempeljski kompleks
Dendera se nahaja v Egipt
Dendera
Dendera
Položaj Dendere v Egiptu
Koordinati: 26°10′N 32°39′E / 26.167°N 32.650°E / 26.167; 32.650
DržavaEgipt Egipt
GuvernoratQena
Časovni pasUTC+2 (EST)

Dendera (arabsko دندرة‎ Dandarah ali Denderah, grško Tentiris[1][2] ali Tentira, koptsko Tentore), antični Iunet,[3] je majhno mesto v Egiptu na zahodnem bregu Nila približno 5 km južno od Qene in približno 60 km severno od Luksorja.

Dendera v hieroglifih
N16
N35
D21
D21
X1
O49
N16
N35
F31
W7
X1
O49

Tantarer / Taentem
T3 n trr / T3 n tm
Dendera
G43
O28W24
X1
,
O28n
X1
O49
wrO24
Iunet
Jwnt
Dendera
G43
Aa1G43I9G43
wrO24
Opombe

Zgodovina

Dendera je izolirano mesto na robu puščave, oddaljeno približno 2,5 km od sodobne Dendere. Znana je predvsem po večinoma grško-rimskem tempeljskem kompleksu, ki se je v Starem Egiptu imenoval Iunet ali Tantere. Sodobno arabsko mesto je zgrajeno na starodavnem mestu Ta-ynt-netert, kar pomeni »Ona od božanskega stebra«. V grškem obdobju Egipta se je mesto imenovalo Tentira. Kot upravno središče 6. noma Gornjega Egipta se je imenovala tudi Nikentori ali Nitentori, kar pomeni vrbov les ali vrbova zemlja. Nekateri znanstveniki so prepričani, da ime izhaja iz boginje neba in plodnosti Hator, povezane z grško Afrodito, ki je bila najbolj čaščena boginja v mestu. Uradno božanstvo mesta je bil krokodil. Krokodila so kot sveto žival častili tudi v drugih egipčanskih mestih, zlasti v Ombosu .

sklici

  1. Linguistic Bibliography. blonline.nl.
  2. Félix Teynard: Dendérah (Tentyris), Temple d'Athôr - Face Postérieure - Cléopatre et Cæsarion, The Metropolitan Museum of Art. metmuseum.org.
  3. Philae-Data: Iunet (Dendera), ancientworlds.net. Arhivirano iz izvirnika 17. maja 2008.