Dolžina: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
m dp+
m dp/slog
Vrstica 55: Vrstica 55:
* [[nanometer]] (10<sup>−9</sup> m),
* [[nanometer]] (10<sup>−9</sup> m),
* [[ångström]] (10<sup>−10</sup> m),
* [[ångström]] (10<sup>−10</sup> m),
* [[Bohrov polmer]] 5,29189379 · (10<sup>−11</sup> m),
* [[Bohrov polmer]] (5,29189379 {{e|-11}} m),
* [[Planckova dolžina]] 1,6 · (10<sup>−35</sup> m).
* [[Planckova dolžina]] (1,6 {{e|-35}} m).
|}
|}



Redakcija: 11:51, 30. september 2010

Dolžína je v običajni rabi le poseben primer razdalje (prim. širina, višina), v fiziki in tehniki pa sta pojma dolžine in razdalje največkrat sopomenska. Z njim označujemo razdaljo v vodoravni smeri; za razdaljo v navpični smeri običajno uporabljamo izraz višina. Nikoli ne govorimo o »dolžini od Zemlje do α Kentavra (Cen)«, ampak o »razdalji med Zemljo in α Kentavra«, oziroma o »oddaljenosti α Kentavra od Zemlje«. Dolžina se pri geometrijskem merjenju nanaša na največjo razsežnost (mero, dimenzijo) telesa.

V določenim kontekstih pojem »dolžine« pomeni določeno razsežnost telesa vzdolž katere se meri njegova dolžina. Na primer govorimo o dolžini žice in o njeni debelini, ki je po navadi manjša od dolžine.

Mednarodni sistem enot predpisuje za dolžino osnovno enoto meter. Še nekaj drugih enot dolžine, urejenih od večjih k manjšim:

Dolžina ni notranja lastnost ničesar, tako da lahko dva opazovalca merita isto »stvar« - denimo razdaljo med dvema dogodkoma ali dolžino ladje - in izmerita različna rezultata. To nenavadno lastnost prostora pojasnjuje Einsteinova posebna teorija relativnosti.

Glej tudi