Mestna avtobusna linija št. 1 (Ljubljana): Razlika med redakcijama
Vrstica 33: | Vrstica 33: | ||
*'''1,N1,1B,1S''' - 020 Stara cerkev ([[Stara cerkev|cerkev sv. Jerneja]]) |
*'''1,N1,1B,1S''' - 020 Stara cerkev ([[Stara cerkev|cerkev sv. Jerneja]]) |
||
*'''1,N1,1B,1S''' - 022 Tivoli ([[Hala Tivoli]], [[park Tivoli, Ljubljana|park Tivoli]]) |
*'''1,N1,1B,1S''' - 022 Tivoli ([[Hala Tivoli]], [[park Tivoli, Ljubljana|park Tivoli]]) |
||
*'''N1''' - 058 Bavarski dvor (parkirna hiša, Kozolec, končno postajališče linij št. [[Mestna avtobusna linija št. 3 (Ljubljana)|'''3B''', '''N3''']], [[Mestna avtobusna linija št. 8 (Ljubljana)|'''8B''']], [[Mestna avtobusna linija št. 11 (Ljubljana)|'''N11''']] |
*'''N1''' - 058 Bavarski dvor (parkirna hiša, Kozolec, končno postajališče linij št. [[Mestna avtobusna linija št. 3 (Ljubljana)|'''3B''', '''N3''']], [[Mestna avtobusna linija št. 8 (Ljubljana)|'''8B''']], [[Mestna avtobusna linija št. 11 (Ljubljana)|'''N11''']] in [[Mestna avtobusna linija št. 27 (Ljubljana)|'''27B''']]) |
||
*'''1,1B,1S''' - 024 Kolizej ([[Kolizej]], [[Evangeličanska cerkev]]) |
*'''1,1B,1S''' - 024 Kolizej ([[Kolizej]], [[Evangeličanska cerkev]]) |
||
*'''1,1B,1S''' - 492 Ajdovščina (MNZ, [[Nebotičnik]]) |
*'''1,1B,1S''' - 492 Ajdovščina (MNZ, [[Nebotičnik]]) |
Redakcija: 17:46, 12. december 2009
Mestna avtobusna linija številka 1 Vižmarje - Mestni log je druga najbolj obremenjena izmed 23 avtobusnih linij javnega mestnega prometa v Ljubljani. Letno se z njo prepelje približno 10.000.000 potnikov. Poteka v smeri severozahod - jugozahod po nekaterih najprometnejših ljubljanskih cestah in povezuje Vižmarje, Šentvid, Dravlje, Šiško, Ajdovščino, Vič, Murgle in Mestni log.
Trasa
Celovška cesta - Gosposvetska cesta - Slovenska cesta - Aškerčeva cesta - Tržaška cesta - Jadranska ulica - Vipavska ulica - Cesta v Mestni log - Koprska ulica
Oznaka linij - številke in imena avtobusnih postajališč (pomembni objekti in ustanove)
smer Gameljne - Vižmarje - Mestni log - Nedeljski sejem
|
smer Nedeljski sejem - Mestni log - Vižmarje - Gameljne
|
- Opomba:
V smeri Gameljne - Mestni log in Gameljne - Mestni log - Nedeljski sejem zaradi obnovitvenih del (do 24.12.2009):
- 1 - na teh postajališčih ne ustavlja
- 2 - ustavlja na tem postajališču
Režim obratovanja
Linija obratuje vse dni v letu, tj. ob delavnikih, sobotah, nedeljah in praznikih. Avtobusi najpogosteje vozijo ob delavniških prometnih konicah. Obstajajo tri izpeljanke omenjene linije, ki obratujejo v določenih urah in dnevih:
- Linija N1 Bavarski dvor - Vižmarje - Gameljne je nočna linija, ki obratuje vsak dan od 3.15 do 4.45 in od 22.30 do 24.00 (ob nedeljah in praznikih od 4.15 do 5.45) v intervalu na 30 minut, ob delavnikih ob 22.38 ima odhod na trasi Vižmarje - Bavarski dvor.
- Linija 1B Mestni log - Vižmarje - Gameljne obratuje ob delavnikih ob 4.50, sobotah ob 4.45, nedeljah in praznikih od 5.45 do 7.00 in od 12.30 do 22.45 v intervalu na 20 minut.
- Linija 1S Nedeljski sejem (Avtosejem) - Mestni log - Vižmarje - Gameljne obratuje le ob nedeljah in praznikih (samo ko je v praznik v nedeljo) od 7.00 do 13.00 v intervalu na 15 minut.
Preglednica časovnih presledkov
Linije N1, 1, 1B - delavnik
|
Linije N1, 1, 1B - sobota
|
Linije N1, 1S, 1B - nedelja in praznik
|
Opisani intervali veljajo v času normalnih razmer v prometu. V primeru nesreč, zastojev, zaprtih cest se zamude zaradi sorazmerno kratkih intervalov hitro povečujejo.
Zgodovina
Šentvid in Vič sta bila pred drugo svetovno vojno s centrom Ljubljane povezana s tramvajsko progo. Po ukinitvi tramvaja v Ljubljani leta 1958 so združili odseka tramvajskih prog Vižmarje - Ajdovščina in Vič - Ajdovščina v progo številka 1 Vižmarje - Vič, na kateri so pričeli obratovati trolejbusi. Zadnjič so trolejbusi po tej progi peljali 4. septembra 1971.
Naslednjega dne so vožnje na novi progi Vižmarje - Mestni log začeli opravljati avtobusi. V strogem mestnem središču so avtobusi sprva vozili preko Bavarskega dvora. V začetku 80. let 20. stoletja so obračališče z današnjega postajališča Krimska prestavili na Koprsko ulico, kjer je še danes. Oktobra leta 2003 so bile nočne vožnje proge 1a podaljšane do Mestnega loga (Brod - Mestni log) preko Bavarskega dvora v obe smeri, in sicer do 0.30. Julija naslednje leto pa je bila proga vrnjena na stari režim obratovanja (Bavarski dvor - Brod). Nedeljske vožnje do Broda so uvedli poleti leta 2004, ko so z njimi nadomestili ukinitev le-teh na progi 8). Vožnje do avtosejma pa so bile uvedene nekaj let prej. Jeseni 2007 so preimenovali nočno progo 1a v linijo N1, nedeljsko progo do Broda v linijo 1B, podaljšek do Nedeljskega sejma pa v linijo 1S, poteka le-teh pa niso spremenili.
26.junija 2008 so bila ukinjene vožnje avtobusov na linijah 26, 26B in 26C, zato so bile linije 1B, 1S, N1 ter 8 z Broda podaljšane vse do obračališča v Gameljnah.