Pogovor:Seznam rimskokatoliških župnij v Sloveniji
Pravopis
[uredi kodo]Za pravopisno pravilno poimenovanje glej komentar in napotek v Svetovalnici. --TadejM pogovor 15:58, 15. maj 2023 (CEST)
- Napotek in tudi spodbudo, da se seznam ustrezno popravi. Sicer pa, a ni tole krožno sklicevanje ;)? Strinjam se s standardizacijo zapisa. A09|(pogovor) 16:01, 15. maj 2023 (CEST)
Trenutno so v seznamu upoštevana uradna imena župnij, kakor so tudi registrirana v Poslovnem registru Slovenije. Relevantne strani za preverjanje so tako https://www.ajpes.si/ in https://www.bizi.si/. Kar zadeva zapis z vezajem ali pomišljajem imajo uradna imena vedno nestični vezaj. Ker pa so v registru imena zapisana z verzalkami, je treba glede zapisa z velikimi ali malimi začetnicami upoštevati sezname župnij na uradnih straneh posameznih škofij pa tudi uradne strani posameznih župnij, v kolikor obstajajo. Vse to je v našem seznamu že upoštevano, zato smatram seznam za "počiščen" in nepotreben popravljanja. -- Janezdrilc 17:37, 15. maj 2023 (CEST)
- Ok. Ne vem sicer, kako gre to skupaj z drugimi smernicami, recimo o naslovih člankov naselij v Sloveniji, kjer ne upoštevamo nujno samo GURS in SURS (prim. Šmarje - Sap). Poleg tega AJPES in BIZI navajata samo imena pravnih oseb. Župnije pa so tudi teritorialne enote, ne samo pravne osebe. Menim, da je treba glede na to dati prednost pravopisu tudi pri župnijah, če ga ima pri drugih tovrstnih člankih. --TadejM pogovor 19:35, 15. maj 2023 (CEST)
- Kaj je v znanstvenem članku o tem objavila ZRC SAZU: »Osebna lastna imena se vpišejo v matični register (ZOI-1, 6. in 22. člen; ZMatR, 4. člen), zemljepisna v Register prostorskih enot (RPE) in Register zemljepisnih imen (REZI), imena podjetij ali firme18 pa v sodni register (ZPod, členi 183–187) in neposredno vključijo v Poslovni register Slovenije (PRS). PRS je tudi izvedeni register, torej zbira imena subjektov, npr. društev in strank, registriranih pri drugih organih (Ajpes), te podatke pa zajemajo zbirni portali, kot je Poslovni asistent Bizi. Razpršen vpis v evidence ob odsotnosti jezikoslovcev, pri krajevnih napisih pa tudi umanjkanje preverbe v RPE in REZI (Petek, 2013: 441, 444–447), je vzrok nekaterih pravopisnih napak in neenotnega zapisa, pri čemer se v tipografijo imen, zaporedje enot in stavo ločil po registraciji ob vključitvi v druge podatkovne zbirke ne posega.« (str. 171)