Igor Karlovšek
| Igor Karlovšek | |
|---|---|
| Rojstvo | 9. december 1958[1] (67 let) Celje |
| Državljanstvo | |
| Poklic | pisatelj, scenarist, pravnik, pravoznanec |
Igor Karlovšek, slovenski pisatelj, scenarist in odvetnik * 9. december 1958, Celje.
Življenje
[uredi | uredi kodo]Dijaška leta je preživel na 1. gimnaziji v Celju, diplomo in magisterij pa je opravil na Pravni fakulteti v Ljubljani. Svoje prve zapise je objavil v Anteni in Pavlihu v sedemdesetih letih, ko pa je bil star petnajst let, je v Mladih potih izšel njegov prvi roman Mesečna noč. Kratko prozo pa je do konca sedemdesetih let objavljal v Sodobnosti, Dialogih, Mentorju, reviji Srce in oko ter drugih. Živi v Radečah z ženo Marijo in dvema sinovoma. Z ženo delata v odvetniški pisarni v Celju. Leta 2005 je prejel nagrado večernico (za najboljšo otroško in mladinsko literaturo) za roman Gimnazijec.
Slog
[uredi | uredi kodo]Snov v njegovih romanih je najpogosteje družbeno aktualna, črpa jo iz vsakdanjega življenja. Kot odvetnik se vsak dan ukvarja z različnimi družbenimi problemi, z ljudmi, ki hodijo po robu, raznovrstnim kriminalom, zato pravimo, da je motiv za njegove romane največkrat racionalne narave. Njegova značilnost je verizem, ki ga najdemo v zelo natančnih opisih pravil policije, dela sodišč in drugih uradnih inštitucij. Sam pravi, da nekatere prizore in poglavja fizično vidi ter občuti že med predpripravo, ko roman »piše še v glavi«. »Sam tehnični zapis je nato bolj ali manj zvesto sledenje zgodbi, ki se je v meni že odigrala in zato je polifona struktura romanov že v meni, preden začnem pisanje.« (Sodobnost, 43, št. 3/4, 1995). Prav to sočasno dogajanje različnih zgodb vnaša v njegove zgodbe izjemno napetost in dramatičnost.
Dela
[uredi | uredi kodo]Radijske igre
[uredi | uredi kodo]- Vozli inšpektorja Kocjana (Izsiljevalčeva smrt), 1997. (COBISS)
- Zanke inšpektorja Kocjana (Dvojni pogled) (COBISS), Dediščina (COBISS), Samotna smrt (COBISS), Čokoladna strast (COBISS), Umor pred lokalom) (COBISS), 1997.
Filmski scenariji
[uredi | uredi kodo]- Senzor, 1988. (COBISS)
- Ugrabitev 1, 1995. (COBISS)
- Umor 2, 1995. (COBISS)
- Vlomilci 3, 1995. (COBISS)
- Dosjeji J. K., 1996.
- Klan, 1998. (COBISS)
Romani
[uredi | uredi kodo]- Bazen, 1990. (COBISS)
- Rodoljub, 1994. (COBISS)
- Navzdol in naprej, 1994. (COBISS)
- Klan, 1994. (COBISS)
- Polnočna loža, 1995. (COBISS)
- V objemu lože, 1997. (COBISS)
- Modra Vrtnica, 1998. (COBISS)
- Pobarvani dosjeji, 2001. (COBISS)
- Gimnazijec, 2004. (roman za mladino)(COBISS)
- Mojca, 2007 (roman za mladino)
- Matej, 2011 (roman za mladino)
- Odvetnik, 2014
- Teci!, 2016 (roman za mladino)
- Bahamski dokument, 2017
- Preživetje, 2018 (mladinski pustolovski roman)
- Sodišče, 2019
- Ognjeno pleme: Pobeg (2019); 2: V ujetništvu (2019); 3: Zmage in porazi (2020); Velika bitka (2021), Sotočje (2022)
- Na svidenje, Lara, 2020. (COBISS)
- Samo domov me pelji, 2021
- Ognjeni trije 1: Izgon (2022); 2. Na sledi (2023); 3. Vihar (2023), 4. Past (2025), 5. Dom (2025)
- Peta osebna, 2022 (COBISS)
- Še sem živa, 2023
- Plezalec, 2025 (mladinski pustolovski roman)
- Zdravnica, knj. 1: Anatomija želje, 2025
- Zdravnica, knj. 2: Barve svobode, 2026
- Tujka, 2026
Viri in sklici
[uredi | uredi kodo]- ↑ data.bnf.fr: platforma za odprte podatke — 2011.
- Igor Karlovšek, Gimnazijec, Zbirka Žamet, Mladinska knjiga, Ljubljana, 2004. (COBISS)
- Stran o romanu Gimnazijec
- Ona, priloga časopisa Delo, številka 23, 14. junij 2005, stran 8 - 12.
Zunanje povezave
[uredi | uredi kodo]- Igor Karlovšek
- Igor Karlovšek. Razkošje v glavi (24. januar 2026). RTV Slovenija.
- Wikiversity: Tatjana Polanc Kolander: Igor Karlovšek - V enem svetu pravnik, v drugem pisatelj