Pojdi na vsebino

Gáspár Heltai

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Gáspár Heltai
Rojstvo1510[1][2][…]
Cisnădie[d]
Smrt1574[4][1][…]
Cluj-Napoca
Državljanstvo Kraljevina Ogrska
Poklicevangeličanski pastor, prevajalec, teolog, založnik, pisatelj, prevajalec Biblije

Gáspár Heltai ali Kaspar Helth madžarski protestantski duhovnik, pisec, prevajalec, prvi madžarski leposlovni pisatelj, tiskar, * 1510, Cisnădie, † 1574, Cluj-Napoca.

Življenjepis

[uredi | uredi kodo]

Po narodnosti je bil transilvanski Sas. Sasi v Transilvaniji izvirajo iz zahodne Nemčije, Luksemburga in Nizozemske. Priimek je dobil od kraja svojega rojstva: Cisnădie se imenuje Hielt v saškem jeziku. Njegovi starši so bili premožni meščani.

Najprej je bil katoliški duhovnik. Kasneje se je vpisal v Wittenberg in postal evangeličan. Najprej je samo saško in nemško govoril, kasneje se naučil madžarski jezik. Leta 1550 je ustvaril tiskarno v Cluju skupaj s tiskarom Györgyom Hoffgreffom, ki je do 1575 delovala v Transilvaniji. Heltai je samo madžarske in latinske knjige tiskal ter pisal. V svojih delih se trudi knjižni jezik tvoriti, ker sta v tem času manjkala standard in tiskarstvo na Ogrskem.

Prva svoja dela so bila protestantska nabožna dela, kot katekizmi. Poskusil je prevesti Biblijo v madžarščino. Ampak so njegova najpomembnejša dela poučne knjige o moralu in veri, ki jih je napisal v leposlovnem stilu. Prevedel, oz. pomadžaril je Ezopove basni, ki so danes še vedno splošno pribljubljene med madžarskimi bralci. Pisal je še knjige o zgodovini Ogrske.

Leta 1569 je odpustil luteranstvo in prešel na unitarizem, vendar so transilvanski knezi, kot István Báthory (ki je bil obenem poljski kralj), preganjali to vero.

  • Romániai magyar irodalmi lexikon : Szépirodalom, közírás, tudományos irodalom, művelődés II. (G–Ke). Főszerk. Balogh Edgár. Bukarest: Kriterion. 1991. ISBN 973-26-0212-0
  1. 1,0 1,1 data.bnf.fr: platforma za odprte podatke — 2011.
  2. NUKAT — 2002.
  3. CONOR.SR
  4. Record #100292135 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
  5. Post-Reformation Digital Library