Pojdi na vsebino

Østfold

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Østfold fylke
Administrativna regija NO-01
Regija Østlandet
Administrativno središče Sarpsborg
Župan Arne Øren
Površina
 - Skupno
 - Odstotek
Na 17. mestu
4.182 km²
1,28 %
Populacija
 - Skupaj (2014)
 - Procent
 - Sprememba (10 let)
 - Gostota
Na 6. mestu
284.962
5,61 %
7,5 %
66/km²
Okvirna regionalna produkcija
 - Skupaj (2001)
 - Procent
 - GRP/capita
Na 8. mestu
50.399 milijonov NOK
3,30 %
200.084 NOK

Østfold je norveška administrativna regija (fylke), ki meji na Akershus in jugozahodno Švedsko (okrožji Västra Götaland in Värmland), medtem ko sta Buskerud in Vestfold na drugi strani zaliva Viken. Administracijsko središče je v Sarpsborgu, Fredrikstad pa je največje mesto.

Østfold se nahaja med Oslofjordom in Švedsko. Pokrajina je gričevnata z obsežnimi gozdovi. Østfold je tipično nižinsko okrožje, najvišja vzpetina Slavasshøgda meri le 336 mnm. Večja mesta so Askim, Fredrikstad, Moss, Mysen, Halden in Sarpsborg - s tem je Østfold norveška administrativna regija z največjim številom mest. Skozi Østfold tečeta reki Glomma in Tistedalselva.

Staro ime Oslofjorda je bilo Fold; Østfold pomeni 'območje vzhodno od Folda' (glej tudi Vestfold). Ime je bilo prvič zabeleženo leta 1543; v srednjem veku je bilo okrožju ime Borgarsysla 'okrožje/sýsla mesta Borg (zdaj Sarpsborga)'. Kasneje, ko je bila Norveška pod dansko upravo, je danski kralj razdelil območje na več baronij. Te so bile leta 1662 združene v eno okrožje (amt), ki se je imenovala Smaalenenes Amt, 'amt, ki vsebuje majhne lene'. Ime je bilo spremenjeno nazaj v Østfold leta 1919.

Zgodovina

[uredi | uredi kodo]

Østfold sodi med najstarejša naseljena območja Norveške. O tem pričajo številni petroglifi (risbe na kamnih) in gomile. V Mossu in Fredrikstadu sta pristanišči. V regiji so tudi rudniki granita, ki ga je uporabljal kipar Gustav Vigeland.

V vikinškem obdobju je bilo ozemlje del Vingulmarka, ki je bil del Vikena in Bohusläna. S tem je bilo delno pod Danci vse do vladavine Haralda I. Norveškega.

Kasneje, ko je bila Norveška pod dansko upravo, je danski kralj razdelil območje na več baronij. Baronija Heggen og Frøland, ki jo sestavljajo občine Askim, Eidsberg in Trøgstad, je prvotno pripadala Akershusu, vendar je bila leta 1768 premeščena v Østfoldu.

Geografija

[uredi | uredi kodo]

Østfold leži med Oslofjordom in Švedsko. Pokrajina je ravna z velikim jezerskim sistemom v osrednjem delu, obsežnimi gozdovi na severu in vzdolž švedske meje ter z gosto naseljenim nižinskim območjem vzdolž obale z relativno velikim otočjem.

Najdaljša reka Norveške je Glomma, ki teče skozi okrožje in v Oslofjord v Fredrikstadu.

Demografija

[uredi | uredi kodo]

Večina prebivalstva tega okrožja je zgoščena ob obali. Večja mesta so Askim, Fredrikstad, Moss, Mysen, Halden in Sarpsborg, s tem je Østfold norveška administrativna regija z največjim številom mest.

Občine

[uredi | uredi kodo]
  1. Aremark
  2. Askim
  3. Eidsberg
  4. Fredrikstad
  5. Halden
  6. Hobøl
  7. Hvaler
  8. Marker
  9. Moss
  10. Rakkestad
  11. Rygge
  12. Rømskog
  13. Råde
  14. Sarpsborg
  15. Skiptvet
  16. Spydeberg
  17. Trøgstad
  18. Våler
Občine Østfolda

Grb je iz sodobnega časa (1958). Rumene linije predstavljajo sončne žarke ob sončnem vzhodu. Predstavljajo tudi čaščenje Sonca v bronasti dobi (prikazane v več petroglifih, najdenih v okrožju).

Pomembni ljudje

[uredi | uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]