Zahodni breg
Zahodni breg (arabsko: الضفة الغربية (ad-Diffa al-Gharbiyya), hebrejsko: יו״ש ali הגדה המערבית (HaGada HaMa'aravit)) je naziv za teritorij, ki se nahaja med desnim bregom reke Jordan in razmejitveno črto med Izraelom in Jordanijo iz leta 1949, na jugovzhodu pa meji na Mrtvo morje. Vojaško kontrolo nad tem območjem že od šestdnevne vojne ohranja Izrael, civilna oblast pa je razdeljena med izraelsko civilno upravo in palestinsko upravo.
Na območju živi 3 milijone prebivalcev: večino tvorijo arabski muslimani, okoli 17% prebivalstva pa predstavljajo Judje, večinoma naseljujejo vzhodni del Jeruzalema in številne judovske naselbine, razporejene po Zahodnem bregu. Te naselbine so eno od temeljnih vprašanj v odnosih med Izraelom in palestinskimi oblastmi.
Leta 2001 se je pričela gradnja varnostnega zidu med Zahodnim bregom in izraelskim teritorijem, ki poteka približno po razmejitveni liniji iz leta 1949. Vzrok za to so bili pogosti napadi palestinskih skrajnežev na izraelska naselja. Izraelska vlada načrtuje v letu 2021 nadaljevanje z gradnjo več kot 1300 novih naselbin na Zahodnem bregu.[1]
Viri[uredi | uredi kodo]
- ↑ "Izrael namerava na Zahodnem bregu zgraditi 1355 novih naselbin". RTVSLO.si. Pridobljeno 2021-10-25.
CIA: Zahodni Breg Arhivirano 2014-05-06 na Wayback Machine.