Relacija
Relacija je matematično orodje, s katerim opišemo odnos med elementi množic. V matematiki se z relacijami srečujemo pogosto, pri čemer so primeri relacij: enakost (), relacija "manjše ali enako" (), inkluzija množic () in deljivost števil (). Slednji primeri relaciji so dvomestne ali binarne relacije – možno pa je definirati tudi relacije za več elementov iz več različnih množic.[1]
Formalno je (dvomestna) relacija iz množice v množico podmnožica kartezičnega produkta :
- .
Ponavadi uporabimo zapis ( je v relaciji z ), da označimo dejstvo, da je .
Zgledi
[uredi | uredi kodo]- Relacija v množici .
- Relacija ekvipolence
- Relacija urejenosti
- Relacija "je večje kot" v množici naravnih števil . Relacija je enaka: . Vmesni način zapisa je veliko bolj naraven kot zapis .
- Vsaka funkcija je enočlena relacija, saj je njen graf . Pri funkciji vsakemu priredimo natanko en , medtem ko pri relaciji to ni nujno, poleg tega pa je element lahko povezan z več elementi iz .
Posebne relacije
[uredi | uredi kodo]- imenujemo polna relacija, če je .
- se imenuje prazna relacija.
- Relacija identitete ali enakosti v množici je množica urejenih parov z enakima koordinatama: .
- imenujemo inverzna relacija. Pridelamo jo tako, da zamenjamo koordinati v vseh parih relacije : .
- je komplement relacije. Definiran je kot množica vseh parov iz , ki niso v relaciji : .
Definicijsko območje in zaloga vrednosti
[uredi | uredi kodo]Naj bo relacija v množici . Definicijsko območje relacije , označeno z , je množica vseh prvih koordinat parov iz relacije . Zaloga vrednosti relacije , označena z , je množica vseh drugih koordinat parov iz relacije :[2]
Na primer, za relacijo je definicijsko območje , zaloga vrednosti pa .
Lastnosti
[uredi | uredi kodo]Naj bo relacija v množici . Pravimo, da je relacija:
- antisimetrična
- sovisna
- enolična .
Zgornje lastnosti relacij se odražajo tudi grafično na relacijskem grafu. Na primer, če je refleksivna, potem je v vsaki točki relacije grafa zanka (zanka v je usmerjena povezava, ki povezuje vozlišče samo s seboj). Če je simetrična, potem vse povezave v nastopajo v parih. To pomeni, da če imamo povezavo od do , obstaja tudi obratna povezava. Če je tranzitivna, potem velja – če iz nekega vozlišča grafa lahko pridemo v drugo v dveh korakih, lahko pridemo tudi v enem.
Ekvivalenčna relacija
[uredi | uredi kodo]Kadar je relacija hkrati refleksivna, simetrična in tranzitivna, je ekvivalenčna relacija.
Sklici
[uredi | uredi kodo]- ↑ Tepeh, Aleksandra; Škrekovski, Riste; Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko; Univerza v Ljubljani, Fakulteta za matematiko in fiziko (2018). Diskretna matematika (v angleščini). Univerzitetna založba Univerze v Mariboru. doi:10.18690/978-961-286-152-0. ISBN 978-961-286-152-0.
{{navedi knjigo}}
: Vzdrževanje CS1: več imen: seznam avtorjev (povezava) - ↑ Fijavž, Gašper (2015). Diskretne strukture. ISBN 9789616209854.