Prepovedani avtorji v času nacionalsocializma
10. maja 1933 je nacionalsocialistična oblast v Berlinu organizirala tako imenovano akcijo zoper nenemški duh (Aktion wider den undeutschen Geist), kjer so javno sežgali »prepovedane« knjige.
Na berlinskem Opernem trgu (danes Bebelov trg) so sežgali približno 20.000 knjig 127 avtorjev. Zažgali so posamična dela, kakor tudi celotne opuse pacifističnih, komunističnih ter judovskih avtorjev. Seznam naj bi sestavil knjižničar Wolfgang Herrmann. Zanimivo je, da so se za »čisto literaturo« še posebej zanimali študentje, ki so oblikovali 12 tez proti nenemškemu duhu. Kombinacija prepovedanih knjig ter dvanajstih tez proti nenemškemu duhu je tvorila osnovo za dogodke v Berlinu, kakor tudi za kasnejše sežige knjig v ostalih nemških mestih.
Prepovedani avtorji (izbor)
[uredi | uredi kodo]Avtorji so pristali na listi prepovedanih knjig, ker so bili bodisi judovskega porekla ali pa se niso strinjali s takratno nacionalsocialistično politično oblastjo. Ti avtorji so bili pogosto obtoženi, da širijo pacifistične ali komunistične ideologije. Na seznamu pa so se znašli tudi preminuli avtorji.