Dvanajsta egipčanska dinastija: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Octopus (pogovor | prispevki)
Nova stran z vsebino: '''Dvanajsta egipčanska dinastija''' se pogosto združuje z Enajsto, Trinajsto in Štirinajsta egip...
 
Octopus (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Vrstica 26: Vrstica 26:
|}
|}
</center>
</center>

[[Kronologija]] Dvanajste dinastije je najbolj stabilna od vseh obdobij pred [[Novo egipčansko kraljestvo|Novim kraljestvom]]. [[Torinski seznam kraljev|Ramzesov papirus]] (1290 pr. n. št.) ji pripisuje 213 let dolgo vladavino (1991-1778 pr. n. št.). [[Maneton]] je trdil, da je vladala iz [[Tebe, Egipt|Teb]], iz primarnih dokumentov pa je razvidno, da je prvi faraon preselil prestolnico v novo mesto, imenovano Amenemhet-iti-tavi – Amenemhet, osvajalec Dveh dežel ali krajše [[Ititavi]]. Njegove lokacije še niso odkrili. Domneva se, da je stalo v bližini [[Fajum]]a, morda blizu kraljevih pokopališč v [[Lišt|El-Lištu]]. Egiptologi štejejo Dvanajsto dinastijo za vrh Srednjega kraljestva.

Vrstni red vladarjev je dobro znan iz več virov: [[Abidoški seznam kraljev|Abidoškega]] in [[Sakarski seznam kraljev|Sakarskega seznama kraljev]] in Manetonove ''Egiptiake'' (''Zgodovina Egipta''). Dokumentiran datum iz vladavine [[Senusret III.|Senusreta III.]] korelira s [[sotski cikel|sotskim ciklom]],<ref>Richard A. Parker: ''The Sothic Dating of the Twelfth and Eighteenth Dynasties'', Studies in Honor of George R. Hughes, 1977.</ref> zato se lahko mnogo dogodkov iz tega obdobja zelo točno datira.


==Sklici==
==Sklici==
{{sklici|1}}
{{sklici|2}}


{{Normativna kontrola}}
{{Normativna kontrola}}

Redakcija: 16:09, 27. julij 2018

Dvanajsta egipčanska dinastija se pogosto združuje z Enajsto, Trinajsto in Štirinajsto dinastijo v Staro egipčansko kraljestvo.

Vladarji

Znani so naslednji vladarji iz Dvanajste dinastije:[1]

Faraoni Dvanajste egipčanske dinastije
Ime Horovo (prestolno) ime Vladanje Piramida Kraljica(e)
Amenemhet I. Sehetepibre 1991 – 1962 pr. n. št. Piramida Amenemheta I. Neferitatjenen
Senusret I.
(Sesostris I.)
Keperkare 1971 – 1926 pr. n. št. Piramida Senusreta I. Neferu III.
Amenemhet II. Nubkhaure 1929 – 1895 pr. n. št. Bela piramida Kaneferu
Keminub ?
Senusret II.
(Sesostris II.)
Kakheperre 1897 – 1878 pr. n. št. Piramida v El Lahunu Kenemetneferhedžet I.
Nofret II.
Itaweret?
Knemet
Senusret III.
(Sesostris III.)
Kakaure 1878 – 1839 pr. n. št. Piramida v Dahšurju Meretseger
Neferthenut
Knemetneferhedžet II.
Sithatoriunet
Amenemhet III. Nimaatre 1860 – 1814 pr. n. št. Črna piramida, piramida v Havari Aat
Hetepi
Kenemetneferhedžet III.
Amenemhet IV. Maakherure 1815 – 1806 pr. n. št. Južna Mažgunska piramida (verjetno)
Kraljica Sobekneferu Sobekkare 1806 – 1802 pr. n. št. Severna Mažgunska piramida (verjetno)

Kronologija Dvanajste dinastije je najbolj stabilna od vseh obdobij pred Novim kraljestvom. Ramzesov papirus (1290 pr. n. št.) ji pripisuje 213 let dolgo vladavino (1991-1778 pr. n. št.). Maneton je trdil, da je vladala iz Teb, iz primarnih dokumentov pa je razvidno, da je prvi faraon preselil prestolnico v novo mesto, imenovano Amenemhet-iti-tavi – Amenemhet, osvajalec Dveh dežel ali krajše Ititavi. Njegove lokacije še niso odkrili. Domneva se, da je stalo v bližini Fajuma, morda blizu kraljevih pokopališč v El-Lištu. Egiptologi štejejo Dvanajsto dinastijo za vrh Srednjega kraljestva.

Vrstni red vladarjev je dobro znan iz več virov: Abidoškega in Sakarskega seznama kraljev in Manetonove Egiptiake (Zgodovina Egipta). Dokumentiran datum iz vladavine Senusreta III. korelira s sotskim ciklom,[2] zato se lahko mnogo dogodkov iz tega obdobja zelo točno datira.

Sklici

  1. Aidan Dodson, Dyan Hilton: The Complete Royal Families of Ancient Egypt, The American University in Cairo Press, London 2004
  2. Richard A. Parker: The Sothic Dating of the Twelfth and Eighteenth Dynasties, Studies in Honor of George R. Hughes, 1977.