Presnova: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Brez povzetka urejanja
m Rrv.
Vrstica 1: Vrstica 1:
'''Presnova''' ali '''metabolizem''' ([[grščina|grško]] μεταβολισμός) zajema kemične in fizikalne procese, pri katerih nastajajo ter se razgrajujejo [[snov]]i v [[organizem|organizmu]]. V presnovo so prav tako vključeni procesi, v katerih pridobiva organizem potrebno [[energija|energijo]]. Pogosto govorimo o presnovi telesu tujih snovi.

Pri presnovi imajo bistven pomen [[encim]]i, ki katalizirajo kemijske reakcije. Posamezne encimsko katalizirane reakcije sestavljajo bolj ali manj zaključene procese v postopku metabolizma določene snovi; takšno sosledje reakcij imenujemo metabolna pot.

Z raziskovanjem metabolizma se ukvarjata predvsem [[biokemija]] in [[fiziologija]].

Metabolizem delimo v dva procesa: razgradnjo organskih molekul ali [[katabolizem]] ter njihovo izgradnjo ali [[anabolizem]].

== Metabolne poti ==

Najpomembnejše metabolne poti so:
* [[Metabolizem ogljikovih hidratov]]
* [[Metabolizem maščobnih kislin]]
* [[Metabolizem beljakovin]]
* [[Metabolizem nukleinskih kislin]]

== Katabolne poti ==

* [[Celično dihanje]] - zajema metabolne poti, pri katerih nastaja energija v obliki molekul, kot sta [[adenozin trifosfat|ATP]] ali [[NADPH]]:
** [[Katabolizem ogljikovih hidratov]]
*** [[Glikogenoliza]] (pretvorba glikogena v glukozo).
*** [[Glikoliza]] (pretvorba glukoze v piruvat).
*** [[Pentozafosfatna pot]] (pri tem nastaja NADPH).
** [[Katabolizem beljakovin]] (razgradnja beljakovin do aminokislin):
* [[Aerobno dihanje]] (v prisotnosti kisika):
** [[Dihalna veriga]]
** [[Oksidativna fosforilacija]]
* [[Anaerobno dihanje]]:
** [[Corijev ciklus]]
** [[Mlečnokislinska fermentacija]]
** [[Etanolna fermentacija]]

== Anabolne poti ==

* [[Glikogeneza]]
* [[Glukoneogeneza]]
* [[Calvinov ciklus]]
* [[Fotosinteza]]:
** Svetlobna stopnja
** Temotna stopnja

== Glej tudi ==
* [[Homeoreza]]

{{biosci-stub}}

[[Kategorija:Fiziologija]]
[[Kategorija:Fiziologija]]
[[Kategorija:Celična biologija]]
[[Kategorija:Celična biologija]]
[[Kategorija:Presnova|*]]
[[Kategorija:Presnova|*]]
== Prebava pri človeku[uredi | uredi kodo] ==
Človeška prebavila:
1=Požiralnik, 2=Želodec, 3=Dvanajstnik, 4=Tanko črevo, 5=Slepo črevo, 6=Slepič, 7=Debelo črevo, 8=Danka, 9=Zadnjik

V prebavilih poteka prebava na različnih odsekih na različne načine:
* Ustna votlina z žlezami slinavkami: V ustih se hrana mehansko obdela s pomočjo zob. Ob pogledu na hrano, vonjanje le-te ali le ob misel nanjo se v ustni votlini pospeši izločanje sline. Slina je pomembna za žvečenje, okušanje in požiranje hrane, hkrati pa vsebuje prebavne encime. Ptialin, amilaza v slini, začne z razgradnjo ogljikovih hidratov v posamezne molekule sladkorjev. Zaradi delovanja amilaze dobi kruh, če ga dlje časa zadržimo v ustih, sladkast okus; amilaze namreč cepijo škrob v kruhu v disaharid maltozo.
* Požiralnik: Gladko mišičje v požiralniku potiska hrano v želodec. Zaradi kontrakcije cirkularnega in longitudinalnega sloja gladke mišičnine v steni požiralnika pride do pulzirajočega gibanja, ki ga imenujemo peristaltika.
* Želodec: Želodčne lastne žleze proizvajajo klorovodikovo kislino (denaturira beljakovine in uniči številne klice v hrani), sluz (ščiti želodčno steno pred klorovodikovo kislino), pepsinogen (predstopnja pepsina - encima, ki razkraja beljakovine) in intrinzični faktor(omogoča resorpcijo vitamina B12 v teščem črevesu). Kašasta, homogenizirana vsebina želodca, ki nastane pod vplivom želodčnega soka, se imenuje himus.
* Tanko črevo: V tankem črevesu poteka nadaljnja prebava himusa in resorpcija hranil, ki preko dverne vene prehajajo v jetra.
** Dvanajsternik: V dvanajsternik se izlivata žolč in pankreatični sok. Žolč je rumena, židka tekočina, ki vsebuje žolčne kislineoziroma njihove amide z glicinom in tavrinom, bilirubin, vodo in holesterol. Proizvaja se v jetrih, skladišči se v žolčniku, pri zaužitju hrane pa se sprosti v dvanajsternik in služi pri prebavi maščob. Žolčne kisline namreč emulgirajo maščobo v manjše maščobne kapljice, ki so tako bolj dostopne za prebavne encime. Pankreatični sok, ki nastaja v trebušni slinavki, nevtralizira kisel himus.
** Tešče in vito črevo: Tukaj se resorbira okoli 90 odstotkov žolčnih kislin, ki preko dverne dovodnice znova prehajajo v jetra in od tam v žolč.
* Debelo črevo: V debelem črevesu se absorbira 80-90 % vode, ki je prisotna v hrani. Sestavine hrane, ki jih niso mogli razgraditi ne prebavni encimi ne mikroorganizmi, ki se nahajajo v debelem črevesu, se izločijo nespremenjene. Takšne sestavine pravimo, da so neprebavljive. V debelem črevesu se stolica shranjuje, kar omogoča peristaltika, ki poteka v obratno smer. Ko pride stolica v danko, se sproži defekacijski refleks.


{{Link FA|bg}}
Druge povezave : http://www.lepazdrava.si/2013/05/prebava-in-presnova/
{{Link FA|ca}}
{{Link FA|en}}
{{Link FA|es}}
{{Link FA|he}}
{{Link FA|pt}}
{{link FA|zh}}

Redakcija: 12:44, 28. marec 2014

Presnova ali metabolizem (grško μεταβολισμός) zajema kemične in fizikalne procese, pri katerih nastajajo ter se razgrajujejo snovi v organizmu. V presnovo so prav tako vključeni procesi, v katerih pridobiva organizem potrebno energijo. Pogosto govorimo o presnovi telesu tujih snovi.

Pri presnovi imajo bistven pomen encimi, ki katalizirajo kemijske reakcije. Posamezne encimsko katalizirane reakcije sestavljajo bolj ali manj zaključene procese v postopku metabolizma določene snovi; takšno sosledje reakcij imenujemo metabolna pot.

Z raziskovanjem metabolizma se ukvarjata predvsem biokemija in fiziologija.

Metabolizem delimo v dva procesa: razgradnjo organskih molekul ali katabolizem ter njihovo izgradnjo ali anabolizem.

Metabolne poti

Najpomembnejše metabolne poti so:

Katabolne poti

Anabolne poti

Glej tudi

Predloga:Link FA Predloga:Link FA Predloga:Link FA Predloga:Link FA Predloga:Link FA Predloga:Link FA Predloga:Link FA