Vetrna energija: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Xqbot (pogovor | prispevki)
m robot Spreminjanje: cy:Egni gwynt
Xqbot (pogovor | prispevki)
m robot Spreminjanje: tr:Rüzgâr gücü
Vrstica 79: Vrstica 79:
[[te:పవన విద్యుత్తు]]
[[te:పవన విద్యుత్తు]]
[[th:พลังงานลม]]
[[th:พลังงานลม]]
[[tr:Yel gücü]]
[[tr:Rüzgâr gücü]]
[[uk:Вітроенергетика]]
[[uk:Вітроенергетика]]
[[vi:Năng lượng gió]]
[[vi:Năng lượng gió]]

Redakcija: 15:44, 15. julij 2010

Vetrna energija je skupen izraz za postopke pridobivanja energije iz premikanja zračnih mas. Najpogostejše gre za sistem vetrnice, ki energijo vetra pretvori v mehansko ali električno energijo.

Zgodovina

Energijo, ki jo ima veter, (torej kinetično energijo gibajočega zraka) so že stoletja izkoriščale jadrnice in mlini na veter. Z mlini na veter so mleli žito ter premikali večje količine vode.

Danes

Vetrna elektrarna v Nemčiji.

Modernim naslednikom mlinov na veter pravimo vetrne turbine. So precej bolj izpopolnjeni in namenjeni za pogon električnih generatorjev. Največji imajo vetrnice, ki spominjajo na ogromne letalske propelerje, merijo do 60 m v premeru in lahko oddajajo 3 MW električne moči.

Številna »polja« takih vetrnic so zgradili na območjih s stalnim vetrom. Polja vetrnic so lahko zelo obsežna in močno spremenijo izgled pokrajine. Zemlja na poljih vetrnic pa je še vedno uporabna. Drug način so vetrne turbine z vetrnicami v obliki velike črke H, ki se vrte okoli navpične osi. Njihova prednost je, da jih ni treba usmerjati po vetru.

Čeprav vetrna energija predstavlja le okoli 1% svetovne proizvodnje električne energije [1], se njen pomen hitro veča. Vetrna energija že predstavlja 20% električne energije na Danskem, 9% v Španiji ter 7% v Nemčiji. [2]

Viri

Predloga:Link FA Predloga:Link FA