Pogovor:Računalniški slovarček
Contested deletion
[uredi kodo]Ta stran naj ne bo hitro izbrisana, ker ... (opišite razlog tukaj) --2001:1470:FF80:E9:5199:91D9:4182:2F4F 18:25, 6. november 2013 (CET) so računalniški slovarji tudi v angleški Wikipedii, v slovenski Wikipediji pa so tudi drugi slovenski slovarji. Računalniški slovarček je rezultat vpisovanja slovenske računalniške sfere po principu Wikipedije in ni noben promocijski produkt. Po potrebi se briše glavnega avtorja in programerja, ki sta to verzijo slovarčka naredila in jo urejata pro bono v lastnem času. Ni prav napisano, da slovarček izdajata IJS in ACM Slovenija, ker IJS samo nudi domeno, ACM Slovenija pa je eden od 10 društev in inštitucij, ki slovarček vsebinsko (in pro bono) podpirajo. -Ta nepodpisani komentar je dodal Uporabnik:2001:1470:ff80:e9:5199:91d9:4182:2f4f (pogovor • prispevki) 18:25, 6. november 2013.
- Hja, še vedno iz članka ni razvidno, zakaj bi ta konkretni projekt zaslužil omembo v enciklopediji. Kriteriji so opisani na strani Wikipedija:Pomembnost. — Yerpo Ha? 18:28, 6. november 2013 (CET)
Ta stran naj ne bo hitro izbrisana, ker je referenca na pomembno delo, ki se tiče računalniškega izrazoslovja v slovenskem jeziku. -- Matija Lokar
Ta stran naj ne bo hitro izbrisana, ker :
- je to clanek o knjigi (slovarcku)
- je potrebno clanek IZBOLJSATI, ne pa brisati
- Žal nič od tega ni relevanten argument. Najprej navedi vsaj en vir, ki bo potrjeval pomembnost tega dela, potem se lahko ukvarjamo z izboljševanjem. — Yerpo Ha? 18:58, 6. november 2013 (CET)
Ta stran naj ne bo hitro izbrisana, ker gre za terminološki slovar kot posebna oblika slovarja, pomembna med drugim tudi za študij računalništva.
Če ima http://sl.wikipedia.org/wiki/Slovar_slovenskega_knjižnega_jezika svojo stran v Wikipediji, potem jo ima lahko tudi računalniški slovarček in drugi podobni slovarji!
Vir je slovarček sam po sebi, kot internetni vir bi bilo koristno dodati kako se je obseg slovarja skozi povečeval in koliko je bilo poizvedb, da bi bila pomembnost slovarčka jasno izkazana.
Prof. dr. Franc Solina, FRI
- Vir v Wikipediji je opredeljen kot sekundarni vir. Nek subjekt prav gotovo ne more biti edini vir sam zase, pomembnost lahko izkazujejo samo drugi, ki pišejo o njem. O SSKJ-ju so od izida dalje pisali številni mediji, tako publicistični kot strokovni (zgled), čeprav res v članku trenutno ni noben naveden. Ali obstaja kak podoben zapis o Računalniškem slovarčku? — Yerpo Ha? 22:30, 6. november 2013 (CET)
Računalniški slovarček je prvič izšel na papirju že leta 1985, odtlej pa so ga številni sodelavci dopolnjevali in izboljševali najprej v papirni in nato v elektronski obliki vse do danes. Je pomemben dosežek slovenskega računalništva, saj neprestano prispeva k oblikovanju kvalitetnega slovenskega računalniškega izrazja. Zato ugovarjam izbrisu članka.
--Marko Petkovšek
- Pa dobro, ali govorimo isti jezik ali ne? Že nekajkrat sem napisal, kaj je treba narediti, da članek ne bo izbrisan. Možnost ugovora proti izbrisu ni namenjena glasovanju, ampak predstavitvi relevantnih (torej v skladu s smernicami) argumentov. — Yerpo Ha? 11:00, 7. november 2013 (CET)
Tu je nekaj spletnih referenc na Računalniški slovarček:
http://www.termania.net/slovarji/122/racunalniski-slovarcek
http://www.evroterm.gov.si/slovar/index.html
http://www.acm.si/sites/default/dokumenti/ZapisnikSkupscine2009.pdf
Markopetkovsek (pogovor) 13:01, 7. november 2013 (CET)
- Vnosi v imenikih na žalost niso dovolj - vir mora pisati o Računalniškem slovarčku konkretno. Zapisnik skupščine ACM piše o njem, vendar ni neodvisen vir, saj je ACM (so)izdajatelj, poleg tega niti ni publikacija. Našel sem tale opis na Slovenskem izobraževalnem omrežju, če obstaja še kaj podobnega, bi bilo zelo dobrodošlo. — Yerpo Ha? 13:29, 7. november 2013 (CET)
- Sem izbrskal, da je o izidu ponatisa leta 1993 poročala STA (tule). Kratko obravnavo slovarčka se da najti v strokovnih člankih (v računalniški, informatični in leksikografski stroki). Zato PMM zadostuje kriterijem pomembnosti. M♦Zaplotnikprispevki 12:14, 10. november 2013 (CET)
Ugovor proti izbrisu
[uredi kodo]Računalniški slovarček je slovar, ki je izšel pri Cankarjevi založbi v treh izdajah ter bil kasneje implementiran še na spletu. Slovarček ni produkt IJS, je pa lahko dostopno orodje, ki je omenjeno na več straneh o slovarjih in jih nekateri učitelji tudi priporočajo kot učno gradivo šolarjem. Lp, Jernej Zupančič (pogovor) 14:03, 7. november 2013 (CET)
Izdelava
[uredi kodo]Dobro bi bilo tudi navesti kako je takšen slovarček izdelan. Zgoraj je že navedeno, da v začetku na papirju - računalniška in spletna različica pa je verjetno težja naloga, sploh ker so pmsm slovarji, takšni ali drugačni, računalniško gledano gotovo nekaj/bolj posebnega. Več se ve o nastanku in izdelavi SSKJ (čeprav tega na WP morda še ni navedeno), v tem primeru pa verjetno ne. In, ja, če si zasluži mesto na slovenski wikipediji, si gotovo tudi na angleški. Jaz ne vidim razlike, četudi je angleška wikipedija toliko večja in 'spopolnjena'. --xJaM (pogovor) 21:12, 27. oktober 2015 (CET)