La Liga

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Skoči na: navigacija, iskanje
La Liga
La Liga logotip.jpg
Ustanovljena
1929
Država
Zastava Španije Španija
Izpad v:
Liga Adelante
Število moštev
20
Evropska tekmovanja
Liga prvakov
Liga Evropa
Domači pokali
Copa del Rey
Supercopa de España
Trenutni prvaki
Real Madrid (33. naslov)
Najuspešnejši klub
Real Madrid (33 naslovov)
Trenutna sezona
2016/17
Spletna stran
Uradna stran

Liga de Fútbol Profesional, bolje poznana kot Primera División ali La Liga, je najmočnejše profesionalno nogometno tekmovanje v Španiji. Uradno se imenuje La Liga Santader zaradi sponzorja. Sestavljena je iz 20 klubov, zadnja tri moštva na lestvici pa izpadejo v drugo ligo in so zamenjana z ekipama iz te lige in zmagovalcem dodatnih kvalifikacij.

Skupno je v ligi tekmovalo 60 ekip od njenega nastanka. Devet ekip se lahko pohvali z osvojitvijo lige, Real Madrid jo je osvojil rekordnih 33-krat in Barcelona 24-krat. Med ostalimi klubi, ki so osvojili ligo pa so: Atlético Madrid, Athletic Bilbao, Valencia, Real Sociedad, Deportivo La Coruña, Sevilla in Real Betis.

V zadnjih petih letih je La Liga na vrhu lig v Evropi, glede na UEFA liga koeficient, nagrade in naslove klubov. Klubi v La Ligi so osvojili naječ naslovov, tako v Ligi prvakov (16), kot tudi v Ligi Evropa (5). La Liga je prva in edina liga, ki je imela oba kluba v finalu lige prvakov trikrat.

Potek tekmovanja[uredi | uredi kodo]

Sezona tekmovanja poteka od meseca avgusta do meseca maja, vsak klub igra z drugim klubom dve tekmi, eno doma in eno v gosteh, skupaj torej 38 tekem. Ekipa za zmago prejme 3 točke, za neodločen izid 1 točko in za poraz 0 točk. Ekipe so na lestvici razvrščene po skupaj številu točk, klub z največjim številom na koncu sezone postane prvak. Če imajo na koncu klubi isto število točk, se upoštevajo medsebojne tekme klubov, ki odloča mesto na lestvici.

Na koncu sezone tri najslabše uvrščena moštva izpadejo v nižjo ligo, nadomestijo jih prvo in drugo uvrščeno moštvo te lige in ena ekipa, ki se pomeri v dodatnih dvobojih z ekipami druge lige.

Tri najboljše ekipe na lestvici se kvalificirajo v skupinski del tekmovanja lige prvakov, ena v dodatne kvalifikacije, medtem ko peto in šesto mesto vodi v ligo Evropa, kot tudi zmagovalca pokala, razen če sta finalista uvrščena med šest najboljših, potem mesto v ligi Evropa zavzame sedmo uvrščena ekipa.

Sodelujoči klubi v sezoni 2016/17[uredi | uredi kodo]

Lokacija ekip La Liga v sezoni 2016/17 (Kanarski otoki).
Ekipa Lokacija Stadion Kapaciteta
Alavés Vitoria-Gasteiz Mendizorrotza 700419840000000000019.840
Athletic Bilbao Bilbao San Mamés 700453289000000000053.289
Atlético Madrid Madrid Vicente Calderón 700454907000000000054.907
Barcelona Barcelona Camp Nou 700499354000000000099.354
Celta Vigo Vigo Balaídos 700429000000000000029.000
Deportivo La Coruña A Coruña Riazor 700434600000000000034.600
Eibar Eibar Ipurua 70036285000000000006.285
Espanyol Barcelona RCDE Stadium 700440500000000000040.500
Granada Granada Nuevo Los Cármenes 700422369000000000022.369
Las Palmas Las Palmas Gran Canaria 700433111000000000033.111
Leganés Leganés Butarque 70038138000000000008.138
Málaga Málaga La Rosaleda 700430044000000000030.044
Osasuna Pamplona El Sadar 700418761000000000018.761
Real Betis Seville Benito Villamarín 700451700000000000051.700
Real Madrid Madrid Santiago Bernabéu 700481044000000000081.044
Real Sociedad San Sebastián Anoeta 700432000000000000032.000
Sevilla Seville Ramón Sánchez Pizjuán 700442714000000000042.714
Sporting Gijón Gijón El Molinón 700430000000000000030.000
Valencia Valencia Mestalla 700455000000000000055.000
Villarreal Villarreal El Madrigal 700424890000000000024.890

Vsi prvaki[uredi | uredi kodo]

Club Winners Runners-up Winning seasons
Real Madrid
32
24
1931–32, 1932–33, 1953–54, 1954–55, 1956–57, 1957–58, 1960–61, 1961–62, 1962–63, 1963–64, 1964–65, 1966–67, 1967–68, 1968–69, 1971–72, 1974–75, 1975–76, 1977–78, 1978–79, 1979–80, 1985–86, 1986–87, 1987–88, 1988–89, 1989–90, 1994–95, 1996–97, 2000–01, 2002–03, 2006–07, 2007–08, 2011–12
Barcelona
24
24
1928–29, 1944–45, 1947–48, 1948–49], 1951–52, 1952–53, 1958–59, 1959–60, 1973–74, 1984–85, 1990–91, 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1997–98, 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2012–13, 2014–15, 2015–16
Atlético Madrid
10
8
1939–40, 1940–41, 1949–50, 1950–51, 1965–66, 1969–70, 1972–73, 1976–77, 1995–96, 2013–14
Athletic Bilbao
8
7
1929–30, 1930–31, 1933–34, 1935–36, 1942–43, 1955–56, 1982–83, 1983–84
Valencia
6
6
1941–42, 1943–44, 1946–47, 1970–71, 2001–02, 2003–04
Real Sociedad
2
3
1980–81, 1981–82
Deportivo La Coruña
1
5
1999–2000
Sevilla
1
4
1945–46
Real Betis
1
0
1934–35

Večna La Liga lestvica 1929–2015[uredi | uredi kodo]

Klubi, označeni s krepko so trenutni udeleženci La Lige 2016/17.

Poz Ekipa S ŠT T Z N P DG PG Debi Zadnja sezona Uvrstitev
1 Real Madrid 85 4293 2724 1618 546 560 5841 3099 32 24 8 1929 1929 1
2 Barcelona 85 4169 2724 1553 554 617 5784 3077 24 24 12 1929 1929 1
3 Atlético Madrid 79 3364 2576 1218 589 769 4464 3282 10 8 15 1929 2002–03 1
4 Valencia 81 3340 2626 1174 609 843 4342 3404 6 6 10 1931–32 1987–88 1
5 Athletic Bilbao 85 3305 2724 1190 627 907 4578 3657 8 7 10 1929 1929 1
6 Sevilla 72 2747 2370 969 522 879 3611 3324 1 4 4 1934–35 2001–02 1
7 Espanyol 81 2736 2588 933 597 1058 3560 3839 4 1929 1994–95 3
8 Real Sociedad 69 2509 2264 845 570 849 3169 3177 2 3 2 1929 2010–11 1
9 Zaragoza 58 2109 1986 698 522 766 2683 2847 1 4 1939–40 2012–13 2
10 Betis 50 1845 1690 596 431 663 2118 2428 1 2 1932–33 2015–16 1
11 Deportivo 44 1778 1492 555 380 557 2009 2133 1 5 4 1941–42 2014–15 1
12 Celta Vigo 50 1744 1660 573 383 704 2225 2555 1939–40 2012–13 4
13 Valladolid 42 1471 1466 463 384 619 1767 2180 1948–49 2013–14 4
14 Racing Santander 44 1416 1428 453 336 639 1843 2368 1 1 1929 2011–12 2
15 Sporting Gijón 42 1358 1420 464 348 608 1711 2080 1 1 1944–45 2015–16 2
16 Osasuna 36 1329 1280 422 317 541 1460 1740 1935–36 2013–14 4
17 Oviedo 38 1174 1192 408 292 492 1642 1951 3 1933–34 2000–01 3
18 Mallorca 27 1148 988 333 256 399 1182 1371 2 1960–61 2012–13 3
19 Las Palmas 32 981 1058 357 233 468 1294 1672 1 1 1951–52 2015–16 2
20 Villarreal 16 903 608 247 162 199 836 756 1 1 1998–99 2013–14 2
21 Málaga 15 725 570 192 149 229 706 782 1999–00 2008–09 4
22 Rayo Vallecano 17 662 652 189 148 305 760 1088 1977–78 2015–16 8
23 Granada 22 647 704 214 167 323 789 1075 1941–42 2011–12 6
24 Elche 21 606 678 203 180 295 750 1022 1959–60 2014–15 5
25 Getafe 12 553 456 147 112 197 520 633 2004–05 2015–16 6
26 CD Málaga 20 543 647 186 171 290 666 926 1949–50 1989–90 7
27 Hércules 20 538 628 184 149 295 716 1050 1935–36 2010–11 5
28 Tenerife 13 510 494 155 128 211 619 744 1961–62 2009–10 5
29 Murcia 18 445 586 145 143 298 607 992 1940–41 2007–08 11
30 Levante 11 416 402 113 95 194 430 632 1963–64 2015–16 6
31 Salamanca 12 375 423 123 102 198 422 581 1974–75 1998–99 7
32 Alavés 11 366 342 111 68 163 417 585 1930–31 2016–17 6
33 Sabadell 14 353 426 129 95 202 492 720 1943–44 1987–88 4
34 Cádiz 12 343 448 104 127 217 393 662 1977–78 2005–06 12
35 Logroñés 9 293 346 96 92 158 291 489 1987–88 1996–97 7
36 Castellón 11 285 334 103 79 152 419 588 1941–42 1990–91 4
37 Albacete 7 277 270 76 76 118 320 410 1991–92 2004–05 7
38 Almería 6 242 228 62 56 110 244 366 2007–08 2014–15 8
39 Córdoba 9 230 282 82 63 137 285 430 1962–63 2014–15 5
40 Compostela 4 190 160 52 45 63 199 241 1994–95 1997–98 10
41 Recreativo 5 188 186 50 46 90 202 296 1978–79 2008–09 8
42 Burgos CF 6 168 204 59 50 95 216 310 1971–72 1979–80 12
43 Pontevedra 6 150 180 53 44 83 165 221 1963–64 1969–70 7
44 Numancia 4 148 152 37 37 78 155 253 1999–00 2008–09 17
45 Arenas 7 107 130 43 21 66 227 308 1 1929 1934–35 3
46 Real Burgos 3 96 114 26 44 44 101 139 1990–91 1992–93 9
47 Gimnàstic 4 91 116 34 16 66 181 295 1947–48 2006–07 7
48 Extremadura 2 83 80 20 23 37 62 117 1996–97 1998–99 17
49 Mérida 2 81 80 19 24 37 70 115 1995–96 1997–98 19
50 Eibar 2 78 76 20 18 38 83 116 2014–15 2014–15 14
51 Alcoyano 4 76 108 30 16 62 145 252 1945–46 1950–51 10
52 Jaén 3 71 90 29 13 48 121 183 1953–54 1957–58 14
53 Real Unión 4 56 72 21 14 37 153 184 1929 1931–32 6
54 AD Almería 2 52 68 17 18 33 71 116 1979–80 1980–81 10
55 Europa 3 42 54 18 6 30 97 131 1929 1930–31 8
56 Lleida 2 40 68 13 14 41 70 182 1950–51 1993–94 16
57 Xerez 1 34 38 8 10 20 38 66 2009–10 2009–10 20
58 Condal 1 22 30 7 8 15 37 57 1956–57 1956–57 16
59 Atlético Tetuán 1 19 30 7 5 18 51 85 1951–52 1951–52 16
60 Cultural Leonesa 1 14 30 5 4 21 34 65 1955–56 1955–56 15
61 Leganés 2016–17 2016–17

Liga ali status v sezoni 2015–16:

La Liga
Druga liga
Druag liga B
Tretja liga
Regionalna divizija
TBD
Klubi, ki niso dolgo obstajali

Najboljši strelci lige[uredi | uredi kodo]

Igralci označeni s krepko še vedno igrajo.

# Država Ime Klub Leta Goli Nastopi Ratio
1 Zastava Argentine Lionel Messi Barcelona 2004– 312 348 0.89
2 Zastava Portugalske Cristiano Ronaldo Real Madrid 2009– 260 236 1.10
3 Zastava Španije Telmo Zarra Athletic Bilbao 1940–1955 251 278 0.90
4 Zastava Mehike Hugo Sánchez Atlético Madrid, Real Madrid & Rayo Vallecano 1981–1994 234 347 0.67
5 Zastava Španije Raúl Real Madrid 1994–2010 228 550 0.41
6 Zastava Argentine Zastava Španije Alfredo Di Stéfano Real Madrid & Espanyol 1953–1966 227 329 0.69
7 Zastava Španije César Rodríguez Granada, Barcelona, Cultural Leonesa & Elche 1939–1955 223 353 0.63
8 Zastava Španije Quini Sporting Gijón & Barcelona 1970–1987 219 448 0.49
9 Zastava Španije Pahiño Celta, Real Madrid & Deportivo 1943–1956 210 278 0.76
10 Zastava Španije Edmundo Suárez Valencia & Alcoyano 1939–1950 195 231 0.84

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]

Uradna spletna stran