Kombinirani transport
Kombinirani transport ali tudi večnačinovni prevoz[1] je kombinacija najmanj dveh oblik transporta (železnica-cesta, železnica-ladja) v enotni transportni verigi brez menjave transportne enote - univerzalni kontejner.
Lastnosti kombiniranega transporta
[uredi | uredi kodo]- transport blaga se opravi z najmanj dvema različnima prevoznima sredstvoma iz dveh različnih vej transporta
- v celotnem transportnem procesu se sklene toliko pogodb o prevozu, kolikor je vključenih transportnih vej, različnih vrst prevoznih sredstev
- izda se toliko dokumentov o prevozu kolikor je zaključenih pogodb o prevozu
- celotni transportni proces lahko organizira en ali več organizatorjev transporta
Oblike kombiniranega transporta
[uredi | uredi kodo]Spremljani kombinirani transport tovorno cestno vozilo se skupaj s transportno enoto prevaža po železnici na posebnih nizkih vagonih. Promet poteka med posameznimi specializiranimi terminali. Voznik cestnega tovornega vozila spremlja svoje vozilo v posebnem potniškem vagonu.
Nespremljani kombinirani transport transportna enota se prevaža po železnici med posameznimi specializiranimi terminali. Dovozi in odvozi transportnih enot na terminal potekajo s cestnimi tovornimi vozili. Pretovor iz cestnega vozila na vagon se opravlja s prekladalno mehanizacijo.
Zgodovina kombiniranega transporta v Sloveniji
[uredi | uredi kodo]Razvoj kombiniranega transporta se je v Sloveniji začel pred 40. leti na železnici. Železnica je bila prva, ki je strankam v tistem času ponudila to transportno storitev in zagotovila redne prevoze blaga v kontejnerjih. Danes so Slovenske železnice še vedno pomemben dejavnik v kombiniranem transportu, saj prepeljejo okrog 20 odstotkov tovora ali 3,8 milijona ton na leto v kombiniranem prevozu, od tega dve tretjini z zabojniki in približno eno tretjino z drugimi storitvami kombiniranega transporta.
- 1969 - ZŽTP Ljubljana,Slovenija sadje in Feršped začnejo s prevozi sadja v kontejnerjih na zahodnoevropsko tržišče
- 1970 - odprt začasni kontejnerski terminal na železniški postaji Ljubljana
- 1971 - prvi kontejnerski vlak iz Velenja, s hladilniki iz tovarne Gorenje za ZDA
- 1975 - odprt začasni kontejnerski terminal v BTC Javna skladišča Ljubljana
- 1979 - odprt sodobni pomorski kontejnerski terminal v Luki Koper
- 1979 - začetek kontejnerskega prekladanje na železniški postaji Celje
- 1983 - odprt sodobni kontejnerski terminal Slovenskih železnic v Ljubljani
Glej tudi
[uredi | uredi kodo]Viri
[uredi | uredi kodo]http://www.sz-tovornipromet.si/sl/vrste_prevozov/kombinirani_prevoz/ Arhivirano 2008-12-05 na Wayback Machine.
- ↑ »večnačinovni - Angleški prevod - Linguee«. sl.Linguee.com. Pridobljeno 14. oktobra 2016.