Pojdi na vsebino

Amfiteater v Arlesu

Amfiteater v Arlesu
Arènes d'Arles
Amfiteater v Arlesu s severa, z enim od treh srednjeveških stolpov.
LokacijaArles, Bouches-du-Rhône, Francija
Tiprimski amfiteater
Dolžina136 m
Širina109 m
Višina21 m
Zgodovina
Ustanovljeno90 n. št.
ObdobjeRimsko cesarstvo
Notranjost z areno

Amfiteater v Arlesu (francosko Arènes d'Arles) je rimski amfiteater v južnem francoskem mestu Arles. Dvonadstropen je najvidnejša turistična atrakcija v mestu, ki je cvetelo v starem Rimu. Stolpi, ki štrlijo z vrha, so srednjeveški dodatki.

Amfiteater, zgrajen leta 90 našega štetja, je sprejel več kot 20.000 gledalcev dirk s kočijami in krvavih bojev mož na moža. V zadnjem času privabi manjše množice na bikoborbe med prireditvijo Feria d'Arles[1] ter na predstave in koncerte poleti.

Leta 1981 je bil amfiteater Arles uvrščen na Unescov seznam svetovne dediščine, skupaj z drugimi rimskimi in srednjeveškimi stavbami v mestu, kot del skupine Arles, Roman and Romanesque Monuments.[2]

Stavba meri 136 m v dolžino in 109 m v širino ter ima 120 lokov. Ima ovalno areno, obdano s terasami, arkade v dveh nivojih (skupaj 60), tribune, sistem galerij, drenažni sistem v številnih dostopnih hodnikih in stopnišča za hiter izhod iz množice. Očitno ga je navdihnil Kolosej v Rimu (leta 72-80), in je bil zgrajen nekoliko pozneje (leta 90). Amfiteater naj ne bi sprejel 25.000 gledalcev, zato je bil arhitekt prisiljen zmanjšati velikost in nadomestiti dvojni sistem galerij zunaj Koloseja z eno samo obročasto galerijo. To razliko pojasnjuje konformacija zemljišča. Ta "tempelj" iger je več kot štiri stoletja gostil gladiatorje in lovske prizore.

Po rimskem obdobju

[uredi | uredi kodo]
Amfiteater v 18. stoletju

Ob padcu Zahodnega rimskega cesarstva v 5. stoletju je amfiteater postal zatočišče za prebivalce in se spremenil v trdnjavo s štirimi stolpi (južni stolp ni obnovljen).[3] Struktura je obkrožala več kot 200 hiš in postala pravo mesto z javnim trgom, zgrajenim v središču arene, in dvema kapelicama, eno v središču stavbe in drugo ob vznožju zahodnega stolpa.

Ta nova stanovanjska vloga se je nadaljevala do konca 18. stoletja, leta 1825 pa se je na pobudo pisatelja Prosperja Mériméeja začela sprememba v nacionalni zgodovinski spomenik. Leta 1826 se je začela razlastitev hiš, zgrajenih v stavbi, ki se je končala do leta 1830, ko je bila v areni organizirana prva prireditev – dirka bikov v počastitev zavzetja Alžira.

Galerija

[uredi | uredi kodo]

Sklici

[uredi | uredi kodo]
  1. Michel Tournier, Le coq de bruyère, W. D. Redfern, Fairleigh Dickinson Univ Press, 1996, p. 69
  2. »Arles, Roman and Romanesque Monuments«. UNESCO World Heritage Centre. United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization. Pridobljeno 10. oktobra 2021.
  3. As evident in this aerial view Arhivirano 2013-10-29 na Wayback Machine., only three towers exist.
    In this catalogue Arhivirano 2013-10-29 na Wayback Machine., the only towers are named tour nord (north), tour ouest (west) and tour est (east).

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]