Pojdi na vsebino

Črna prst

Črna prst
Črna prst in Spodnje Bohinjske gore, pogled s Soriške planine
Najvišja točka
Nadm. višina1.844 m
Koordinate46°14′22″N 13°55′16″E / 46.23944°N 13.92111°E / 46.23944; 13.92111
Geografija
Črna prst se nahaja v Slovenija
Črna prst
Črna prst
GorovjeJulijske Alpe

Črna prst (1844 m) je gora na jugovzhodu Julijskih Alp. Leži na obrobju Triglavskega narodnega parka. Pod vrhom se pojavljajo liasni apnenci s temnimi plastmi manganove rude, ki dajejo gori ime. Na vrhu in po pobočjih uspevajo zanimive rastlinske vrste.

Na Črni prsti stoji tudi planinski dom Zorka Jelinčiča.

Dostop

[uredi | uredi kodo]

Na Črno prst vodi množica markiranih poti – iz Bohinjske Bistrice se lahko povzpnete na vrh po dveh poteh, nekoliko bolj zahodno vodi pot ki se začne v Polju, ob cesti iz Bohinjske Bistrice proti jezeru, z južne strani pa vodijo iz Baške grape poti iz Podbrda, Trtnika, in Kala. Nekoliko bolj zahtevni planinci se lahko odločijo za daljšo turo, po kateri se pride na Črno prst z Vogla preko celotnega grebena Spodnjih Bohinjskih gora, ali pa za vzpon preko Planine za Črno goro.

Črna prst vidna s prisojnih pobočij Baške grape v bližini naselja Stržišče

Rastlinstvo

[uredi | uredi kodo]

Tu raste bogata in bujna flora, ki že nad 200 let privlači botanike. Na naravno ohranjenih gorkih traviščih rastejo redke vrste: alpska možina (Eryngium alpinum), bleščeči pelin (Artemisia nitida), gorski dimek (Crepis bocconi), pirenejska vijolica (Viola pyrenaica) in endemične rastlinske vrste: ozkolistna preobjeda (Aconitum angustifolium), Moehringia villosa). Na Črni prsti je klasično nahajališče Hacquetovega ušivca (Pedicularis hacqueti) in julijski ušivec (Pedicularis julica). Med posebnostmi pa lahko omenimo še srebrno krvomočnico (Geranium argenteum), noriško deteljo (Trifolium noricum) in endemično kratkodlakavo popkoreso (Moehringia villosa).

Živalstvo

[uredi | uredi kodo]

Na Črni prsti je tipično najdišče metulja gorski apolon (Parnassius apollo rhea).

Glej tudi

[uredi | uredi kodo]

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]