Moč je v resnici
»Moč je v resnici« (rusko Cила в правде, latinizirano: sila v pravde) je ruska fraza, ki se je razširila v začetku 21. stoletja. Izhaja iz ene izmed fraz lika Danila Bagrov iz filma Brat 2, ki je bil izdan leta 2000.
Zgodovina
[uredi | uredi kodo]Po ruskemu zgodovinopisju je izrek pripisan Aleksandru Nevskem: »Bog ni v moči, ampak v resnici!«. V poznejši reprodukciji iz 18. stoletja ga je pogosto omenjal tudi ruski poveljnik Aleksander Suvorov.
Izraz »moč je v resnici« je izrekel glavni junak filma Brat 2 Danila Bagrov . V filmu je junak najprej vprašal brata: »V čem je moč, brat?«, na kar je brat odgovoril, da je vsa moč v denarju, nato pa je v enem od zadnjih dialogov Bagrov izrekel besede: »Povej mi, Američan, v čem je moč? Je denar? Moj brat pravi, da je denar. Imaš veliko denarja, pa kaj? Mislim, da je moč v resnici: kdor ima resnico, je močnejši.«
Jezikovna analiza
[uredi | uredi kodo]Jurij Razinov, doktor filoloških znanosti, piše, da »junak »Nove ruske povesti« Danila Bogatir iz filma Alekseja Balabanova Brat 2« svojemu kolegu na silovit način vzbuja, da je »moč v resnici«. Razinov meni, da to uveljavlja »neposreden in trmast slog Resnice«, ki se »izkaže za močnejšo od umikajoče in zvite Krivde«. »Epska Resnica prepove, zlomi in dobesedno zavije v lok krivo linijo Krivde«, še piše filolog. Raziskovalec meni, da je paradoks ruske zgodovine v tem, da teza »moč v resnici« obstaja v besedah v resnici pa priznava nasprotni vrstni red - »kdor ima moč, ima resnico.«[1]
V politiki
[uredi | uredi kodo]Stranka Prava stvar je kot politični slogan stranke uporabila frazo iz filma Brat 2: »Moč je v resnici. Kdor ima prav, je močnejši.«[2]
Komunistična partija Ruske federacije (CPRF) je uporabila slogan »Naša moč je v resnici!« (rusko Наша сила — в правде).
Ruska invazija na Ukrajino
[uredi | uredi kodo]Med rusko invazijo na Ukrajino leta 2022 je bila latinska črka V opažena na vojaških vozilih na severu Ukrajine, vključno z območji Gostomela, Buče, v gozdovih severno od Kijeva in blizu Dimerja . »V« je eden od ruskih simbolov za spodbujanje invazije na Ukrajino, poleg »V« in drugih pa so izbrali tudi »Z«.[3] Rusko obrambno ministrstvo je 3. marca izjavilo, da »V« pomeni »Naša moč je v resnici«, pa tudi »Naloga bo izpolnjena« (rusko задача будет выполнена, latinizirano: zadacha budet vypolnena).[4]
Prepoved simbola v drugih državah
[uredi | uredi kodo]Tako kot simbol »Z« in trak svetega Jurija je bil »V« zaradi svoje simbolike in povezanosti z grozodejstvi ruske vojske prepovedan v nekaterih državah.
- Moldavija je tovrstne simbole prepovedala 7. aprila 2022.[5] V tej državi so pripadniki ruske manjšine v Moldaviji naslikali simbola »Z« in »V« čez križe na kišnjevsko pokopališče herojev druge svetovne vojne.[6]
- Litva je 19. aprila prepovedala vse tri simbole,[7] Latvija je 31. marca prepovedala simbole »V« in »Z«.[8]
- Javna uporaba simbolov "O", "V" in "Z" na vozilih je v Kazahstanu kaznovana.[9]
Sklici
[uredi | uredi kodo]- ↑ Разинов 2011.
- ↑ »Язык и право. Актуальные проблемы взаимодействия« (PDF). Arhivirano iz prvotnega spletišča (PDF) dne 4. marca 2022. Pridobljeno 11. marca 2022.
- ↑ »How Russia's 'Z' is REALLY Used (Invasion Markings)«. battleorder.org (v angleščini). Battle Order (educational platform on military history and science). 17. marec 2022. Pridobljeno 25. marca 2022.
- ↑ Maksimova, Kseniya (3. marec 2022). »В Минобороны РФ раскрыли смысл латинских букв на российской военной технике« [The Ministry of Defense of the Russian Federation revealed the meaning of Latin letters on Russian military equipment]. Gazeta.ru (v ruščini). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 7. marca 2022. Pridobljeno 7. marca 2022.
- ↑ »(video) Panglica Sf. Gheorghe, "V, Z" și alte simboluri ale războiului, interzise în Moldova: PAS a votat legea în prima lectură«. Unimedia (v romunščini). 7. april 2022.
- ↑ Antonescu, Bogdan (9. april 2022). »Rusofonii din Republica Moldova au vandalizat Cimitirul Eroilor Români cu literele 'V' și 'Z', care reprezintă simbolurile agresiunii Rusiei în Ucraina«. Știri pe surse (v romunščini).
- ↑ »Lithuania bans symbols of Russia's war against Ukraine«. 19. april 2022.
- ↑ »Latvia bans use of symbols of war propaganda«. Baltic News Network. LETA. 31. marec 2022. Pridobljeno 31. marca 2022.
- ↑ »Автомобили с буквой Z замечены в Уральске и Шымкенте« [Cars with the letter Z seen in Uralsk and Shymkent]. Tengrinews.kz (v ruščini). 5. marec 2022. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 6. marca 2022. Pridobljeno 7. marca 2022.