Maja Bitenc
This članek potrebuje čiščenje. Pri urejanju upoštevaj pravila slogovnega priročnika. |
Ta članek se opira na primarne vire ali vire, ki so povezani s subjektom, namesto, da bi se skliceval na neodvisne avtorje ali publikacije iz drugih virov. |
Rojstvo | Maja Pavšič[1] 1980[1] |
---|---|
Narodnost | slovenska |
Državljanstvo | Slovenija SFRJ |
Izobrazba | Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani (1994–2006) |
Poklic | Raziskovalka in univerzitetna predavateljica (2010− ) |
Poznan po | Prejemnica Prešernove nagrade Filozofske fakultete in nagrade Urada Vlade Republike Slovenije |
Pomembnejša dela | Z jezikom na poti med Idrijskim in Ljubljano |
Maja Bitenc (rojena Pavšič) je raziskovalka na podoktorskem projektu in univerzitetna predavateljica na Oddelku za slovenistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.
Življenje in delo
[uredi | uredi kodo]Po končani gimnaziji je študirala slovenščino in angleščino na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Med omenjenim študijem je en semester preživela v Nemčiji na Univerzi v Tübingenu. Njena slovenistična diplomska naloga o slovenščini v Nemčiji je bila nagrajena s Prešernovo nagrado Filozofske fakultete in nagrado Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Kot mlada raziskovalka se je posvetila predvsem sociolingvistiki. Prejela je tudi priznanje Filozofske fakultete za najboljše disertacijsko delo.
Svoje težnje po raziskovanju potešuje v okviru podoktorskega projekta Sociolingvistična variantnost govorjene slovenščine na primeru mobilnih govorcev: Viri, metode in analiza, kjer raziskuje raznolikosti govorjene slovenščine, jezikovnih stališč ter povezave med jezikom in identiteto.
Kot docentka je zaposlena na Filozofski fakulteti v Ljubljani in ima naziv doktorice jezikovnih znanosti.
Interesna področja
[uredi | uredi kodo]Sociolingvistika, jezikovna variantnost in jezikovne spremembe, socialna psihologija jezika, jezikovna stališča, jezik in identiteta, jezikovna politika in jezikovno načrtovanje, (perceptivna) dialektologija, korpusno jezikoslovje, kritična analiza diskurza, etnografija komunikacije...
Nagrade in štipendije
[uredi | uredi kodo]- 2017 Priznanje Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani za najboljšo doktorsko disertacijo na področju jezikoslovja za disertacijo Variantnost govorjene slovenščine pri geografsko mobilnih osebah
- 2006 Nagrada Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu za diplomsko delo Slovenščina in njeno poučevanje pri slovenskih zdomcih na Nagradnem natečaju za diplomska, magistrska in doktorska dela na področju Slovencev v zamejstvu in po svetu
- 2005 Prešernova nagrada Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani za delo Slovenščina in njeno poučevanje pri slovenskih zdomcih
- 2011–2013 Štipendija Ustanove p. Stanislava Škrabca za odlične študente slovenistike, slavistike, klasične filologije in splošnega in primerjalnega jezikoslovja
- 2004 Štipendija Socrates-Erasmus za študij v tujini
Zaposlitve
[uredi | uredi kodo]- 2019– Vodja in raziskovalka na podoktorskem projektu Sociolingvistična variatnost govorjene slovenščine na primeru mobilnih govorcev: Viri, metode in analiza na Oddelku za slovenistiko FF UL
- 2017–2018 Raziskovalka na programu Slovenski jezik – bazične, kontrastivne in aplikativne raziskave ter projektih Slovenska znanstvena besedila: viri in opisi in Viri, metode in orodja za razumevanje, prepoznavanje in razvrščanje različnih oblik družbeno nesprejemljivega diskurza v informacijski družbi na Oddelku za prevajalstvo FF UL
- 2008–2016 Mlada raziskovalka in od 2010 asistentka na Oddelku za slovenistiko FF UL
- 2007–2008 Učiteljica angleščine na Gimnaziji Želimlje; opravljen strokovni izpit za strokovne delavce na področju vzgoje in izobraževanja (oktober 2007)
- 2006 Učiteljica slovenščine, angleščine in klekljanja na Osnovni šoli Brinje Grosuplje
Nekatere druge delovne izkušnje
[uredi | uredi kodo]- 2004–2007 Sodelavka pri projektu Promoting Tolerance through Literature Posebne skupine za literaturo in kulturo pri Slovenskem društva učiteljev angleškega jezika IATEFL Slovenia
- 2001–2005 Asistentka, prevajalka in tolmačka na šolah slovenščine, učiteljica slovenščine pri Centru za slovenščino kot drugi/tuji jezik Filozofske fakultete UL
- 2004–2005 Urednica in lektorica pri časopisu Idrijske novice
- 2002–2005 Voditeljica programa na Radiu Odmev
Dela
[uredi | uredi kodo]Z jezikom na poti med Idrijskim in Ljubljano (monografija)
[uredi | uredi kodo]Monografija predstavlja študijo primerov, pri kateri se metodološko prepletata kvantitativna analiza govora ter kvalitativna analiza podatkov iz sociolingvističnih intervjujev in etnografske študije jezikovnega obnašanja preko opazovanja z udeležbo. Obravnava pet geografsko mobilnih informantov, ki se dnevno ali tedensko vozijo z Idrijskega v Ljubljano v šolo oz. službo, in se posveča variantnosti govorjenega jezika in družbenemu pomenu jezikovnih izbir. Te teme se pri slovenščini, za katero je značilna visoka stopnja zemljepisne raznolikosti z različno stopnjo medsebojne razumljivosti in prestiža posameznih varietet, zlasti v današnjem času, ko je geografska mobilnost vse pogostejši pojav, zdijo zelo relevantne. Monografija se osredotoča na avtentično jezikovno prakso, različne strategije govornega obnašanja ter aktualna sociopsihološka vprašanja o povezavi med jezikom in identiteto, o jezikovnih stališčih in izkušnjah z rabo različnih varietet v različnih okoljih (Bitenc 2016, uvod).
Variantnost govorjene slovenščine pri geografsko mobilnih osebah (doktorska disertacija)
[uredi | uredi kodo]Raziskava se osredotoča na proučevanje variantnosti govorjene slovenščine pri posameznikih z Idrijskega, ki se šolajo oz. delajo v Ljubljani. Gre za dnevno ali tedensko geografsko mobilne govorce, ki v prvotnem okolju vsaj v neformalnih govornih položajih pretežno govorijo lastno narečje, v osrednjeslovenskem prostoru pa v komunikaciji z govorci drugih varietet uporabljajo različne strategije govornega obnašanja (Bitenc 2016, 5).
Bibliografija
[uredi | uredi kodo]Monografija
[uredi | uredi kodo]- Bitenc, Maja, 2016: Z jezikom na poti med Idrijskim in Ljubljano. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. (COBISS)
Izvirni znanstveni članki
[uredi | uredi kodo]- Bitenc, Maja, 2021: Narečni govori in sociolingvistične razmere na Idrijskem. Idrijski razgledi 66/1. 24—34. (COBISS)
- Bitenc, Maja, 2014: Tehnika prikritih dvojic: primerjava in kritično ovrednotenje dveh poskusov. Annales: anali za istrske in mediteranske študije= annali di Studi istriani e mediterranei = annals for Istrian and Mediterranean studies. Series historia et sociologia 24/2. 319—330. (COBISS)
- Bitenc, Maja, 2006: Slovenščina in njeno poučevanje pri slovenskih zdomcih: raziskava med učenci dopolnilnega pouka slovenskega jezika in kulture v Baden-Würtembergu. Jezik in slovstvo 54/3. 55—69. (COBISS)
- Bitenc, Maja, 2014: Stališča gimnazijcev do slovenskih jezikovnih zvrsti: raziskava s tehniko prikritih dvojic. Annales : anali za istrske in mediteranske študije= annali di Studi istriani e mediterranei= annals for Istrian and Mediterranean studies. Series historia et sociologia 24/2. 307—318. (COBISS)
Sestavni deli monografij
[uredi | uredi kodo]- Bitenc, Maja, 2021: Med realnostjo in samooceno jezikovne rabe. Bitenc, Maja, Stabej, Marko, Žejn, Andrejka (ur.): Sociolingvistično iskrenje. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. 35—56 (COBISS)
- Bitenc, Maja, 2020: Izkušnje in stališča glede jezikovne rabe v šolskem in obšolskem prostoru. Vogel, Jerica (ur.): Slovenščina - diskurzi, zvrsti in jeziki med identiteto in funkcijo. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. 225-232. (COBISS)
- Bitenc, Maja, 2013: Z Idrijskega v Ljubljano: sociolingvistični pogled. Naterer, Andrej (ur.): Socializacija in socialne formacije Zv. 12/13. Maribor: Subkulturni azil, zavod za umetniško produkcijo in založništvo. 106-125. (COBISS)
- Bitenc, Maja, 2009: Jezik za katedrom: pogledi dijakov na narečje oziroma knjižni pogovorni jezik. Stabej, Marko (ur.): Infrastruktura slovenščine in slovenistike (Obdobja 28, Simpozij). 75-81. (COBISS)
- Bitenc, Maja, 2013: Slovene, between purism and plurilingualism. Vila, F. Xavier (ur.): Survival and development of language communities: prospects and challenges (Multilingual Matters, 150). Bristol; Buffalo; Toronto: Multilingual Matters. 58—80. (COBISS)
Poljudni članki
[uredi | uredi kodo]- Jezikovna Slovenija: < https://jezikovna-politika.si/jezikovna-misel-jezikovna-identiteta-in-raznolikost-jezikovni-stereotipi-in-predsodki/>
Glej tudi
[uredi | uredi kodo]Viri
[uredi | uredi kodo]- Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta: <https://www.ff.uni-lj.si/zaposleni/maja-bitenc> (dostop: 4.11.2022)
- Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta: <https://germanistika.ff.uni-lj.si/zaposleni/maja-bitenc> (dostop: 4.11.2022)
- Bitenc, Maja, 2016: Z jezikom na poti med Idrijskim in Ljubljano. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. (COBISS)