Heteroseksualnost
Ta članek potrebuje čiščenje. Pri urejanju upoštevaj pravila slogovnega priročnika. |
Heteroseksualnost je romantična privlačnost, spolna privlačnost ali spolno vedenje med osebami nasprotnega biološkega ali družbenega spola. Kot spolna usmerjenost je heteroseksualnost "dolgotrajen vzorec čustvene, romantične, in/ali spolne privlačnosti" do oseb nasprotnega spola; "velja tudi za človekov občutek identitete, ki temelji na teh privlačnostih, povezanih z vedenjem in s pripadnostjo v skupnosti tistih z enakimi privlačnostmi."[1][2]
Jezik
[uredi | uredi kodo]Etimologija
[uredi | uredi kodo]Skupaj z biseksualnostjo in homoseksualnostjo je heteroseksualnost ena izmed treh glavnih kategorij spolne usmerjenosti na heteroseksualno–homoseksualnem kontinuumu. Tistemu, ki je heteroseksualen, pogosto pravijo straight.
Opombe
[uredi | uredi kodo]Izraza heteroseksualen ali heteroseksualnost se običajno uporablja za ljudi, toda heteroseksualno vedenje je prisotno pri vseh sesalcih in nekaterih drugih živalih.
Terminologija
[uredi | uredi kodo]Simboli
[uredi | uredi kodo]Predpona hetero- izvira iz grške besede έτερος [héteros] – ki pomeni "nasprotno" ali "drugo",[3] v znanosti se uporablja kot predpona, ki pomeni "različno"[4] – in latinske besede za seks (tj. zanični seks ali spolna diferenciacija). Izraz "heteroseksualnost" je prvič izšel leta 1892 v prevodu C. G. Chaddocka Krafft-Ebingovega dela "Psychopathia Sexualis". Samostalnik "homoseksualec" je stopil v rabo leta 1920, vendar ni dosegel razširjene rabe vse do 1960-ih. Pogovorna okrajšava "hetero" se je pojavila leta 1933. Abstraktni samostalnik "heteroseksualnost" je bil prvič zabeležen leta 1900.[5] Beseda "heteroseksualen/-ec" je bila v slovarju Merriam-Webster's New International Dictionary navedena kot medicinski izraz za "bolestno spolno strast do osebe nasprotnega spola"; vendar pa je leta 1934 v njihovem Second Edition Unabridged bila opredeljena kot "pojav spolne strasti do osebe nasprotnega spola; normalna spolna usmerjenost".[6] Pridevnik heteroseksualen se uporablja za intimne odnose ali spolne odnose med moškim in žensko.
- ↑ »Sexual orientation, homosexuality and bisexuality«. American Psychological Association. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 8. avgusta 2013. Pridobljeno 21. januarja 2017.
- ↑ »APA California Amicus Brief« (PDF). Courtinfo.ca.gov. Pridobljeno 21. januarja 2017.
- ↑ p.345, Klein
- ↑ »Hetero | Define Hetero at Dictionary.com«. Dictionary.reference.com. Pridobljeno 7. julija 2016.
- ↑ p.22, Mills
- ↑ (p. 92, Katz)