Wikipedija:Vadnica (Zunanje povezave)
Ta stran je trenutno neaktivna in jo hranimo predvsem iz zgodovinskih razlogov. Če želite razpravo o statusu strani obnoviti, se obrnite na širšo skupnost. |
Glavna stran | Urejanje | Oblikovanje | Notranje povezave |
Zunanje povezave |
Pogovorne strani |
Dobro je vedeti |
Registracija | Zaključek |
Wikipedija uporablja dve metodi za urejanje: novejši VisualEditor (VE) in starejši tekstovni urejevalnik.
Urejanje v VisualEditorju je trenutno dostopno za urejanje člankov, uporabniških strani, strani pomoči in slik. Za urejanje v VisualEditorju kliknite zavihek "Uredi" na vrhu strani ali poleg naslova poglavja, ki ga želite urediti. Urejanje s pomočjo tekstovnega urejevalnika se izbere s klikom na zavihek "Uredi kodo".
Razlage in smernice na tej strani v osnovi veljajo za klasičen tekstovni urejevalnik in najverjetneje ne delujejo, če jih boste poskusili izvajati v VisualEditorju. Za navodila kako uporabljati novi VisualEditor, glejte Wikipedija:VisualEditor/Vodič.
Ustvarite lahko povezave na spletne strani izven Wikipedije. To storite podobno, ko ste dodali notranje povezave. Običajno so povezave v razdelku »== Zunanje povezave ==«, ki se nahaja na koncu članka. Da se članki ne spremenijo v imenik povezav do vseh možnih zunanjih spletišč, je dobro narediti selekcijo samo najprimernejših, več o tem v smernici Wikipedija:Zunanje povezave.
Če lahko naredite notranjo povezavo na članek v Wikipediji, je to boljša rešitev kot zunanja povezava. Povezavo tudi opišite, saj so spletni naslovi včasih zelo kriptični, pa tudi dolgi. Npr. povezavo Iskalnik Google ustvarite takole:
- [http://www.google.com Iskalnik Google]
Če je povezava v razdelku "== Zunanje povezave ==" potem dodajte še piko za naštevanje:
- == Zunanje povezave ==
- * [http://www.google.com Iskalnik Google]
Na ta način je najbolje ustvarjati tudi povezave v sprotnih navedkih, ki se izpišejo na koncu članka, in v poglavju s seznamom splošnih virov.
Zunanjo povezavo lahko naredite še na dva načina.
Če spletni naslov obdate z enojnimi oglatimi oklepaji (lahko uporabite tudi gumb v orodni vrstici), takole:
- [http://www.google.com]
se naslov pokaže kot podobno opomba na strani [1]; vsak naslov ima svojo številko. Ta način je uporaben za povezave na pogovornih straneh ipd., primer:
Wikipedija za svoje delovanje porabi letno 5 milijonov dolarjev, trenutno pa ima le še za tri mesece sredstev. [2]
Končno pa lahko spletni naslov naslov vpišemo brez oklepajev:
Programje wiki to samodejno zazna in obravnava kot povezavo. Zadnji način je najmanj priporočljiv. Opomba: Vedno je treba navesti celotni naslov skupaj s http://.
Interwikiji
Interwikiji so posebne zunanje povezave, ki so oblikovane na enak način kot notranje, in povezujejo tujejezične wikije. Temu je namenjen poseben projekt Wikipodatki, kamor se povezave tudi vnašajo. Kljub vsemu je možno tudi na tukajšnjih straneh dodajati interwikije. Če imate denimo uporabniško stran v angleški Wikipediji, lahko na dno tukajšnje strani vnesete:
[[en:User:NickName]]
Če pa želite v nekem članku narediti povezavo na drug članek angleške Wikipedije, napišete:
[[:en:Happiness]]
Podobno velja tudi za sorodne projekte:
[[w:]] - Wikipedija
[[s:]] - Wikivir
[[q:]] - Wikinavedek
[[b:]] - Wikiknjige
[[wikt:]] - Wikislovar
[[v:]] - Wikiverza
[[n:]] - Wikinovice
[[voy:]] - Wikipotovanje
[[d:]] - Wikipodatki
[[f:]] - Wikifunkcije
[[c:]] - Wikimedijina zbirka
[[species:]] - Wikivrste
[[mw:]] - MediaWiki
[[m:]] - Meta-Wiki
[[wmf:]] - Fundacija Wikimedia
[[phab:]] - Fabrikator
[[incubator:]] - Wikimedijin inkubator
Če želite narediti povezavo na primer na latinski Wikivir, pa napišete: [[s:la:Pagina prima]]. Takšnih povezav po dogovoru v člankih ne ustvarjamo, lahko pa so uporabne drugje, recimo na pogovornih ali projektnih straneh, kadar se želimo sklicevati na vsebino v drugih wikijih.