Pojdi na vsebino

Via Gemina

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Arheološko območje Grumentum. Decumanus maximus

Via Gemina je bila rimska cesta, ki je povezovala Oglej in Emono (sodobna Ljubljana).[1] Zgradila ga je leta 14 n. št. XIII. legija Gemina.[2] Kljub imenu, ki so ga dali njeni graditelji, je bilo rečeno, da je dobila ime, 'cesta dvojčica', zaradi okoliščine, da je odhajala iz Ogleja skupaj z Via Postumia.

Cesta,ki je pripomogla k hitri romanizaciji Istre, je potekala iz Ogleja, šla skozi Tergeste (sodobni Trst) in sledila Vipavski dolini med izlivom reke Vipave v Sočo pri Pons Sonti (Gradisca d'Isonzo) in poznejšim mestom Vipava, preko kraškega okraja do Nauportusa (sodobna Vrhnika) in Emone (Ljubljana). Cesta je sledila enemu od odsekov Via dell'Ambra, ki se je nato nadaljevala do Donave blizu Carnuntuma' z imenom Via Electra v rimskem obdobju in Via Sucinaria od leta 1200.

Cesta se je dotikala krajev Ronchi, Medeazza, Zgonik, Repentabor, Bazovica, Postumia (Postojna) in vstopila v Ljubljano skozi vrata, obrnjena proti zahodu. Medtem ko je Via Electra potekala skozi Gradisco in Gorico, je Via Gemina potekala skozi Postojno.

Po Tacitu so leta 14 n. št. graditelji cest izropali Navport.[3]

Ko se je Maksimin Tračan odločil za pohod na rimsko Italijo, mu je uspelo v kratkem času zasesti Emono[4] in tik pred obleganjem mesta Oglej[5] mu je uspelo obnoviti Via Gemina [. 6]

Sklici[uredi | uredi kodo]

  1. Princeton Encyclopedia of Classical Sites: Aquileia Udine
  2. Pais 216 = InscrAqu-2, 2901 = AE 2007, +00264
  3. Tacitus Annales, 1.20: Interea manipuli ante coeptam seditionem Nauportum missi ob itinera et pontes et alios usus, postquam turbatum in castris accepere, vexilla convellunt direptisque proximis vicis ipsoque Nauporto, quod municipii instar erat, ...
  4. Erodiano, VIII, 1.4; Historia Augusta, Vita di Massimino, 21.1.
  5. Erodiano, VIII, 2-5; Historia Augusta, Vita di Massimino, 21.6-23.6; Vita di Massimo e Balbino, 12.1-2.

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]