Pojdi na vsebino

TV stolp v Brasilii

TV stolp
Torre de TV
TV stolp
Zemljevid
Splošni podatki
TipRazgledni stolp Broadcasting tower
LokacijaBrasilia, Brazilija
NaslovEixo Monumental S/N, Brasília, Distrito Federal 70297-400
Koordinati15.790499°S 47.892977°W / 15.790499°S 47.892977°W / -15.790499; -47.892977
Odprto1965
LastnikVlada zveznega okrožja
OskrbnikBanco de Brasília
Višina224 m
Projektiranje in gradnja
ArhitektLúcio Costa

Televizijski stolp Brasília (portugalsko Torre de TV de Brasília) je radijski in televizijski oddajniški stolp, zgrajen v Brasilii in slovesno odprt leta 1967 z višino 224 metrov. Stoji na Monumentalni osi, v vrtu Burle Marx. Poleg stolpa samega, ki ima razgledišče in muzej, Muzej draguljev, ima njegova neposredna okolica kar nekaj zanimivosti, kot sta Sejemski stolp in Fontana TV stolpa, zaradi česar je kraj eden izmed najbolj obiskanih turistov, saj sprejme od deset do dvanajst tisoč ljudi na teden.

Stolp je bil prvotno visok 218 metrov. Po dodatkih televizijskega kanala Bandeirantes se je povečal še za šest metrov. Stolp je četrta najvišja stavba v Braziliji in je tudi ena najbolj opaznih z mostu Juscelina Kubitscheka.

Arhitektura

[uredi | uredi kodo]

Osnova objekta je petindvajset metrov visok izpostavljen betonski volumen trikotne oblike, obdan s steklom. Volumen nosijo trije stebri, ki tvorijo črko V in vstopajo v volumen. Notranji del teh stebrov služi kot povezava in osnova za kovinski stolp, ki se začne od volumna, kjer je Muzej draguljev.

Kovinski del je visok sto dvaindevetdeset metrov. Sestavljen je iz treh delov, prvi in ​​najdaljši je sto dvaindvajset metrov, drugi petinštirideset metrov visok in zadnji štiriindvajset metrov.

Skupna dolžina stebrov, volumna in kovinskega stolpa je 224 metrov. Na stolp se je možno povzpeti z dvigalom in po stopnišču do razgledišča, od tam pa le po stopnišču za vzdrževanje oddajnega stolpa.[1]

Strukture

[uredi | uredi kodo]

Belvedere

[uredi | uredi kodo]

S privilegirano lokacijo za opazovanje so v središču prestolnice zgradili 75 metrov visok razglednik, ki sprejme 150 ljudi. Atrakcija je odprta od torka do nedelje, od 9. do 19. ure. Belvedere je bil slovesno odprt leta 1965, dve leti pred slovesno otvoritvijo stolpa. Dostopen je z dvigalom, ima pa tudi stopnišče za servis in nujne primere.

Od tam je mogoče videti večji del Plano Piloto, vključno z Esplanado ministrstev, severnim in južnim hotelskim sektorjem, nacionalnim stadionom Brasília Mané Garrincha in mednarodnim avtodromom Nelson Piquet, pa tudi jezero Paranoá in druge upravne regije.

Sejem

[uredi | uredi kodo]

Eden največjih simbolov prestolnice, Feira da Torre, se je začel graditi v 1970-ih, ko so pod stolpom začeli postavljati prve stojnice. Leta 2010 se je začela gradnja fiksne konstrukcije za stolp na območju nižje od stolpa, ki naj bi bil pripravljen za 50. obletnico Brasílie,[2] vendar so bila dela končana šele naslednje leto. V letu 2014 je bil kompleks deležen novih gradbenih del, tokrat je šlo za gradnjo dostopnih del, kot so dvigala, stopnice in tekoče stopnice med sejmom in stolpom.[3]

Muzej draguljev

[uredi | uredi kodo]

Muzej draguljev je stalna razstava dragih kamnov. Je v drugem nadstropju stolpa, v trikotnem volumnu nad stebri.[4]

Skulptura vesoljske dobe

[uredi | uredi kodo]

Pred njo je 'Vesoljska doba' (izvirno ime Force noire ou l'odyssée des espasmes - Črna sila ali Odiseja krčev), 15 metrov visoka bronasta skulptura umetnika Alexandra Wakhevitcha, popularno znana tudi kot Berimbau.

Fontana TV stolpa

[uredi | uredi kodo]

Postavljena je bila leta 2010 kot način praznovanja petdesete obletnice mesta Brasília, z ocenjenim proračunom devetih milijonov realov.[5] Premera je 80 metrov in ima dva tisoč vodnih šob, ki z glavnim curkom segajo do 50 metrov visoko. Med vikendom potekajo štiridesetminutne predstave, kjer se voda obarva in gibanje sledi ritmu glasbe.

Projekt Burle Marx Garden, ki ga je ustvaril Burle Marx, vsebuje široko paleto značilnih rastlin in dreves cerrado, vključno z vrstami piqui, voquisia, guanandi, embiruçu, pau-rosa, pau-terra, paineira rosa, ipê amarelo, angico-preto, quaresmeira-roxa, ipê roxo, pau-d'óleo, jequitibá vermelho, sucupira branca, cedra, mulungu in ingá-mirim. Tu so tudi pešpoti, kolesarske steze ter vodna ogledala, ribniki, sedežne površine z lesenimi klopmi ter otoki in okrasne gredice.

Galerija

[uredi | uredi kodo]
Stolp od spodaj znotraj

Sklici

[uredi | uredi kodo]
  1. »Clássicos da Arquitetura: Torre de TV de Brasília / Lucio Costa«. ArchDaily Brasil (v portugalščini). 18. marec 2015. Pridobljeno 11. decembra 2022.
  2. »Inauguração da nova feira da Torre de TV é adiada mais uma vez«. Acervo (v portugalščini). 3. november 2010. Pridobljeno 11. decembra 2022.
  3. »Complexo da Torre de TV de Brasília é reinaugurado neste sábado«. Acervo (v portugalščini). 7. junij 2014. Pridobljeno 11. decembra 2022.
  4. »Torre de TV - Portal Brasil«. 15. oktober 2012. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 15. oktobra 2012. Pridobljeno 11. decembra 2022.
  5. »História da Feira - Feira de Artesanato da Torre de TV em Brasília«. www.eev.com.br. Pridobljeno 11. decembra 2022.

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]